Projekti
Foto

2025. gada 20.-23. februārī Grieķijā, Alimos notika ceturtais projekta “GREENgaged Citizens: European Network for Local Climate Action/ Iesaistītie pilsoņi: Eiropas tīkls vietējām klimata pārmaiņām” seminārs “Ekotūrisms kā iespēja bioloģiskās daudzveidības nodrošināšanai”.

Alimos ir pilsēta Saronika līča piekrastē, Atēnu aglomerācijas priekšpilsēta un pašvaldība Dienvidatēnu reģionālajā vienībā Grieķijā. Tā tika izveidota 1968. gadā un tajā ietilpst divas apdzīvotas vietas – piepilsētas piejūras pilsēta Kalamaki un iekšzemes kopiena Trahones. Alimos atrodas Saronika līča piekrastē, 8 km uz dienvidiem no Atēnu pilsētas centra gar Atēnu piekrasti.

Ekotūrisms ir ilgtspējīga tūrisma segments, kas balstīts uz dabas tūrisma sektoru un lielā mērā skar lauku tūrismu un kultūras tūrismu. Savā izpausmē ekotūrisma produkts sastopams arī citos tūrisma sektoros. Ekotūrisma filozofija turas uz trīs vaļiem. Pirmkārt, tā ir atbildīga un uz ilgtspēju vērsta attieksme pret vidi, kurā mēs dzīvojam. Otrkārt, tā ir vietējo kopienu iesaiste. Proti, tūrisma produkti netiek izolēti no vietējās kopienas, bet tā tiek iesaistīta – no vietējiem iedzīvotājiem tiek pirkti pakalpojumi, mājražojumi, piesaistīti vietējie gidi vai vietas vēstnieki. Treškārt, tā ir visaptveroša sabiedrības izglītošana par to, kādu ietekmi atstājam uz dabu, un to, ko varam darīt labāk.

Tikšanās laikā projekta partneri iepazinās ar Grieķijas labās prakses piemēriem ekotūrismā, kā arī prezentēja savus ekotūrisma piemērus.

Jelgavas novada pašvaldība kā labās prakses piemēru ekotūrismā izcēla Vilces dabas parku, kas ir viens no spilgtākajiem ekotūrisma piemēriem pašvaldībā.

Tāpat jāizceļ Francijas ekotūrisma piemērs “micro-adventures”, kas liek akcentu uz tūrismu tuvu savai lokācijai. Tie ietver ne vairāk kā 50 km rādiusu no bāzes vietas, dodot priekšroku pārgājieniem vai velo tūrismam, tādejādi atstājot mazāku ekoloģisko pēdu.

Spānijas kolēģi izcēla zaļos ceļus (Via Verde del Eo), kur vecās dzelzceļa līnijas ir pārveidotas par pārgājienu takām un velo ceļiem. Ir izveidota interaktīva karte, kur redzami visi pieejamie zaļie ceļi, apraksti par tiem, kā arī pieejamajiem pakalpojumiem tajos. Visi ceļi ir marķēti un ved pa skaistākajām Spānijas vietām.

Grieķijas labās prakses piemērs balstīts uz lietu atkārtotu izmantošanu, kā arī cilvēku izglītošanu un iesaisti vides sakopšanā. Tika uzsvērts, ka šķirot ir labi, bet tikpat liela uzmanība jāpievērš arī lietu atkārtotai izmantošanai. Piemēram, stikla pudeles tiek pārstrādātas, radot stikla smiltis, kas tālāk tiek izmantotas ceļu būvē vai grafiti zīmējumu notīrīšanā no sienām.

Pēc projektu partneru tikšanās var secināt, ka ekotūrisms nav tikai šī brīža popularitāte, bet tā ir visas Eiropas virzība ar mērķi saglabāt savas teritorijas vēsturiskos un dabas objektus un resursus, kā arī pēc iespējas radīt mazāku ekoloģisko ietekmi uz apkārtni.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Foto