Izglītība Novada ziņas
Novada mākslas skolu audzēkņi piedalās starptautiskā amatniecības nometnē Rumānijā

No 28.augusta līdz 2.septembrim astoņi Jelgavas novada un Salgales Mūzikas un mākslas skolu audzēkņi piedalījās Tradicionālās amatniecības nometnē „Tava reģiona tradīcijas”, kas norisinājās Ardžes apgabalā Rumānijā. Uzaicinājums piedalīties nometnē saņemts no Jelgavas novada sadarbības partnera – Ardžes apgabala pašvaldības, kas sedza uzturēšanās izmaksas nometnes dalībniekiem Rumānijā.

Šeit brauciena apraksts, ko gatavoja brauciena dalībnieces Salgales Mūzikas un mākslas skolas direktore Anda Silgaile un Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas pedagoģe Krista Levica.

Svētdiena, 28.augusts.

Ceļu uz Rumāniju sākam pl.16.30 no Rīgas lidostas. Ar pārsēšanos Amsterdamā īsi pirms pusnakts nonākam Bukarestes lidostā. Tur mūs sagaida Pitesti mākslu skolas sekretāre Lorena Dobrica un direktores vietnieks Jonats Olariu. Apmēram 1,5 stundas garā ceļā dodamies uz Pitesti pilsētu. Naksnīgā pilsēta mūs sagaida ar augstu gaisa temperatūru. Ceļš mūsu grupu ir nogurdinājis. Viesnīcā „Carmena” atsakāmies no nakts ēdiena un dodamies pie miera.

 

Pirmdiena, 29.augusts.

Rīta cēliens atvēlēts, lai iekārtotos, iepazītos un aprastu ar vietējo sadzīves kultūru, pilsētas dzīvi. To arī patstāvīgi darām līdz pusdienām.

Pēcpusdienā Lorenas pavadībā dodamies apskatīt Ardžes apgabalu. Ceļš ved Ardžes upes tuvumā. Galamērķis ir elektroapgādes HES dambis. Diemžēl simbolisko „Dzelzs vīru” kalnā varam skatīt no tālienes, jo dienā šīs vietas tuvumā ir parādījušies lāči. Viņu dēļ apmeklētājiem pacēlājs kalnos ir slēgts. Ar šo vietu mūs iepazīstina gids, kurš labprāt atbild uz Latvijas jauniešu jautājumiem. Atpakaļceļā iepazīstam Ardžes klosteri. 

Celtne ir iespaidīga ar savu arhitektonisko veidojumu un reliģisko saturu.

Atgriežoties pilsētā baudām vakariņas viesnīcā un gatavojamies rīta braucienam uz nometnes vietu, kura atrodas kalnos apmēram 1000 metrus virs jūras līmeņa.

                          

Otrdiena, 30.augusts.

Ceļā uz nometnes vietu turpinām iepazīt Rumānijas ainavas, laukus, dabu, ciematiņu kolorītu. 1,5 stundas garajā ceļā sarunās ar mūsu pavadoni Lorēnu un šoferi pārrunājam Ardžes apgabala un Rumānijas ekonomiku, industriju, kultūru, sabiedrību. Vietējie ar lepnumu runā par apvidus automašīnu ražošanas fabriku viņu apgabalā.

Ierodoties nometnes vietā, sākam saprast ko nozīmē kalnu tūrisms. Apvidū redzami treileru kempingi, kuri uzņem kalnu cienītājus.

Nometnes mītnes vieta „Voina” mūs sagaida ar apmēram 120 rumāņu bērnu klaigām, kuri pārstāv Pitesti mākslas skolu.

Iekārtojamies istabiņās un dodamies apskatīt apkārtni. Jau pirmajās minūtēs tiekam brīdināti, ka ārpus nometnes teritorijas iziet ir kategoriski aizliegts, jo mūs var apdraudēt lāči un citi kalniem piemītoši pārsteigumi.

Pēcpusdienā tiek atklāta nometne, kurā amatniecības meistari, skolotāji rāda savas prasmes un veidojumus. Visi dalībnieki ir tērpušies nacionālajos tērpos. Arī mūsu, Latvijas grupa, iekārtojusi savu darbnīcu. Meitenes tērpušās  tautastērpos gatavo rokas sprādzes, kuras tiek dāvinātas, katram kurš izrāda interesi. 

Pēc nometnes atklāšanas tiek dots brīvais laiks. Liels prieks, ka mūsu bērni labprāt turpina darboties. Šoreiz ar akmeņiem kalnu upes krastā . Izdevās mācību priekšmeta „Darbs materiālā” realizēšana.

No 7. dalībniekiem augstāko krāvumu izveidoja Dārta. Lai to izmērītu skolotājai Andai nācās talkā ņemt izdomu un atrast mērlentu no apkārtnē atrodamiem materiāliem.

