15.-18.jūnijā norisinājās CERV projekta “GREENgaged Citizens: European Network for Local Climate Action/ Iesaistītie pilsoņi: Eiropas tīkls vietējām klimata pārmaiņām” sanāksme Bulgārijā, Sofijā. Konferences tēma – droša un ilgtspējīga enerģētikas politika.
Sanāksmes laikā notika tikšanās ar Bulgārijas parlamenta deputātu Svilenu Trifonovu, kuras laikā tika diskutēts par enerģijas demokrātiju, kas paredz principu, ka iedzīvotāji ne tikai maksā par elektroenerģiju, bet arī paši piedalās tās ražošana, veidojot enerģijas kopienas, piemēram, uzstādot saules paneļus. Nozīmīga ir arvien aktīvāka enerģijas ražošana no atjaunojamās enerģijas avotiem. Kā atzina deputāts, vasarās, kad ir pietiekami daudz saules, Bulgārijā no atjaunojamās enerģijas avotiem tiek saražots vairāk enerģijas kā atomenerģijas ražošanas centros. Parlamentā ir 240 deputāti. Pirmais parlaments sanāca 1879.gadā.
Nākamā tikšanās notika Sofijas Nacionālās un pasaules ekonomikas universitātē. Tajā piedalījās gan augstskolas rektors, gan dažādu fakultāšu pārstāvji un arī studenti. Universitāte dibināta 1920.gadā un šogad atzīmē 105 gadu jubileju. Tajā ir 8 fakultātes, 34 departamenti, 8 institūti, ~20 000 studentu un 1500 pasniedzēju. Tiek piedāvātas 53 bakalaura programmas, 90 maģistra programmas un 45 doktora programmas; 6 bakalaura programmas pilnībā tiek pasniegtas angļu valodā. Tā ir augstāk novērtētā augstskola Bulgārijā. Universitātei attīstīta starptautiskā sadarbība, šobrīd tā strauji attīstītās Ķīnas virzienā. Kā nozīmīgu rektors prezentēja faktu, ka 60% no universitātē patērētās enerģijas tiek saražota universitātes saules paneļu parkā. Jauna programma, atbilstoši pasaules tendencēm, ir Kiberdrošība uzņēmējdarbībā. Tāpat universitātē tiek piedāvāts apgūt programmu Kodoldrošību, kas ir vienīgā šāda maģistra programma pasaulē.
Tāpat notika tikšanās ar Lozenecas pašvaldības vadītāju Konstantīnu Pavlovu un viņa diviem vietniekiem. Lozeneca ir viens no 23 Sofijas rajoniem ar ~70 000 iedzīvotājiem (Sofijā kopumā ap 1.2 miljoniem). Pašvaldības mērs ir ievēlēts, bet nav atsevišķas domes, lēmumus pieņem “lielā” Sofijas dome, kurā ir 61 deputāts. Līdztekus pašvaldības darbiniekiem Lozenecā strādā ~20 sociālie darbinieki izglītības iestādēs, ~10 dārzu un parku uzturētāji. Ielas un ietves, kā arī nozīmīgākās ēkas ir Sofijas pašvaldības pārziņā, par pārējo atbild Lozenecas pašvaldība. Sofijā šajā rajonā atrodas 15 pazemes avoti, kuru temperatūra to iztekā ir 40 – 410 C. Ir plāns izmantot šos ģeotermālos avotus daudzdzīvokļu māju apkurei, bet, lai to paveiktu, jāveic pārbūves darbi, jo divi esošie TEC nodrošina ūdeni apkurei 70 – 800 C. Par klimata pārmaiņām pēdējos gados spilgti liecina gan karstuma pastiprināšanās, gan arī lietus daudzums un biežums, kuram nav izbūvēta atbilstoša kanalizācijas sistēma. Arī celtniecības procesā vairs netiek plānota tehnoloģiskā pauze ziemā, celtniecības darbi tiek plānoti visa gada garumā, varbūt izņemot dažas īpaši aukstas diena. Izstrādājot tehniskos projektus daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai, arhitektam jāieplāno visi ar to saistītie pasākumi, tajā skaitā rekuperācijas sistēmas izbūve.
Pasākuma ietvaros katrs partneris prezentēja savus labās prakses piemērus ilgtspējīgas enerģijas jomā, liekot uzsvaru uz atjaunojamās enerģijas avotiem.
Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.