Projekti
Laikmetīgās mākslas piedāvājums bērniem un jauniešiem Norvēģijā. Ko varam mācīties Latvijā?

No pieredzes apmaiņas vizītes Fredrikstadē un Oslo (Norvēģijā) atgriezusies Jelgavas novada pašvaldības dažādu jomu speciālisti un novada jauniešu delegācija 7 cilvēku sastāvā. Vizīte norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas granta projekta “Kultūraugs” ietvaros.

Četru dienu laikā Jelgavas novada pārstāvji no Izglītības un Kultūras pārvaldes, Projektu nodaļas un Jelgavas novada mūzikas un mākslas skolas iepazina darbu ar bērniem un jauniešiem laikmetīgās mākslas jomā un iesaistē mākslas norisēs, kā arī dalījās savā pieredzē. Braucienā piedalījās arī divi jaunieši no Elejas pagasta jauniešu deju kolektīva “Tracis”, kas 20.maijā jauniešu laikmetīgās mākslas festivālā “Kultūraugs” izrādīja dejas un skaņas performanci.

Fredrikstadi 1567.gadā dibināja karalis Frederiks II, laika gaitā no aizsardzības un nocietinājumu, kā arī tirdzniecības un kuģubūves pilsētas 2017.gadā kļuvusi par Norvēģijas pievilcīgāko pilsētu. Tas panākts ar ilggadīgu un rūpīgu plānošanas darbu. Pilsētā dzīvo vairāk nekā 85 tūkstoši iedzīvotāju un tās mērķis ir sasniegt 100 000 iedzīvotāju skaitu 15 gadu laikā. Tā kā vecpilsētu, kas atrodas senajā cietoksnī, no jaunākās pilsētas daļas atdala upe Glomma, liela daļa rosības vērojama tieši pa to, jo pašvaldība nodrošina regulāru bezmaksas kuģīšu satiksmi.

Fredrikstades Kultūras nodaļas vadītāja Tora Klevas iepazīstināja ar kultūras darba organizāciju pašvaldībā. Pārvaldes darba misija ir nevis pašiem radīt kultūru, bet gan nodrošināt iedzīvotājiem pieejamību kultūras norisēm, pasākumiem. Pašvaldība aktīvi iesaistās arī Kultūras skolas somas projektā, kuras ideju no Norvēģijas ir pārņēmusi arī Latvija. Pārvaldes pārziņā ir 3 bibliotēkas, ko gadā vidēji apmeklē 200 000 cilvēku. Bibliotēkas Norvēģijā lielā mērā ir kļuvušas par kultūras pasākumu, kā arī nelielu biznesa tikšanos norises vietu. Pašvaldībai pieder arī kinoteātris, kurā līdztekus filmu seansiem notiek liela mēroga kultūras pasākumi. Daļēji tas veic arī sociālu funkciju, jo pašvaldība biļetes var tirgot lētāk, līdz ar to tas ir pieejams plašākam cilvēku lokam. Gadā ap 300 000 apmeklētāju. Divi kultūras nami ar 5 skatuvēm: St. Croix darbojas kā daudzfunkcionāls aktivitāšu centrs, Blå Grotte (Zilā Ala) kalpo kā tradicionāla kultūras pasākumu norises vieta. Pārvaldes pārziņā ir arī seši jauniešu centri, kur jaunieši (pamatā 10 – 16 g.v.) var saturīgi pavadīt savu brīvo laiku pēc skolas. Pašvaldība pārrauga Kultūras skolu, kurā mācās 650 jaunieši un kas piedāvā mediju mākslas, mūzikas, dejas un cirka mākslas programmas. Dažas no minētajām iestādēm komandējuma dalībniekiem bija iespēja arī apmeklēt. Kā lielāko pasākumu pilsētā var minēt burukuģu posma norisi (Tall Ships Races), kur četru dienu laikā norisinās 180 kultūras pasākumi.

