Šā gada 3.oktobrī Jelgavas novada pašvaldība pārrobežu projekta pieredzes apmaiņas vizītē uzņēma Latvijas un Lietuvas pašvaldību civilās aizsardzības un operatīvo dienestu pārstāvjus, lai apspriestu un dalītos pieredzē par reaģēšanu ārkārtas situācijās un civilās aizsardzības kapacitātes stiprināšanu.
Projekta mērķis ir stiprināt pārrobežu pašvaldību ārkārtas reaģēšanas, ugunsdrošības un civilās aizsardzības spējas un sadarbību, lai novērstu ar klimata pārmaiņām saistītos riskus. Izmērāmie mērķi ietver kopīgus civilās aizsardzības pasākumus un infrastruktūras attīstību, samazinot dzīvībai un īpašumam nodarītā kaitējuma risku, kas dod labumu vietējām kopienām un plašākam iedzīvotāju lokam.
Projektā paredzētas pieredzes apmaiņas vizītes starp partneru pašvaldībām, semināri un apmācības par klimata pārmaiņu riskiem, informatīvas kampaņas, kā arī jauna aprīkojuma iegāde un infrastruktūras attīstības nodrošināšana, lai vairāk stiprinātu pašvaldību reaģēšanas spējas. Projektā partneri plāno iegādāties arī katastrofu novēršanas aprīkojumu, piemēram, ūdens sūkņus, ģeneratorus, laivas, dronus, novērošanas sistēmas un ūdens līmeņa mērīšanas stacijas. Projekta noslēgumā paredzēta konference, lai dalītos zināšanās un pieredzē, veicinot pielāgošanos klimata pārmaiņām un riska novēršanu pārrobežu reģionā.
Vizītē piedalījās ar civilās aizsardzības jautājumiem saistītie speciālisti un operatīvo dienestu pārstāvji no Zemgales plānošanas reģiona, Aizkraukles novada pašvaldības, Bauskas novada pašvaldības, Jelgavas novada pašvaldības, Jonišķu rajona pašvaldības administrācijas un Pakrojas rajona pašvaldības administrācijas. Irina Dolgova, Jelgavas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece, atklājot pasākumu uzrunāja dalībniekus un uzsvēra civilās aizsardzības nozīmi ārkārtas situāciju ietekmes mazināšanā. Pašvaldības projekta vadītājs sniedza pārskatu par projekta “Safe Response” virzību, izceļot tā mērķus, galvenās aktivitātes un rezultātus, tostarp infrastruktūras renovāciju, aprīkojuma iegādi dienestiem un apmācību programmas. Ugunsdrošības un civilās aizsardzības inženieris prezentēja novada civilās aizsardzības komisijas uzdevumus, tās izaicinājumus, krīzes un katastrofu situāciju preventīvos darbus un esošo situāciju, tostarp arī 28.-29.jūlija lietavu krīzes vadību un sekas. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta postenī Elejā, kuru vadīja VUGD Eleja priekšnieks Vairis Bērziņš, dalībnieki tika iepazīstināti ar telpām, aprīkojumu, dežūru formātiem, darba specifiku. Vizīte sniedza vērtīgu ieskatu par ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbības aspektiem un gatavību ārkārtas situāciju risināšanā. Tā bija arī iespēja izveidot kontaktus ar lietuviešu kolēģiem. Ar projekta finansētajiem infrastruktūras darbiem – ūdens rezervuāra atjaunošanu ugunsdzēsēju vajadzībām Svētes pagasta Jēkabnieku ciemā, dalībniekus iepazīstināja Infrastruktūras nodaļas meliorācijas inženiere. Ozolnieku un Cenu pagasta apvienības pārvaldes vadītājs informēja par izaicinājumiem jūlija lietavu seku krīzes vadībā un izdarītajiem secinājumiem.
Pasākumā tika uzsvērta pašvaldības reaģēšana uz lietavu izraisītajiem laika apstākļiem, tostarp elektroapgādes pārtraukumiem, komunikācijas traucējumiem un infrastruktūras bojājumiem. Tika apspriesta plānoto mācību ievirze un turpmākie projekta pasākumi. Tika uzsvērta sadarbības nozīme starp pašvaldībām, īpaši resursu dalīšanā un reaģēšanas koordinēšanā ārkārtas situācijās, kā arī regulāru apmācību vingrinājumu un nepieciešamā ārkārtas aprīkojuma iegādes nozīme. Vizīte noslēdzās ar tīklošanas sesiju, kurā projekta partneri apsprieda gūtās atziņas un plānoja turpmākās aktivitātes. Dalībnieki vienojās turpināt sadarbību arī tiešsaistes sanāksmēs citās pieredzes apmaiņas vizītēs, lai nodrošinātu projekta veiksmīgu īstenošanu un pārrobežu sadarbības veicināšanu starp pašvaldībām un operatīvajiem dienestiem.
Kopējo projekta budžetu veido 673 755,26 EUR; ERAF finansējuma daļa 539 004,20 EUR, Jelgavas novada pašvaldības daļa 107 250,25 EUR (atbalsta intensitāte - 80% ERAF līdzfinansējums, 10% valsts budžeta dotācija, 10% Jelgavas novada pašvaldības līdzfinansējums.
Projekts Nr. LL-00077 “Reaģēšana uz klimata pārmaiņu riskiem un ekstremāliem laikapstākļiem, to novēršana Latvijas un Lietuvas pārrobežu reģionā / Safe Response” tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programmas 2021.–2027. gadam ietvaros. Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Jelgavas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
Vairāk informācijas: https://latlit.eu/theprojects/safe-response/