Novada ziņas Projekti
Foto

Šā gada 26.martā Zemgales plānošanas reģions tiešsaistes saziņas platformā organizēja Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta Nr. LL-00077 “Reaģēšana uz klimata pārmaiņu riskiem un ekstremāliem laikapstākļiem, to novēršana Latvijas un Lietuvas pārrobežu reģionā” atklāšanas sapulci projekta partneriem.

Foto

Projekta mērķis 2 gadu laikā ir uzlabot pārrobežu sadarbību klimata pārmaiņu un ekstremālu laikapstākļu negatīvās ietekmes mazināšanā, paaugstinot civilās aizsardzības spējas un veicinot drošību iedzīvotājiem. Droša reaģēšana stiprina pārrobežu pašvaldību ārkārtas reaģēšanas, ugunsdrošības un civilās aizsardzības spējas un sadarbību, lai novērstu ar klimata pārmaiņām saistītos riskus. Izmērāmie mērķi ietver kopīgus civilās aizsardzības pasākumus un infrastruktūras attīstību ar samazinātu risku nodarīt kaitējumu dzīvībai un īpašumam, kas sniedz labumu vietējām kopienām un plašākai sabiedrībai. Tas palīdz sasniegt programmas mērķi veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām un riska novēršanu (2. programmas prioritāte - zaļa, izturīga un ilgtspējīga attīstība).

Projekta partnerību veido Zemgales plānošanas reģions, 3 pašvaldības no Latvijas (Aizkraukles novada pašvaldība, Bauskas novada pašvaldība, Jelgavas novada pašvaldība) un 2 pašvaldības no Lietuvas (Jonišķu rajona pašvaldības administrācija, Pakrojas rajona pašvaldības administrācija). Partnerību vieno 2 kopīgi izaicinājumi - ierobežotas pašvaldību kapacitātes un sadarbības trūkums klimata pārmaiņu un ekstremālu laikapstākļu seku mazināšanā; klimata pārmaiņu ietekme neievēro valstu robežas, tāpēc nepieciešama koordinēta rīcība pārrobežu reģionā. Tāpēc ir izvirzīti sekojoši uzdevumi:

  • uzlabot pārrobežu drošību un veicināt klimata risku novēršanu, izmantojot sadarbību un kopīgus drošības pasākumus, kā arī partneru pašvaldību, drošības dienestu un iedzīvotāju kapacitātes stiprināšanu;
  • veicināt klimata pārmaiņu adaptāciju un katastrofu riska mazināšanu pārrobežu reģionā, uzlabojot partneru pašvaldību kapacitāti, zināšanas un sadarbību, lai nodrošinātu augstu vietējo iedzīvotāju drošības līmeni.

Projektā laikā plānotas centralizētas aktivitātes un katram partnerim savas – pakārtotas civilās aizsardzības un atbilstīgo dienestu jomas prioritātēm un vajadzībām. Pārrobežu sadarbības kontekstā ir plānots izstrādāt kopīgu vienošanās dokumentu par sadarbību civilās aizsardzības jomā, organizēt kopīgas pārrobežu katastrofu simulācijas mācības Elejā, piedalīties sešās pieredzes apmaiņas vizītēs pie projektu partneriem, organizēt informatīvos seminārus par klimata pārmaiņu riskiem un ekstremāliem laikapstākļiem, izveidot animētu filmu par klimata pārmaiņu riskiem un ekstremāliem laikapstākļiem, organizēt izglītojošas kampaņas un mācības vietējām kopienām par drošību un katastrofu riska mazināšanu. Ir paredzēta arī pašvaldību civilās aizsardzības kapacitātes stiprināšana ar tematiskām mācībām, kā arī jaunu tehniku un aprīkojumu, piemēram, aizsargtērpu, ārkārtas dienestu teltīm, glābšanas transportlīdzekļiem, videonovērošanas sistēmām, ūdens līmeņa mērīšanas stacijām un citu katastrofu novēršanas aprīkojumu.

Divi no projekta partneriem uzsāks arī infrastruktūras attīstības darbus - jauna moduļu ugunsdzēsēju depo (Jonišķi) un ūdens rezervuāra atjaunošana un ūdens ņemšanas vietu izbūve ugunsdzēsības vajadzībām Svētes pagastā (Jelgavas novads).

Jelgavas novada plānotās aktivitātes:

  • Izglītojoša kampaņa par ugunsdrošību izglītības iestādēs;
  • Apmācības pašvaldības speciālistiem un izglītības iestāžu vadītājiem par reaģēšanu/operatīvo rīcību krīzes situācijās;
  • Apmācības pašvaldības policijai – glābšana uz ūdens;
  • Pieredzes apmaiņas vizītes pie projekta partneriem;
  • Civilās aizsardzības un katastrofu simulācijas mācības pierobežā;
  • Aprīkojuma un inventāra iegāde civilās aizsardzības kapacitātes stiprināšanai (operatīviem nolūkiem un dažādiem laika apstākļiem  - ārkārtas dienestu piepūšamā telts ar karstā gaisa pūtēju, salokāmu galdu un krēsliem; strāvas ģeneratori, rezerves ar degvielas kannām Jelgavas novada SARC iestāžu vajadzībām; jaudīgs ūdens sūknis; strāvas konvertori un rokas lukturi pašvaldības policijai ar piestiprināšanas mehānismu auto; glābšanas nestuves glābšanai uz ūdens; personu evakuācijas nestuves);
  • Esoša ūdens rezervuāra atjaunošana un ūdens ņemšanas vietu izbūve ugunsdzēsības vajadzībām Jēkabniekos, Svētes pagastā, Jelgavas novadā.

Kopējo projekta budžetu veido 673 755,26 EUR ; ERAF finansējuma daļa 539 004,20 EUR, Jelgavas novada pašvaldības daļa 107 250,25 EUR (atbalsta intensitāte - 80% ERAF līdzfinansējums, 10% valsts budžeta dotācija, 10% Jelgavas novada pašvaldības līdzfinansējums.

Vairāk informācijas: https://latlit.eu/theprojects/safe-response/

Projekts Nr. LL-00077 “Reaģēšana uz klimata pārmaiņu riskiem un ekstremāliem laikapstākļiem, to novēršana Latvijas un Lietuvas pārrobežu reģionā / Safe Response” tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programmas 2021.–2027. gadam ietvaros. Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Jelgavas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.