Izglītība Jaunatne Jauniešiem
Foto no projekta

No 17.-21. oktobrim piecas Ozolnieku vidusskolas jaunietes kopā ar skolotāju J.Gabrāni un Jelgavas novada pašvaldības pārstāvjiem devās uz Poliju, kur piedalījās pieredzes apmaiņas seminārā “Veidi, kā nodrošināt izglītību vietējo pašvaldību līmenī”. Jauniešiem šajā pasākumā bija paredzēts piedalīties ikgadējā Wodzislavas rajona pašvaldības rīkotajā konkursā “Silēzijas kulinārais rudens”, kur šogad kā galvenā tēma bija izvēlēta silēziešu kartupeļu klimpu gatavošana. Pieredzes apmaiņā piedalījās arī jaunieši no Vācijas un Polijas.

Viesošanās Polijā bija intensīva un dažādām aktivitātēm piesātināta. Katrā no profesionālās ievirzes skolām (tehnikumiem) viesus no Jelgavas novada sagaidīja atraktīvi jaunieši, kuri radošā un izglītojošā veidā iepazīstināja ar skolu, tās vēsturi, izglītības iespējām, mācību programmām un vidi.

Pirmajā dienā tika apmeklēts Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach tehnikuma komplekss. Jaunieši veidoja vīziju par ideālo skolu, piedalījās aktivitātē “Kopā komandā”. Tā bija pieredzes apmaiņa par kopīgo un atšķirīgo izglītības sistēmās, izglītības sistēmu priekšrocībām un trūkumiem no skolēnu perspektīvas, skolēnu vietu un ietekmi uz izglītības sistēmu un skolu. Pēc aktivitātes skolēniem bija iespēja pārbaudīt savu precizitāti un koncentrēšanos virtuālajā šautuvē, kas atradās skolas telpās.

Pēc aktivitātēm tika apciemots nākamais tehnikums - Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach. Jauniešiem bija iespēja iejusties fotogrāfa profesijā, izmantot gaismas, rekvizītus, pozēt, veidot kompozīcijas un fotografēties ar jauniegūtajiem draugiem. 

Pati svarīgākā bija otrā diena, kad meitenes piedalījās silēziešu rudens kulinārijas festivālā. Jauktajām (latvieši, vācieši, poļi) komandām tika dots uzdevums pagatavot oriģinālas poļu kotletes ar kartupeļiem piedevās. Katra komanda izlozēja “melno kasti”, kurā atradās dažādi dārzeņi. Papildu punktus varēja iegūt, pagatavojot īpašos dārzeņu salātus. Žūrijas sastāvā bija augsti kvalificēti šefpavāri no Polijas. Konkurss norisinājās Wodzisław Śląski Ekonomikas skolā. Sacensības par labākās pavāru komandas titulu izvērtās spraigas. Zaudētājos nepalika neviena komanda, visi dalībnieki saņēma balvas.

Dienas noslēgumā visi apmeklēja profesionālās izglītības un mūžizglītības centru  Powiatowe centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego. Šajā izglītības iestādē bija iespēja iepazīties ar ogļraču profesijas darba specifiku un darba vidi, kā arī pabūt īpaši mācībām izveidotajās ogļu raktuvēs. Pēc raktuvju apskates jaunieši iejutās skolas vidē un piedalījās dažādās darba vidē balstītās mācībās, piemēram, programmēšanas, ķīmijas, elektroinženieru, ventilācijas sistēmu inženieru laboratorijās.

Noslēdzošā diena bija veltīta ekskursijām, lai iepazītu Polijas kultūrvēsturiskās vietas, poļu viesmīlību, tradīcijas, kulināriju un savstarpēji saliedētos. Delegācija no Jelgavas novada apmeklēja grezno Pszczyna (Pščinas) pili un parku, pēc pils apskates devās uz netāli esošo brīvdabas muzeju, kur klātienē vēroja sumbrus. Savukārt dienas noslēgumā senās poļu tradīcijās mācījās cept maizi Chlebowa Chata. Górki Małe Brennā.

