Spānijas kailgliemezis (Arion lusitanicus) pēdējos gados kļuvis par ierastu viesi dārzos un laukos arī Jelgavas novadā – pašvaldība aicina iedzīvotājus nepalikt vienaldzīgiem un rīkoties, lai ierobežotu šīs sugas izplatību.
Šī suga rada būtisku apdraudējumu gan vietējai videi, gan lauksaimniecībai. Kailgliemeži konkurē ar vietējām sugām, barojas ar dārzeņiem, ziediem un citiem kultūraugiem, kā arī iznēsā dažādas slimības, tostarp baktēriju infekcijas un parazītus, kas var skart gan augus, gan dzīvniekus.
Ņemot vērā siltos un mitros laika apstākļus, kailgliemežu populācija šogad pieaugusi īpaši strauji. Lai ierobežotu šīs invazīvās sugas tālāku izplatību, pašvaldība aicina iedzīvotājus rīkoties nekavējoties un regulāri veikt šādas darbības:
- nolasīšana: visefektīvāk – agri no rīta vai vēlu vakarā. Gliemežus vēlams iznīcināt mehāniski vai ievietot sālsūdenī vai 1% vara sulfāta šķīdumā. Nolasīšanu atvieglo gliemju paslēptuvju un pievilināšanas vietu ierīkošana;
- indēšana: izmantojami limacīdi, piemēram, bioloģiskais līdzeklis VITROLGB. Lietojot indēšanas līdzekļus, būtiski ievērot ražotāja instrukcijas;
- lamatu izlikšana: piemēram, trauki ar alus un sāls šķīdumu vai augu atliekas, kombinētas ar limacīdiem;
- olu iznīcināšana: olu dēšanas periods ilgst no jūlija līdz septembrim. Olas parasti tiek dētas mitrās vietās – zem akmeņiem, podiem, dārza mēbelēm u.c. Pārcilājot priekšmetus un iznīcinot olas, iespējams būtiski samazināt nākamā gada gliemežu skaitu;
- zāliena kopšana: ieteicams regulāri pļaut teritoriju un savākt nopļauto zāli, kā arī izvairīties no ēnainu un mitru kaudžu veidošanas;
- komposta tvertnes: ieteicams izmantot slēgta tipa komposta tvertnes, kas neļauj kailgliemežiem tajās iekļūt vai izkļūt.
Tāpat svarīgi par Spānijas kailgliemeža atradnēm ir ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei tīmekļa vietnē.
No 14. jūlija pagastu pārvaldēs ierobežotā daudzumā būs pieejams līdzeklis VITROL, kas paredzēts Spānijas kailgliemeža apkarošanai. Līdzeklis pieejams arī dārzkopības un būvmateriālu veikalos.
Lai gan pilnīga šīs invazīvās sugas iznīdēšana nav iespējama, regulāra un sistemātiska apkarošana – īpaši vasaras beigās, pirms olu dēšanas maksimuma – ļauj ievērojami samazināt kaitēkļu populāciju un aizsargāt vidi, augus un ražu.
Plašāka informācija par Spānijas kailgliemeža apkarošanas metodēm pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļa vietnē: https://www.daba.gov.lv/lv/informativo-materialu-katalogs/spanijas-kailgliemezis-materialu-serija .
Aicinām iedzīvotājus būt vērīgiem un atbildīgiem – tikai kopīgiem spēkiem iespējams ierobežot Spānijas kailgliemeža izplatību novadā.