Komandējuma ietvaros notika vizīte Fredrikstades kultūras skolā. Saskaņā ar Norvēģijas Izglītības likumu visām pašvaldībām (vai nu atsevišķi vai sadarbojoties ar citām) ir jānodrošina kursi/ apmācības mūzikā un citās kultūras aktivitātēs bērniem un jauniešiem, ko organizē, sadarbojoties ar izglītības iestādēm un ņemot vērā vietējo kultūras dzīves piedāvājumu. Kā jau minēts, skola piedāvā mediju, mūzikas, dejas un cirka mākslas programmas, ko iespējams apgūt par maksu. Bet skolas pedagogi apmeklē arī vispārizglītojošās skolas, kur atsevišķas nodarbības tiek piedāvātas bez maksas. Skolā līdztekus pasniedzējiem tiek piesaistīti arī profesionāli mākslinieki. Mācās bērni no 3 – 19 gadu vecumam. Papildus tiek piedāvāti animācijas, spēļu un filmu veidošanas kursi, kur iespējams pieteikties stipendijai.

St. Croix kultūras namā aicinātas ir dažādas mērķa un vecuma grupas – sākot no bērniem līdz senioriem. Bērniem un jauniešiem tiek piedāvāta iespēja piedalīties organizētās apmācībās un aktivitātēs, kā arī izīrēt telpas, piemēram, ierakstu studiju bez maksas. Savukārt, pieaugušie visbiežāk izīrē telpas, piemēram, jogas vai dejošanas nodarbībām. Telpās darbojas kafejnīca, kas tāpat kā centrs, pieder pašvaldībai. Tā kā jauniešu un pieaugušo aktivitātes galvenokārt notiek pēcpusdienā, rīta cēlienā tajās darbojas cilvēki ar invaliditāti, kas, apmaiņā pret telpām, veic dažādus darbiņus un tādējādi gūst iemaņas paši, socializējas un palīdz centra darbības nodrošināšanai – pļauj, slauka galdus un grīdas, aplej puķes, gatavo ēdienu, kas vēlāk tiek pārdoti kafejnīcā. Centrā ir vairākas skatuves un viena no tām ar skaņotāju noteiktos laikos darbojas kā brīvā skatuve, kur jebkurš var nākt dziedāt un spēlēt kādu mūzikas instrumentu. Centrs ir fantastisks vietējās kopienas saliedēšanas piemērs, kas darbojas, iekļaujot un piedāvājot atbilstošas un atbalstošas aktivitātes.

Laikmetīgās mākslas piedāvājums bērniem un jauniešiem Norvēģijā. Ko varam mācīties Latvijā?

Savukārt, pieejamību laikmetīgajai skatuves mākslai visa Ostfoldas reģiona iedzīvotājiem nodrošina Reģionālais teātris, kura dibinātāji ir Viken reģions (49.5% daļas), Fredrikstade (49.5%) un Strapsborgas pašvaldība (1%). Trešā daļa nepieciešamā finansējuma tiek piešķirta no valsts, to līdzfinansē arī dibinātājpašvaldības un projektu ienākumi. Teātris darbojas kopš 2020.gada, tajā ir 11 štata darbinieki, aktieri pamatā tiek pieaicināti uz atsevišķu līgumu pamata, nodrošinot to daudzveidību dažādās izrādēs. Fredrikstadē atrodas viena no trim teātra akadēmijām Norvēģijā, līdz ar to tas veido labu pamatu sadarbībai ar jaunajiem aktieriem, kam šeit tiek piedāvātas prakses vietas. Lai māksla būtu pieejama plašām iedzīvotāju lokam, tā tiek nesta ārpus teātra ēkas sienām un tiek veidotas izrādes publiskās vietās.

