Pieredzes stāsti
Sintija Zīlīte

Pagājušā gada rudens sākumā Jelgavas novada Bērnu un jauniešu izglītības un iniciatīvu centra vadītāja Sintija Zīlīte piedalījās starptautiskā jaunatnes darbinieku mobilitātē  “Inception 2.0”, Slovēnijā. Šis ir izrietošs turpinājums projektam “Inception” (Pirmsākums), kas notika 2017.gada martā Jelgavas novadā.

Projekts ir veidots Eiropas Savienības programmas “Erasmus+” ietvaros, kur kopā ar citu valstu pārstāvjiem ( no Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Slovākijas, Horvātijas un Turcijas)  no dažādām jomām, kā jaunatnes darbinieki, jaunatnes organizāciju līderi, pedagogi, psihologi un sociālie darbinieki kopā papildināja savas zināšanas neformālās izglītības metodikā. Programmas ietvaros bija iespēja attīstīt savas zināšanas koučinga un konstelācijas tehnikās, kuras profesionālu treneru vadību bija iespējams mācīties caur savu personisko pieredzes izdzīvošanu un analīzi.

Kā saka Sintija, "izprotot dažādās metodes un tehnikas, tās ļauj ikdienā vieglāk izprast jauniešus, kolēģus, draugus, ģimenes locekļus, cilvēkus ar kuriem nākas komunicēt  un to rīcības konkrētā situācijā, ļaujot paskatīties uz konkrētu situāciju  no vairākiem skatu punktiem.

Ikdienas darbā iegūtā pieredze noder darbā ar dažāda vecuma jauniešiem kā arī ar NEET jauniešiem un jauniešiem no sociālā riska grupas ģimenēm, lai komunikācijā un dažādu problēmu risināšanā būtu iespēja tos vairāk izprast un motivēt dzīvē sasniegt ko vairāk.

Katrs mācību seminārs, kurā ir ieguldīts laiks un vēlme pilnveidoties ļauj saprast, cik svarīga ir komunikācija starp diviem cilvēkiem, lai atrisinātu kādu interesējošu jautājumu vai problēmu. Tāpēc apzinoties konstelācijas tehnikas efektivitāti un jauniegūtās koučinga metodes, darbs ar jauniešiem ir kļuvis vēl interesantāks un daudzsološāks, tādā ziņā, ka ir iespēja jaunietim uz saviem jautājumiem likt atbildēt pašam, viņam pašam to pat neapzinoties, vadot viņu cauri sarunai viņam interesējošā uz nākotni vērstā virzienā.

Mēs katrs esam personība, tikai dažreiz kādam ir jāpalīdz saskatīt to labo perspektīvu sevī, ko paši dziļi sevī jau apzināmies, jo varbūt vienkārši mums ir bail to izteikt skaļi atklātībā."

Šo otrdien ar projektā iegūtajām zināšanām dalījās arī balss terapeite, Leila Alijeva, un Jaunatnes lietu speciāliste, Kristīne Kode Jelgavas un Ozolnieku novada jaunatnes darbiniekiem. Jauns gads ir iesācies, kurā ir iespēja piedalīties vai radīt Erasmus+ projektus, vairāk var uzzināt šeit https://www.jaunatne.gov.lv/

Projekta Inception 2.0 iespaidus var iegūt, noskatoties divus video par projektu kopumā un sarunu ar Sintiju (video pieejami tikai angļu valodā).