Meiteņu iespaidi un atziņas par braucienu:

Šis brauciens man likās ļoti pilnvērtīgs. Es iemācījos daudz jaunas lietas, piemēram profesijas, kuras var mācīties tehnikumos. Visvairāk mani pārsteidza ogļraču profesija. Šis apmaiņas brauciens man palīdzēja iegūt vairāk sociālās prasmes, palīdzēja papildināt angļu valodas zināšanas, uzzināt vairāk par kultūru un poļu tradicionālo ēdienu, kas ir ļoti sātīgs un garšīgs! Visvairāk patika iepazīties ar dažādiem cilvēkiem un uzzināt, kā norit mācības viņu skolā, kāda ir izglītība, redzēt grezno pili, piedalīties pavāršovā un redzēt skaisto dabu un kalnus. Liela un svarīga atziņa, ko es ieguvu šajā braucienā ir tas, ka vienmēr var atrast veidu kā sadarboties kopīgi un efektīvi. Šo atziņu es pamanīju, kad grupās veidojām gardās maltītes un bija liela valodas barjera un domstarpības, bet beigās darbu veicām kopīgi un draudzīgi, pat kļuvām tuvāki. Būšu mūžīgi pateicīga, ka varēju piedalīties un, protams, piedalītos vēlreiz.

Loreta

Polijā mācību un skolas sistēma atšķiras. Manuprāt, atšķirība ir liela, bet tajā pašā laikā maza. Ja man piedāvātu atkal braukt un izzināt citu valstu mācību procesu, brauktu ar prieku.

Herta

Sākām mēs ar garu un nogurdinošu ceļu uz viesnīcu. Laiks vilkās, bet pēc daudzām stundām bijām priecīgas, redzot mūsu jaunās naktsmājas. Pašā ierašanās dienā mūs sveica ar lielu un skaistu mielastu. Sēžot pie galda, iepazināmies ar daudziem citiem ārvalstu studentiem. Vakariņas nudien bija ļoti greznas. Nedēļas turpinājumā apskatījām vairākas poļu skolas (tehnikumus), kur mēs tikām laipni sagaidītas. Katrā skolā bija radoši uzdevumi, kurus veicām starptautiskās komandās – poļi, vācieši un latvieši. Skolas arī piedāvāja izpētīt teritoriju un panašķoties ar kādu gardumiņu. Katra skola atšķīrās savā veidā, kas bija ļoti pārsteidzoši. Ļoti gribu arī izcelt brīnišķīgās pusdienas un vakariņas, no kurām neizgājām ar tukšu vēderu. Brīvajā laikā arī izpētījām mazo pilsētiņu, kura bija iespaidiem bagāta. Kopumā esmu tiešām laimīga, ka tiku šādā apmaiņas brauciena un nemaz nenožēloju piepildītos dienas grafikus, kuriem bija strikti jāseko līdzi. Polija ir ļoti skaista un es simtprocentīgi atgriezīšos. Paldies par neaizmirstamajām atmiņām!

Amalda

Brauciens uz Poliju bija aizraujošs piedzīvojums. Man ļoti patika iepazīt un satikt jaunus cilvēkus no vairākām valstīm. Dažās no dienām apmeklējām vairākas skolas Polijā. Tas bija interesanti, salīdzinot tās ar savu skolu. Mācību stundas un skolas vides atšķīrās, bet bija jautri redzēt, kā citi mācās. Izbaudīju arī gatavošanas šovu! Man ļoti patika gatavot ēst ar savu komandu un iemācījos, kā taisīt poļu kotletes. Tas bija garšīgi un izglītojoši vienlaikus. Apmeklējām arī pili, kas bija viena no manām mīļākajām aktivitātēm un man tiešām patika apskatīt pili un dzirdēt par tās vēsturi. Daudz pastaigājāmies pa Vodzislavu un izbaudījām pilsētas ainavas, kas bija ļoti skaistas. Beigās arī iebraucām Varšavā, ko es ļoti izbaudīju. Tas bija neaizmirstams piedzīvojums un esmu priecīga, ka varēju piedalīties šajā projektā.

Emīlija