Pēdējā komandējuma diena bija veltīta Oslo apmeklējumam. Pirmais objekts – pils parks. Parks veidots 19.gadsimtā (1840.gados) karaļa pils celtniecības laikā. Daļa no parka ir atvēlēta princeses Ingrīdas Aleksandras skulptūru parka izveidei, kas atklāts 2016.gadā ar skulptūru “Trusis nelaimē”. Skulptūru idejas tajā veido 5. un 6. klašu skolēni, atsaucoties konkursam, kas tiek rīkots Norvēģijas nacionālajā līmenī. Pēc tam izvēlēto ideju, lai to pārvērstu vides objektā, strādā vietējie uzņēmumi, iesaistot attiecīgās klases skolēnus. Lai arī tas ir vēsturisks parks, kas veidots 19.gadsimtā, kā atzīst pils pārvaldnieks Per Arne Bjornstad, parks ir dzīvs un tas ir paredzēts cilvēkiem. Tas nav statisks un neelpo tikai pagātnes elpu, bet – tieši pretēji – tiek veidots kā laikmetīgās mākslas objektu parks, atvērts ikvienam, bet jo īpaši bērniem, kuru idejas šeit tiek realizētas. Kā varēja novērot, ceturtdienas priekšpusdienā parks bija cilvēku pārpilns, īpaši daudz bija bērnu, pirmsskolas izglītības iestāžu grupiņu, kas gan aktīvi pavadīja parkā laiku, gan iepazinās ar parka vēsturiskajām un mūsdienu vērtībām.

Laikmetīgās mākslas piedāvājums bērniem un jauniešiem Norvēģijā. Ko varam mācīties Latvijā?

Tāpat programmas ietvaros Olso tika apmeklēts mākslas muzejs – mākslinieku nams, kurā šobrīd atklāta mākslinieces Gunvor Nervold Antonsen izstāde, kas sastāv no lielgabarīta mākslas darbiem – gan monumentālām tekstila montāžām, gan ar motorzāģi veidotām raupjām koka figūrām. Mākslas namā tiek piedāvātas daudzveidīgas programmas ģimenēm un bērniem mākslas darbu un ekspozīciju iepazīšana, piemēram, darbnīcas ģimenēm ar bērniem, aktivitātes ar dzērieniem un uzkodām jeb vasaras ballītes 16 – 19 gadus vai 18 – 25 gadus veciem jauniešiem. Arī 2021.gadā atklātajā Munka muzejā tiek piedāvātas izglītojošas programmas bērniem un jauniešiem, tādējādi iepazīstot gan Munka daiļradi, gan mākslu kopumā. Ar bērnu un jauniešu iepazīstināšanu ar Munka mākslu un laikmetīgo mākslu kopumā nodarbojas projekta “Kultūraugs” partneris no Fredrikstades – biedrība Fargefabrikken, kas iniciējusi arī laikmetīgās mākslas objektu izveides konkursu sākotnēji Fredrikstadē, pēc tam visā Norvēģijā, kura rezultāti ir redzami arī pils parkā Oslo.

 

Laikmetīgās mākslas piedāvājums bērniem un jauniešiem Norvēģijā. Ko varam mācīties Latvijā?

 Kā atzīst viena no pieredzes apmaiņas brauciena dalībniecēm, Kultūras pārvaldes vadītājas vietniece Sandra Kravale: “Vērtīgs un pieredzes bagāts brauciens iepazīstot norvēģu pieredzi darbā ar kultūras jomu, jaunatnes lietām un mākslu. Liela uzmanība tiek vērsta uz bērnu un jauniešu neformālo izglītību, apgūstot gan tradicionālās mākslas vērtības, gan laikmetīgās. Pārsteigums apmeklējot 19.gs. pils parku Oslo, kurā izvietotas dažādas laikmetīgās mākslas instalācijas, kuras brīvi pieejamas bērniem rotaļām un apskatei. Iegūtā pieredze noderēs, lai sadarbībā ar citām pašvaldības iestādēm kopīgi veidotu kultūras piedāvājumu bērnu un jauniešu auditorijām novadā, tādējādi paplašinot laikmetīgās kultūras norišu klāstu un veicinot jaunatnes iesaisti dažādos kultūras un mākslas procesos.”

Laikmetīgās mākslas piedāvājums bērniem un jauniešiem Norvēģijā. Ko varam mācīties Latvijā?

Var secināt, ka Norvēģija ir pieņēmusi izaicinājumu iepazīstināt bērnus un jauniešus ne tikai ar tradicionālo mākslu, bet lielu uzsvaru likt uz laikmetīgās mākslas izzināšanu, padarot to pieejamu gan muzejos, gan mākslas centros, jaunrades un kultūras namos, skolās un skolas somas programmā. Šķiet, ka viņiem tas sekmīgi izdodas, ko var vēlēt arī Latvijas pašvaldībām un valstij, veicinot bērnu un jauniešu izglītošanu un izglītošanos.

