Lai veicinātu nemateriālā kultūras mantojuma lietpratēju zināšanu un prasmju saglabāšanu, pārmantošanu un tālāknodošanu Jelgavas novadā ir uzsākta Valsts Kultūrkapitāla fonda Tradicionālās kultūras nozares apstiprinātā projekta “Zemgales arheoloģiskā tērpa darināšanas vēsture, tradīcijas un to saglabāšana Jelgavas novadā” īstenošana.
Jelgavas novada Tautas lietišķo mākslas studiju “Valgunde”, “Nākotne” un filiāles “Zemgale” meistari šī projekta ietvaros plāno veikt Zemgales sieviešu tērpa arheoloģisko atradumu teorētisku un praktisku izpēti Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā, kā arī pētot pieejamos literatūras avotus, praktisko nodarbību laikā apgūt jaunas un papildināt esošās amatu prasmes. Vienlaikus TLMS Valgunde telpās tiks rīkotas seno tērpu darināšanas meistarklases un konsultācijas - aušanā, kreklu šūšanā, galvas autu, celaiņu, apavu un rotu izgatavošanā. Teorētiskās lekcijas būs iespēja klausīties visām Jelgavas novada TLMS meistarēm, kuras vēlēsies iegūt jaunas zināšanas un būs interese.
Viena arheoloģiskā tērpa darba apjoms ir liels un darbietilpīgs, tādēļ projekta laikā paredzēts pilnā komplektācijā izgatavot 8 (astoņus) seno tērpu rekonstrukcijas – Zemgales sieviešu apģērbu komplektus.
Projekta ieceres autores un aktivitāšu īstenotājas ir Tautas lietišķo mākslas studiju “Valgunde”, “Nākotne” un filiāles “Zemgale” meistares un studiju vadītāja Ligita Ozolniece.
Visa projekta ieviešanas laikā rokdarbniecēm paredzētas teorētiskās un praktiskās nodarbības par šādām tēmām:
- Lekcija. Konsultācija. Vēstures muzeja krātuvju materiālu izpēte
- Ādas apavu darināšana
- Arheoloģiskā krekla šūšana
- Lina galvas autu darināšanas meistarklase. Arheoloģiskā tērpa brunču auduma aprēķini
- Celaiņu aušana – meistarklase, konsultācija
- Rotas. Lekcija/ demonstrējumi, konsultācija, meistarklase
- Arheoloģiskā tērpa brunču auduma aušana
- Arheoloģiskā tērpa villaiņu un galvas autu auduma aušana
- Arheoloģisko brunču un vilnas galvas autu darināšana
Projekta īstenošanas rezultātā studijas meistaru darināto gatavo darbu izstāde tiks ierīkota un skatāma Valgundes pagasta Tautas namā.
10.jūlijā notika pirmā nodarbība ”Arheoloģiskā krekla šūšana” Valgundes pagasta Tautas namā, vieslektores Aijas Brikmanes vadībā.
Projekta ieviešanas laiks 03.06.2024.- 30.11.2025.
Projekta kopējais finansējums 6 471,25 EUR, Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējums 5 000 EUR, Jelgavas novada pašvaldības līdzfinansējums 1 471,25 EUR.
Nodarbības rokdarbniecēm Zemgales arheoloģiskā tērpa darināšanas vēstures un nēsāšanas tradīciju izzināšanā un Zemgales sieviešu arheoloģiskā tērpa darināšanā notiek Valsts Kultūrkapitāla fonda 2024.gada 2. kultūras projektu konkursa Tradicionālās kultūras nozarē projekta Nr. 2024-2-TRK022 “Zemgales arheoloģiskā tērpa darināšanas vēsture, tradīcijas un to saglabāšana Jelgavas novadā” ietvaros.
Foto: Ligita Ozolniece