Projekti
Foto

Jelgavas novada pašvaldība sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) projekta “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” ietvaros aicina novada iedzīvotājus vecumā no 16 līdz 74 gadiem pieteikties bezmaksas mācībām, lai attīstītu savas digitālās pašapkalpošanās prasmes un apgūtu dažādus e-pakalpojumus patstāvīgai lietošanai.

Pieteikties mācībām var, sazinoties ar pašvaldības koordinatoru Sintiju Akmani, sintija.akmane@jelgavasnovads.lv, tel.nr.: +371 63012267+371 20269652 vai patstāvīgi aizpildot pašnovērtējuma zināšanu testu: https://stars.gov.lv/pasnovertejuma-zinasanu-tests. Atceries, autentificēties, izmantojot internetbankas pieejas datus vai Smart ID, nav nepieciešams. Lai iesniegtu pieteikumu, pēc pašnovērtējuma zināšanu testa aizpildı̄šanas spiediet “Saglabāt” anketas apakšā. Ar Jums sazināsies pašvaldı̄bas koordinators, lai informētu par tālāko reģistrācijas gaitu. Ja tomēr nolemsiet autentificēties, izmantojot kādu no piedāvātajām metodēm, lūdzam ņemt vērā, ka turpmākais pieteikšanās process būs jāveic bez pašvaldı̄bas koordinatora palı̄dzı̄bas. Tātad, ja nav parliecı̄bas par savām digitālajām prasmēm un pieteikšanās procesā nepieciešama palı̄dzı̄ba, rekomendējam pieturēties pie pirmā varianta.

Mācības iespējams apgūt dažādos veidos: klātienē, tiešsaistē ar pasniedzēja-mentora atbalstu vai pašmācību ceļā. Par veiksmīgi apgūtu izglītības programmas līmeni dalībnieki saņem digitālu apliecību.

Pirmās apmācību grupas jau noslēgušās un dalībnieki par nodarbībām izsakās visnotaļ atzinīgi. “Trīs vārdi, kas vislabāk raksturo digitālo prasmju apgūšanu tiešsaistē, ir elastība, ērtība un lietderība. Tas ļauj mācīties savā tempā un sev ērtā laikā, gūstot atbalstu arī no pasniedzēja. Var atkārtoti skatīties mācību materiālus un veikt uzdevumus, lai labāk apgūtu vielu. Mācīties var no jebkuras vietas, kur ir pieejams internets, ietaupot laiku un naudu, kas būtu nepieciešama, lai nokļūtu apmācību vietā. Izstrādātā programma un mācību materiāli ļauj apgūt dažādu digitālo rīku un platformu izmantošanu, kas turpmāk noderēs gan mācībās, gan darbā, gan sadzīvē,” atklāj mācību dalībniece Laura.

Apmācības tiek organizētas trīs līmeņos, nodrošinot katram iedzīvotājam iespēju apgūt viņa prasmju līmenim atbilstošāko izglītības programmas līmeni: pamata digitālās prasmes, pamata digitālās pašapkalpošanās prasmes un vidējā līmeņa digitālās pašapkalpošanās prasmes. Katrs no tiem ilgst astoņas akadēmiskās stundas. Nodarbībās tiek aplūkots plašs tēmu loks, tostarp e-pasta izmantošana, dokumentu parakstīšana ar eParakstu, pirkumi internetā, internetbankas lietošana, rēķinu apmaksa, e-pakalpojumu izmantošana un citi.

“Digitālā pratība mūsdienās ir tikpat svarīga kā lasītprasme un rakstītprasme. Mācību dalībnieki pierāda, ka ikviens var iemācīties izmantot tehnoloģijas neatkarīgi no vecuma vai iepriekšējās pieredzes. Galvenais ir pacietība un atvērtība jaunajam, jo digitālās prasmes nav tikai par ērtāku ikdienu – tās ir arī par iespējām, drošību un neatkarību,” skaidro viena no pasniedzējām – mentorēm Elīna Rozenfelde. “Dalībnieki atzina, ka sākumā izjuta bažas un pat nedrošību, jo tehnoloģijas daudziem vēl arvien šķita sarežģītas un nesaprotamas. Taču, veicot praktiskos uzdevumus, uztraukums ātri vien mazinājās. Nodarbību gaitā dalībnieki iemācījās izmantot e-pakalpojumus, droši “sērfot” internetā un pat sazināties ar radiniekiem, izmantojot videozvanus. Kā mentore varu apgalvot, ka apmācības ne tikai uzlaboja dalībnieku tehnoloģiskās iemaņas, bet arī vairoja pašpārliecinātību un motivāciju turpināt mācīties,” turpina Elīna.

Saskaņā ar Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa datiem, tikai 45% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem ir digitālās pamatprasmes. Lai sasniegtu Eiropas Savienības nosprausto mērķi līdz 2030. gadam sasniegt 80%, 2024. gada nogalē VARAM sadarbībā ar Latvijas valstspilsētu un novadu pašvaldībām uzsāka vērienīgu Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projektu “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība”. Projekts noslēgsies 2026. gada 30.aprīlī. Projekta ietvaros prasmes digitālo rīku izmantošanā varēs apgūt 680 Jelgavas novada iedzīvotāji.

 

Foto