Projekta “Kultūraugs”, Nr. EEZ/2022/2/18 mērķis ir uzlabot piekļuvi profesionālajai laikmetīgajai mākslai un kultūrai bērniem un jauniešiem Jelgavas novada pašvaldībā, kā arī veicināt un palielināt viņu iesaistīšanos jaunu mākslas, kultūras norišu radīšanā.

Projekta ieviešanas laiks: 2022.gada 1.oktobris – 2023.gada 30.jūnijs

Projektu finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus 130 189 EUR apmērā.

Projekts tiek īstenots Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada perioda programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projektu iesniegumu atklāta konkursa „Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” ietvaros.


Contemporary art for children and youth in Norway. What can we learn in Latvia?

A delegation of seven representatives from various departments of the Jelgava Local Municipality and two youngsters returned from a study visit to Fredrikstad and Oslo in Norway. The visit took place within the framework of the "Culture Plant" project funded by the EEA grant.

During the four-day visit, representatives from the Jelgava Local Municipality's Education and Culture Department, Project Department, and Jelgava Music and Art School got to know the work in contemporary art for children and youth also sharing their experiences. Two young dancers from the youth dance collective from Eleja parish "Tracis", who performed a dance and sound performance at the youth contemporary art festival on May 20, also took part in the trip.

Fredrikstad was founded by King Frederik II in 1567 and has evolved from a defence and fortress city known for its trade and shipbuilding become the most attractive city in Norway in 2017. The city is home to more than 85,000 residents, and its goal is to reach a population of 100,000 within 15 years. The Old Town, located within the ancient fortress and separated from the newer part of the city by the Glomma River, is a vibrant area due to the regular free boat transportation provided by the municipality.

Tora Klevas, the Head of the Fredrikstad Cultural Department, introduced the cultural work carried out by the municipality. The mission of the department is not to create culture itself but to ensure accessibility to cultural events and activities for the residents. The municipality also actively participates in the "Culture School Bag" project, which has been adopted in Latvia based on the idea from Norway. The department oversees three libraries, which are visited by an average of 200,000 people annually. In Norway, libraries have become venues for cultural events and small business meetings. The municipality also owns a cinema, where large-scale cultural events take place alongside film screenings. It also serves a social function as the municipality can sell tickets at a lower price, making it more accessible to a wider range of people. The cinema attracts around 300,000 visitors per year. There are two cultural centers with five stages: St. Croix functions as a multifunctional activity center, while Blå Grotte (Blue Cave) serves as a traditional cultural event venue. The municipality also oversees six youth centers where young people (mainly ages 10-16) can spend their leisure time in a meaningful way after school. The municipality also supervises the Culture School, which has 650 students and offers programs in media arts, music, dance, and circus arts. Some of these institutions were also visited by the delegation members. One of the major events in the city is the Tall Ships Races, where 180 cultural events take place over four days.

As part of the visit, the delegation visited the cultural school in Fredrikstad. According to Norwegian education law, all municipalities (either individually or in cooperation with others) are required to provide courses/training in music and other cultural activities for children and youth. This is done in collaboration with educational institutions and taking into account the local cultural offerings. As mentioned earlier, the school offers programs in media arts, music, dance, and circus arts, which can be pursued for a fee. However, school educators also visit general education schools where some classes are offered free of charge. The school caters to children aged 3 to 19. Additionally, animation, game development, and film making courses are offered, where one can apply for a scholarship.

At the St. Croix Cultural Center, various target groups and age groups are invited, ranging from children to seniors. Children and young people are offered the opportunity to participate in organized trainings and activities, as well as to rent spaces, such as recording studios, free of charge. On the other hand, adults mostly rent spaces for activities like yoga or dance classes. The center also houses a café, which, like the center itself, is owned by the municipality. In exchange for using the facilities, people with disabilities work in the spaces during the morning hours, performing various tasks and acquiring skills while helping to support the center's operations – such as mowing, cleaning tables and floors, watering flowers, and preparing food that is later sold in the café. The center has multiple stages, and one of them operates as an open stage at specific times, where anyone can come to sing or play a musical instrument. The center serves as a fantastic example of community cohesion by including and offering appropriate and supportive activities.

