Spānijas kailgliemezis (Arion lusitanicus) ir invazīva suga, kas pēdējos gados radījusi problēmas arī Jelgavas novadā. Viens no lielākajiem apdraudējumiem - Spānijas kailgliemeži var iznēsāt dažādas slimības, piemēram, baktēriju infekcijas un parazītus, kas var inficēt gan augus, gan dzīvniekus. Lai mazinātu šo risku un novērstu slimību izplatīšanos, ir nepieciešama īpaša piesardzība. Tāpat šo gliemežu klātbūtne var negatīvi ietekmēt arī vietējās sugas, jo tie konkurē ar vietējām gliemežu un citu bezmugurkaulnieku sugām. Pēdējos gados ir novērots, ka šī suga kļūst aizvien biežāk sastopama dārzos un laukos. Tie barojas ar dažādiem augiem, īpaši izvēloties zaļos kultūraugus, piemēram, salātus, kāpostus un citus dārzeņus, kā arī iecienījuši ziedus un citus augus.
Jelgavas novada pašvaldība aicina iedzīvotājus apkarot Spānijas kailgliemezi, izmantojot sekojošas metodes:
- Nolasīšana – veicama agri no rīta vai vakarā, nolasot pamanītos īpatņus. Salasītie īpatņi mehāniski jāiznīcina vai jāievieto slēgtos traukos ar sālsūdeni vai 1% vara sulfāta šķīdumu. Ievietošana sālsūdenī īpaši rekomendējama sākot ar jūliju, lai novērstu oliņu attīstību. Lai atvieglotu nolasīšanu teritorijā var izvietot gliemju paslēptuves vai pievilināšanas vietas.
- Indēšana – lietojami gan izsmidzināmi, gan granulveida preparāti gliemežu indēšanai jeb limacīdi (piemēram bioloģiskais līdzeklis VITROLGB). Lietojot tos jāpievērš īpaša piesardzība un rūpīgi jāseko līdz preparātu lietošanas nosacījumiem.
- Lamatas – veidojams kailgliemežiem pieejamās vietās vienuviet izvietojot gliemju pievilinātājvielas ar gliemjiem indīgām vielām. Piemēram, zemes virskārtas līmenī ierokot trauku ar alus un vārāmā sāls šķīdumu, vai vienuviet izvietojot augu atliekas un limacīdus.
- Gliemežu olu iznīcināšana – gliemji vairojas ar olām, kuras visaktīvāk dēj no jūlija līdz septembrim. Olas tiek dētas mitrās un tumšās vietās, piemēram, augsnes spraugās, kā arī zem dažādiem priekšmetiem – akmeņiem, stādu podiem, dēļiem, dārza mēbelēm u.c. Pārcilājot šādus priekšmetus vasaras beigās un iznīcinot atrastās olas var samazināt gliemju skaitu, kas būs aktīvi nākamajā gadā.