Aizvadītajā nedēļā Jelgavas novada pašvaldības pārstāvji piedalījās starptautiskā konferencē “Augšsilēzijas kultūrvēsturiskais un industriālais mantojums – Silēzijas tehniskie pieminekļi kā Vodzislavas un Reklinghauzenas apgabalu kultūrvēsturiskā mantojuma sastāvdaļa”, kas norisinājās Vodzislavā, Polijā – pašvaldībā, ar kuru Jelgavas novadam ir izveidota cieša sadarbība.
Vodzislava atrodas Silēzijas reģionā, kurš vēsturiski izcēlies ar bagātīgām derīgo izrakteņu – īpaši ogļu – atradnēm. Gadsimtiem ilgi ogļrūpniecība bijusi viena no reģiona nozīmīgākajām nozarēm, būtiski ietekmējot iedzīvotāju ikdienu un dzīvesveidu.
Vizītes laikā tika apmeklēts Silēzijas muzejs Katovicē – bijušā ogļraktuvju kompleksa teritorijā izveidots mūsdienīgs kultūras centrs. Muzeja pazemes ekspozīcijas ataino reģiona vēsturisko un māksliniecisko daudzveidību, savukārt muzeja arhitektūra un konceptuālais risinājums simboliski sasaista industriālo pagātni ar mūsdienu kultūras dinamiku. Tāpat Jelgavas pārstāvji viesojās Polijas Nacionālā radio simfoniskā orķestra ēkā – modernā koncertkompleksā, kur industriālā estētika apvienota ar izcilu akustiku un laikmetīgu dizainu.
Otrajā vizītes dienā delegācija piedalījās jauna Industriālo prasmju centra atklāšanas konferencē Silēzijas reģiona profesionālās izglītības centrā. Tika sniegtas prezentācijas par robotikas, mehatronikas un automatizācijas attīstību, kā arī iepazīts mācību centra tehniskais nodrošinājums – industriālie roboti, virtuālās realitātes risinājumi un programmēšanas aprīkojums, kas nodrošina augstas kvalitātes speciālistu sagatavošanu nākotnes ekonomikai.
Tāpat vizītes laikā pārstāvji apmeklēja vairākus nozīmīgus kultūrvēsturiskos objektus: atjaunoto Vodzislavas dzelzceļa staciju, kur izveidots tūrisma punkts un godināti vēsturiskie notikumi, tostarp “Nāves gājiena” piemiņas brīdis; kā arī vēsturisko ogļraču dzīvojamo koloniju “Emma” Radlinā, kur šobrīd darbojas arī sociālais centrs un tiek sniegti pakalpojumi dažādām sabiedrības grupām.
Noslēgumā delegācija apmeklēja Pšovas pilsētu, kur agrākās ogļraktuvju ēkas – tostarp pirts – pārtapušas par mūsdienīgu bibliotēku un atpūtas kompleksu, apliecinot veiksmīgu industriālā mantojuma pārveidi par sabiedrībai pieejamu un pievilcīgu vidi.
Vizītes ietvaros tika nodoti arī Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas apbalvojumi Wodzislavas Mākslas skolas pārstāvim par godalgotajām vietām konkursā “Mākslinieka Ģederta Eliasa mīklu minot”.
Tikšanās ar sadarbības pašvaldību pārstāvjiem ļāva izveidot jaunus kontaktus un dalīties pieredzē kultūras mantojuma saglabāšanas, industriālo teritoriju revitalizācijas un sabiedrības iesaistes jomās. Gūtās atziņas sniedz vērtīgu ieguldījumu Jelgavas novada turpmākajā attīstībā un stiprina starptautisko sadarbību, vienlaikus paverot ceļu jaunu kopprojektu īstenošanai nākotnē.