Projekti
Foto

No 5. līdz 7. oktobrim Pjemontes lauku reģionā Monferrato (Itālijā) aizvadīta otrā Eiropas Komisijas CERV programmas projekta “Vietējas atbildes zaļajam kursam/ We4Green” apmācību sesija, kurā piedalījās arī Jelgavas novada pašvaldības pārstāvji. Pasākuma ietvaros tika organizētas gan darba grupas, gan izzinošas diskusijas un lekcijas, gan pasākumi ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, piemēram, tradicionālais liellopu tirgus, kura ietvaros, atbalstot vietējos amatniekus, ražotājus, lopkopjus, notika aktīva tirgošanās un citas aktivitātes, piemēram ēdienu izstāde, kulinārijas konkursi, lauksaimniecības dzīvnieku izstāde un vērtēšana.

Monferatto Itālijas ziemeļrietumos ir pazīstams gan ar krāšņām ainavām, gan vīna gatavošanas tradīcijām, gan bagātīgu vietējo virtuvi. Pjemontes reģiona ainavas kopš 2014. gada ir iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, atzīstot un novērtējot to unikālo vērtību arī pasaules mērogā.

Trīs dienu garumā notika dažādi pasākumi, kuros vietējo pašvaldību pārstāvji prezentēja savu pieredzi un labo praksi Eiropas Savienības politikas “No lauka līdz galdam” ieviešanā, ilgtspējīgā tūrismā, atkritumu apsaimniekošanas nozarē un atjaunojamās enerģijas izmantošanā.

Politikas “No lauka līdz galdam” (farm to fork) galvenais mērķis ir padarīt pārtiku veselīgāku un ilgtspējīgāku, kā arī radīt jaunas uzņēmējdarbības iespējas, kas pozitīvi ietekmē lauksaimniecības pārtikas uzņēmumus. Vietējā kopiena ir radusi sadarbības iespējas, lai ar lepnumu gan pašu mājās, gan vietējos restorānos galdā celtu tikai kvalitatīvus un svaigus pārtikas produktus, kas auguši un ražoti tuvējā apkārtnē. Varbūt tieši tādēļ šis reģions ir pazīstams ar kulināro tūrismu, jo vietējo gaļu, sieru, pastu un, protams, vīnu baudīt ierodas tūristi no visas pasaules.

Tā kā projekta ilgtermiņa mērķis ir veicināt ilgtspējīgu un tālejošu sadarbību, tikšanās laikā projekta sadarbības pašvaldības - Platres kopienas padome (Kipra), Suvalku pilsētas pašvaldība (Polija), La Palma del Condado pašvaldība (Spānija), Camagna Monferrato pašvaldība, Rosignano Monferrato pašvaldība, Ozzano Monferrato pašvaldība, Cella Monte pašvaldība, Sala Monferrato pašvaldība (Itālija) un Jelgavas novada pašvaldība -  vienojās kopīgā sadraudzības līgumā.

Zaļais kurss (Green deal) ir jaunā Eiropas Savienības izaugsmes stratēģija modernai, resursu taupošai un konkurētspējīgai ekonomikai. Tā izstrādāta, lai veicinātu klimatneitrālas vides sasniegšanu līdz 2050. gadam. Jaunie klimata politikas mērķi paredz samazināt CO2 izmešus par 55% līdz 2030.gadam. Eiropas Klimata likums paredz izvirzīto mērķu ieviešanu kā obligātu. Pašvaldības ir izvēlētas kā vietējais stūrakmens aktivitāšu īstenošanai gan atkritumu apsaimniekošanas, zaļākas saimniekošanas, atjaunojamo enerģijas resursu izmantošanas nodrošināšanai. Tieši iedzīvotāji ir tie, kas ar savu ikdienas paradumu maiņu var veicināt zaļāku mērķu sasniegšanu, tādēļ projekta aktivitātes paredz aktīvu vietējo kopienu iesaisti.

Projekta partneri no Kipras prezentēja pēdējā ieviestā projekta rezultātus – ābolu pārstrādi, tādējādi novēršot vairāku tonnu ābolu sapūšanu zālē. Projekta ietvaros iegādāta ābolu žāvēšanas tehnika, lai varētu ražot ābolu čipsus, līdztekus tiek piedāvātas bezmaksas apmācības vietējiem zemniekiem un darbnīcas ābolu pārstrādei tūristiem. Princips līdzīgs kā lavandu ievākšanai, pārstrādei un izplatīšanai tirdziņos un slavenajā Lavandu festivālā, kur šī ideja arī attīstīta un finansēta no ES finanšu līdzekļiem.

