Pieredzes stāsti
Elīza Elza Lipšāne

Elīza Elza Lipšāne ir no Svētes pagasta, Jelgavas novada, un savā brīvajā laikā iesaistās Jelgavas novada jaunatnes dzīves veidošanā. Šis pieredzes stāsts ir par Elīzas Elzas pirmo dalību starptautiskā jauniešu apmaiņas projektā, kas notika 2017.gada nogalē Jelgavas novadā, Zaļenieku pagastā.

“ “Eco Echo” bija mans pirmais šāda mēroga projekts. Protams, pirms piedalīšanās projektā, mani māca bailes saistībā ar iekļaušanos kolektīvā, valodas barjerām un citu cilvēku attieksmi, tomēr, iepazīstot projekta dalībniekus, bailes pagaisa. Šī ,projektā pavadītā nedēļa, man mūžam paliks atmiņā. Es iepazinu daudz cilvēku no dažādām valstīm - Slovēnijas, Horvātijas, Igaunijas, Polijas, Slovākijas. Katrs dalībnieks dalījās ar savām domām, idejām un dzimtenes kultūru, tas man atvēra acis uz visu to bagātību, ko var atrast pasaulē. Jau otrajā projekta dienā visi kļuva par draugiem, runāja, jokojās un vairs nepavadīja laiku tikai savas valsts dalībnieku kompānijā. „Eco Echo” laikā visi savā starpā sarunājās angļu valodā. Citi šo valodu zināja labāk, citi sliktāk, bet tas nebija šķērslis. Visi iesaistījās nodarbībās un runāja savā starpā, bet, ja bija nepieciešamība, tad komandas dalībnieki palīdzēja iztulkot vai paskaidrot vajadzīgo. Tika rīkoti arī nacionālie vakari, kuros katrai komandai vajadzēja iepazīstināt citus un pastāstīt par savu valsti. Tika veidotas prezentācijas un uzstāšanās, tika mācītas nacionālās dejas un  dziesmas, bet pašā vakara noslēgumā, dalībnieki tika cienāti ar valstu nacionālajiem ēdieniem un dzērieniem. Latviešu komanda citus cienāja ar rupjmaizi un medu, konfektēm „Gotiņa” un dzērieniem – kvasu, iesala dzērienu. Šādi vakari liek izjust prieku par savu valsti un kultūru, jo klausītāji ir ļoti ieinteresēti un atsaucīgi. No nodarbību procesa man vislabāk atmiņā ir palikusi simulācijas spēle „Pilsētas valde”, kurā katram bija noteikta loma un kurā bija jārisina problēma par naftas ieguves celtnes izveidi Zaļeniekos. Spēlē bija dažādas lomas – mērs, deputāti un iedzīvotāji, kuru domas dalās, investori un žurnālisti. Es biju viens no žurnālistiem. Šī simulācija man iemācīja uzmanīgi klausīties un analizēt informāciju, lai varētu uzdot dažādus jautājumus un atklāt patiesību. Spēlē bija jāizvēlas vide vai darbs. Nedēļas beigās mēs bijām kā liela ģimene. Projekts man sniedza lielu pieredzi, es attīstīju savas valodas, komunikācijas, domāšanas un komandas darba spējas. Pēc šīs nedēļas, manī radās liela enerģija un iedvesma uzlabot savu dzīvi un attieksmi pret dabu. Šāda pieredze atver cilvēkam acis uz to, ka šī pasaule ir pilna ar dažādām iespējām un piedāvājumiem. Cilvēks spēj izdarīt pilnīgi visu, ko vien vēlas. Pēc jauniešu apmaiņas Vircavas pagastā notika „Zaļās domāšanas un attieksmes pēcpusdiena”, kuras laikā es ar savu komandas biedru dalījāmies ar iespaidiem un pieredzi šajā projektā. Mēs arī skatījāmies filmu „Atkritumkulinārija” un gatavojām ēst kopā ar EVS (Eiropas Brīvprātīgais darbs) jaunieti no Vācijas Mei Ling Chen.  Savukārt, 9.jūnījā es devos uz „Dubultmuižu” Rīgā, kur dalījos ar savu pieredzi brīvprātīgajā darbā jaunatnes lietās Jelgavas novadā  un par „Eco Echo” ar latviešu-romu jauniešiem.”

„Nevis peļņa kabatai, bet peļņa prātam un garam”, tāds ir Elīzas Elzas secinājums par dalību starptautiskās aktivitātes.

Projektu “Eco Echo” organizēja biedrība “ideA” sadarbībā ar Jelgavas novada Izglītības pārvaldi,  finansē Eiropas Savienības programma “Erasmus+: Jaunatne darbībā”, līdzfinansē Jelgavas novada pašvaldība. Programmas ietvaros projekti tiek īstenoti neformālā izglītībā.