2024.gada 18. – 21.februārī Pinhel pašvaldībā Portugālē notika CERV projekta “GREENgaged Citizens: European Network for Local Climate Action/ Iesaistītie pilsoņi: Eiropas tīkls vietējām klimata pārmaiņām” atklāšanas sanāksme. Tās ietvaros tika simboliski parakstīts sadraudzības līgums starp visiem 13 iesaistītajiem partneriem.
Pinhel pašvaldība atrodas Portugāles ziemeļaustrumos, netālu no robežas ar Spāniju. Tajā ir ap 9000 iedzīvotājiem, no tiem pilsētas teritorijā dzīvo ap 3500 cilvēkiem un pārējie lauku teritorijā. Pilsētas ģerbonī ietverts piekūns, jo gan senāk, gan mūsdienās teritorijā sastopama daudzskaitlīga šo putnu populācija. Ir vēstures leģenda, kas vēsta, ka piekūns, simbolizējot portugāļu tautu, nav pakļāvies spāņu iekarotājiem, kas centušies okupēt Portugāli. Portugālē kā nelielā valstī (10 miljoni iedzīvotāju), tāpat kā Latvijā, ir viena līmeņa pašvaldības. Reģions pazīstams ar vīna darīšanas tradīcijām, Pinhel trīs reizes atzīta par vīna galvaspilsētu. Tāpat šeit iegūst granītu.
Pilsētai ir sena vēsture, daudz saglabājušos celtņu no viduslaikiem. Saglabājies aizsargmūris, pa kuru iespējams pārvietoties apkārt pilsētai, tā sauktais “sargu ceļš”. Atjaunota pils, aizsardzības torņi, tur ierīkojot interaktīvas un izzinošas ekspozīcijas. Viens no interesantākajiem apskatītajiem dabas mantojuma objektiem bija sens ciemats pusstundas brauciena attālumā no Pinhel, kas mūsdienās ir pamests. Mājas ir tukšas, pagalmus pārņem krūmāji. Izejot cauri ciemam, ir iespējams sasniegt nesen izbūvētu skatu platformu ar stikla grīdu (Faia skatu platforma), kas ļauj aplūkot Coa upes gleznainos līkumus, upei plūstot pa kalnu ieleju. Ar šīs platformas izbūvi pašvaldība cer veicināt ciemata atdzimšanu, sākotnēji tūrisma objektus, kā veikaliņus un kafejnīcas, tādējādi nākotnē sekmējot arī iedzīvotāju atgriešanos. Šis ir pirmā no izbūvētajām skatu platformām, tādas ir paredzētas kopumā sešas.
Pasākuma ietvaros norisinājās konference “Eiropas ilgtspējas politikas un Eiropas zaļais kurss”, kuras ietvaros tika debatēts par labās prakses piemēriem projekta partneru valstīs par tēmu “Kā veicināt atjaunojamās enerģijas izmantošanu manā pašvaldībā”. Tā, piemēram, Kauņas cietokšņa parks Lietuvā (viens no projekta partneriem), kā jau daudzi neizmantoti militāri objekti, ar laiku aizauga ar kokiem un krūmiem. Lai saglabātu ēkas un pārējo kultūras mantojumu, nevajadzīgie koki un krūmi tika izcirsti, iegādāts biodegvielas smalcinātājs koka granulu ražošanai, ar ko ziemā apkurinātas parka administrācijas un citas ēkas, kur notiek dažādi pasākumi un kopienas iniciatīvas. Savukārt, Slovākija ir zināma ar ģeotermālajiem resursiem, kas tiek izmantoti ne tikai zaļās enerģijas un siltuma ražošanā, bet arī lauksaimniecībā, rūpniecībā un atpūtas nolūkos (baseini, SPA centri). Velky Meder pilsēta ar 9000 iedzīvotājiem ir zināma ar termālajiem SPA, kas šeit darbojas kopš pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu beigām. 2015.gadā tika pieņemts lēmums izmantot ģeotermālo siltumu kā atjaunojamo enerģijas avotu mājokļu apkurināšanai, kas ļauj ik gadu ietaupīt ap 1 miljonu m3 dabasgāzes, tādējādi samazinot CO2 emisijas par aptuveni 2 tonnām. Savukārt, atjaunojamās enerģijas aģentūras ENERAREA eksperts Jorge Batista uzsvēra, ka Portugālē 56% enerģijas tiek iegūta no atjaunojamiem resursiem. Kā ieguvums arī tika uzsvērts, ka Portugālē sedz 85% no izmaksām, ierīkojot atjaunojamās enerģijas avotus mājsaimniecībās.
Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.