To ensure accessibility to contemporary performing arts for the residents of the entire Østfold region, the Regional Theatre plays a significant role. It was founded by the Viken region (49.5% shares), Fredrikstad (49.5%), and Strapsborg municipality (1%). One-third of the necessary funding is provided by the state, and the rest is co-financed by the founding municipalities and project revenues. The theatre has been in operation since 2020 and employs 11 staff members. Actors are primarily engaged as freelancers, ensuring diversity in various productions. Fredrikstad is home to one of Norway's three theatre academies, facilitating collaboration with young actors who are offered internship opportunities here. In order to make art accessible to a wide range of residents, performances are often taken outside the theatre building, and shows are organized in public spaces.

On the final day of the visit Oslo was explored. The first stop was the Palace Park, which was established in the 19th century (in the 1840ies) during the construction of the Royal Palace. Part of the park is dedicated to the Princess Ingrid Alexandra Sculpture Park, which was opened in 2016 with the sculpture "Rabbit in trouble". The sculpture ideas were developed by 5th and 6th grade students who participate in a national competition in Norway. Local businesses then worked on transforming the selected ideas into environmental objects, involving the students from the respective classes. Although it is a historical park dating back to the 19th century, according to the palace manager, Per Arne Bjornstad, the park is alive and intended for people. It is not static, merely representing the past, but is designed as a contemporary art object park, open to everyone, particularly children whose ideas are realized there. As observed, the park was crowded on Thursday morning, especially with many children from preschool groups actively spending time in the park and exploring its historical and modern values.

As part of the program, the delegation also visited the Art Museum - House of Artists in Oslo, which is currently hosting an exhibition by the artist Gunvor Nervold Antonsen. The exhibition consists of large-scale artworks, including monumental textile montages and rough wooden figures created with chainsaws. The Art Museum offers diverse programs for families and children, such as workshops for families with children, activities with drinks and snacks, or summer parties for youth aged 16-19 or 18-25. The Munch Museum, opened in 2021, also provides educational programs for children and young people, introducing them to Munch's art and art in general. The "Culture Plant" project partner from Fredrikstad, the Fargefabrikken association, is also engaged in familiarizing children and young people with Munch's art and contemporary art in general. They have initiated a contemporary art object creation competition initially in Fredrikstad and later throughout Norway, with the results visible in the Palace Park in Oslo.

As acknowledged by one of the participants of the exchange trip, Sandra Kravale, Deputy Head of the Cultural Department: "A valuable and experience-rich trip to learn about the Norwegian experience in working with culture, youth affairs, and art. Great attention is paid to non-formal education for children and young people, encompassing both traditional art values and contemporary art. It was a surprise to visit the 19th-century Palace Park in Oslo, where various contemporary art installations are freely accessible for children to play and explore. The gained experience will be useful in collaboration with other municipal institutions to jointly create cultural offerings for children and young people in the region, thereby expanding the range of contemporary cultural events and promoting youth participation in various cultural and artistic processes.”

It can be concluded that Norway has taken on the challenge of introducing children and young people not only to traditional art but also placing great emphasis on exploring contemporary art, making it accessible in museums, art centers, creative spaces, schools, and the school curriculum. It seems that they have been successful in this endeavour, and it is something that municipalities and the state in Latvia could aspire to, promoting the education and engagement of children and young people.

The goal of the project “Culture Plant”, No EEZ/2022/2/18 is to improve access to professional contemporary art and culture for children and youngsters in Jelgava Local Municipality, to promote and increase their involvement in creation of new art and cultural products.

Implementation period: 01.10.2022.-30.06.2023.

The project is funded by Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Grants in amount of 130 189 EUR

Project is implemented under project grant “Support for the Creation of Professional Art And Cultural Products for Children and Youth” of the European Economic Area Financial Mechanism Programme for 2014 – 2021 “Local Development, Poverty Reduction and Cultural Cooperation”

logo