Viens no ilgtspējas piemēriem, ko prezentēja Camagna Monferrato pašvaldība, ir cūku ferma, kur tiek ražota zaļā enerģija. Šajā fermā, ko esošie saimnieki Paolo Rota un viņa sieva Frančeska pārņēma 1998.gadā, tiek audzētas ap 500 sivēnmātes un 2200 sivēni. Ierīkota biogāzes ražotne, kurā izmanto vircu, un saražotais siltums tiek izmantots mājas un fermu apkurei. Fermā netiek izmantotas antibiotikas, vircas atdalītā cietā masa tiek izmantota 100 ha lauku, kuros aug graudi, zirņi un sojas pupiņas,  mēslošanai, uzstādītas saules baterijas un ierīkota uzlādes stacija. Uzlādes stacija ir publiski pieejama, uzlādes maksa ir ievērojami mazāka kā tirgū, tā ir bezmaksas pašvaldības un tās darbinieku autotransportam. Pēdējos gadus apstrādāto lauku malās tiek sēti bitēm draudzīgi augi kā facēlijas un griķi. Kopā ar astoņiem citiem biedriem ir nodibināts lauksaimniecības kooperatīvs, kas pārdod savu produkciju jaunatvērtajā veikalā un tas atbilst 0 km pārtikas (zero km food) konceptam. Nākotnes plānos ietilpst medus ražošana un gaļas pārstrāde, kā arī vīna ražošana.

Ozzano Monferrato pašvaldības labās prakses piemērs ietvēra bijušās cementa rūpnīcas revitalizācijas projektu. 19.gadsimtā šī pašvaldība bija nozīmīgs industriālais centrs, pateicoties cementa un kaļķakmens ieguvei un pārstrādei, kas darbojās līdz pat 2010.gadam. 2018.gadā īpašnieks Cementi Rossi S.p.A. uzdāvināja 90 000 m2 pamestās teritorijas Ozzano pašvaldībai. 2019.gadā, ieguldot 250 000 eiro publiska un privāta finansējuma, tika atklāta veselības klīnika, kurā pieejama vakcinācija, asins nodošanas laboratorija, pieņem ģimenes ārsti, māsas, pieejams vēža skrīnings, kā arī pulmonoloģijas, diabēta un ginekoloģijas speciālisti. 2021.gadā bijušās noliktavas telpās izveidotas mūzikas klases, kas piedāvā mūzikas un dziedāšanas nodarbības bērniem un pieaugušajiem. Projektu (65 000 eiro apmērā) finansēja vietējā lauku partnerība. Tāpat šeit 250 m2 platībā ierīkots muzejs, kur var iepazīt laikus, kad šeit darbojās raktuves. To pārvalda vietējā kultūras asociācija. Industriālā mantojuma saglabāšana un iekļaušana tūrisma apritē ļāvusi pašvaldībai saņemt Oranžo karogu, kas tiek piešķirts nelieliem ciematiem, kas nodrošina augstus viesmīlības standartus, vides ilgtspēju un kultūras mantojuma aizsardzību līdztekus neviltotai tūrisma pieredzei. Itālijā ir 281 sertificēta vieta (pieteikumu skaits vairāk kā 3200).   

Vidējais iedzīvotāju skaits šajās pašvaldībās svārstās ap 500, un tas pierāda, ka arī nelielās pašvaldībās ir uzņēmīgi, strādīgi un radoši ļaudis, kas kopj un lolo savu zemi, savu pagātni un domā par ilgtspējīgu nākotni.

Nākamais projekta pasākums plānots 2025. gada janvārī, kad projekta partneri vienosies starptautiskā tiešraides konferencē, ko organizēs Jelgavas novada pašvaldība.

CERV projekts “LOCAL GREEN DEALS: OUR MUNICIPALITIES FOR THE GREEN TRANSITION/ Vietējas atbildes Zaļajam kursam/ WE4GREEN”, Nr. 101138490

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Foto