Vakarā piepildītā diena un īpašais kalnu gaiss Latvijas bērnus vedināja doties pie miera. Tomēr meitenes bija tā iedvesmotas dienas darbos, ka turpināja veidot rokassprādzes. Savukārt skolotājas, vakara sarunās, dalījās pieredzē ar  vietējiem skolotājiem.  

                   

Trešdiena,31.augusts.

Šīs dienas rīts mūs sagaidīja ar apmākušām debesīm, bet diena izveidojās skaidra un jauniem iespaidiem pilna. Teātra sporta darbnīca vairāku stundu garumā bija viens no labākajiem piedzīvojumiem visas nometnes laikā. Uzņemt vairāk kā 20 emocijas un sadzīves etīdes meitenēm sagādāja lielu prieku.

Dienas gaitā turpinājās meistaru darbnīcas. Latvijas skolotājām īpaša saruna izvērstās ar izšūšanas meistari. Skolotāja Anda  iemācījās jaunu adatas nostiprināšanas diegā tehniku.

Pēcpusdienā Latvijas bērni skolotājas Kristas vadībā veidoja grāmatzīmes, kurās attēloja apkārtnē redzamo kalnu ainavas. Šajā darbnīcā piedalījās daudzi  rumāņu bērni un mums bija prieks, ka visi sagatavotie materiāli tika izlietoti.

Vakars mūsu grupai atnesa pārsteigumu. Jonats Olariu uzaicināja braucienā, kurā  izbaudījām kalnu skaistumu un varenību. Atgriežoties nometnes vietā aiziet pie miera bija grūti. Sarunas, piedzīvojumi, pārdzīvojumi, emocijas nebeidza rimties.

                        

Ceturtdiena, 1.septembris.

Zinību diena. Viens otru sveicam, jo Latvijā šī ir svētku diena! Uzzinām, ka Rumānijas bērni skolas gaitas sāks 5.septembrī t.i. pirmajā septembra pirmdienā.

Pēc brokastīm Jonats mums piedāvā doties braucienā uz  Campulung pilsētas apkārtni , kurā atrodas iespaidīgs muzejs. Tas vēsta par Pirmā Pasaules kara (1916-18.g.) frontes līnijas cīņām Ardžes apgabalā un Rumānijas lomu tajā. Īpaši atmiņā palika  muzeja augšpusē izvietotais memoriāls kritušajiem karavīriem, kuru vārdi rakstīti zelta krāsā. Tāpat reliģiskas mozaīkas un stikla sarkofāgs ar kritušo mirstīgajām atliekām.

Dienu turpināja mūzikas darbnīca, kurā apguvām skanīgas rumāņu dziesmas. Vērojām cik aizrautīgi vietējie bērni piedalās dziedāšanā. Kā skolotāja divu stundu garajā nodarbībā spēja noturēt aptuveni 75. bērnu uzmanību vienlaicīgi.

Pēdējās nometnes diena bija darbīga. Latvijas  meitenes brīvo laiku izmantoja gatavotu  pītas roku sprādzes, kuras drīz vien vēlējās darināt arī rumāņi

Vakarā nometnē ieradās Pitesti skolas direktore Elena Iagār un ekx direktore Gabriela Pendiuc Bija patīkama atkalredzēšanās un dāvanu apmaiņa. Sarunās ar Gabrielu atcerējāmies 2016.gada tikšanos Latvijā, kad rumāņu delegācija viesojās vēl Ozolnieku novada Salgales Mūzikas un mākslas skolā.

Nometne  noslēdzās ar iespaidīgu ugunskuru pļavā pie kalnu upes. Veidojām jaunas deju soļu prasmes. Cienājāmies ar rumāņu piknika ēdieniem- gogošs,(atgādināja virtuļus) kukurūzas vālītes. Intervijas, dalīšanās iespaidos par nometni turpinājās līdz pusnaktij.

                     

Piektdiena, 2.septembris.

Ļoti agrais rīts bija tumšs, bet prieka pilns. Pl.5 mūs gaidīja transports, lai vestu uz Bukarestes lidostu. Bez starpgadījumiem atgriezāmies mūsu Latvijā, lai stāstītu ģimenēm, draugiem par piedzīvoto un pārdzīvoto.

Mūzikas un mākslas skolu audzēknes un skolotājas saka lielu paldies novada pašvaldībai par neaizmirstamo ceļojumu, kurā gūta jauna pieredze, prasmes un arī zināšanas. Lielākai daļai bērnu šī bija pirmā pieredze ārzemju ceļojumā. Īpaši lidojuma veikšana. Arī interneta sakaru trūkums kalnos lika pārdomāt, cik atkarīgi esam no informācijas tehnoloģijā.

Skolotāju atziņa, ka mūsu bērni spēj pielāgoties neierastai videi un situācijām. Kaut gan šī atziņa lika domāt  arī par to, kāda nozīme ir bērna prasmju veidošanai, lai nākotnē ikviens spētu kļūt par daudzpusīgi attīstītu personību.