No 2025.g. 3. līdz 7.martam Aizupes pamatskolā Erasmus+ programmas projektā Nr. 2023-1-EL-KA210-SCH-000155609 “Protect Your Nature, Protect Your Future” notika mobilitātes nedēļa, kurā piedalījās skolotāji un skolēni no Grieķijas, Turcijas un Vācijas.
Par īstenotajām projekta aktivitātēm stāsta skolotāja V.Zakse:
Projekta atklāšanas dienā katras valsts pārstāvošo skolu partneri dalījās ar prezentācijām par klimata pārmaiņām, to ietekmi uz dabu, globālo sasilšanu, atkritumu šķirošanu, dažādām Eko aktivitātēm katrā skolā, kā arī skolēni stāstīja kā aktivitātes tiek sasaistītas ar mācību priekšmetu tēmām. Tāpat visu skolu partneri iepazīstināja katrs ar valsts kultūru, apguva dažādu tautas deju soļus, piedalījās orientēšanās spēlē apkārt Aizupes skolai, gatavoja tējas maisiņus no dažādām zāļu tējām, kā arī apgleznoja Latvijas simbolus uz koka ripiņām.
Projekta mobilitātes 2.dienā skolotāji un skolēni no Turcijas, Grieķijas, Vācijas devās uz Dziesmusvētku telpu Mežaparkā, kur piedalījās ekskursijā, apskatīja ekspozīciju, kas veltīta Dziesmu un Deju svētku tradīcijai, izjuta Dziesmu un Deju svētku noskaņu, iepazinās ar Dziesmu un Deju svētku vēsturi cauri gadsimtiem, iepazina Latviešu tautasdziesmas, piedalījās galda un digitālajās spēlēs par latviešu tautas deju horeogrāfijām. Tās pašas dienas pēcpusdienā visi projekta dalībnieki devās vērtīgā un interesantā ekskursijā, lai iepazītu un izpētītu Rīgas vēsturi gida Toma Broduža aizraujošajā stāstījumā.
Erasmus+ projekta mobilitātes 3.dienā skolotāji un skolēni no Turcijas, Grieķijas, Vācijas devās uz Dabas māju Liepājā, kas ir viena no Zinātnes un izglītības inovāciju centriem. Tur bija iespēja iepazīties ar dzīvību ūdenī – izmantojot dažādus ūdens izpētes rīkus, ievākt ūdens paraugus, veikt to analīzi, noteikt ūdens kvalitātes stāvokli, iepazīties ar lieliem un pavisam maziem ūdens organismiem. Dabas mājā tika apskatītas un pētītas divas īpašas kukaiņu sugas, iepazīta skudru dzīve, sekojot līdzi Dabas mājā mītošo Austrālijas audējskudru ikdienas bagātajiem notikumiem. Caur kustībām un eksperimentiem skolēni uzzināja par skudru paradumiem, prasmēm, iepazina pasauli ar skudru redzi,noskaidroja, vai var būt draudzība starp skudru un Madagaskaras šņācējprusaku. Tika apskatīta arī Karostas un neatkarības kara muzeja apkārtne.
Projekta mobilitātes 4.dienā skolotāji un skolēni no Turcijas, Grieķijas, Vācijas devās uz Dabas izglītības centru „Meža māja” , kas atrodas mitro mežu ieskautajos Vēršupītes krastos Ķemeru nacionālajā parkā. Projekta dalībnieki piedalījās izglītojošā nodarbībā par invazīvajām sugām Latvijā, kā arī guva nelielu ieskatu Ķemeru Nacionālā parka būtībā un funkcijās. Nodarbības laikā tika stāstīts par invazīvo sugu izplatību un to ierobežošanu. Tika uzsvērts, ka tas ir liels drauds bioloģiskajai daudzveidībai un vietējo sugu pastāvēšanai. Pēc nodarbības projekta dalībnieki devās talkā uz krokaino rožu rakšanas aktivitāti, pēc kuras visi devās izzinošā pārgājienā pa lielo Ķemeru tīreli, kā arī apmeklēja interesantākos sēravotus Ķemeros.
Projekta noslēdzošajā dienā dalībnieki devās apskatīt Jelgavas pilsētu, apmeklēja zīmīgākos vēstures objektus, klausījās interesantajā stāstījumā par Jelgavas Dzelzceļa stacijas ēku, pieminekli Jelgavas atbrīvotājiem, Academia Petrina, J. Čakstes pieminekli un Jelgavas pili. Par Jelgavas vēsturi stāstīja Jelgavas Valsts Ģimnāzijas skolnieks Miķelis Zenfs. Diena noslēdzās Aizupes pamatskolā, kur visi dalībnieki saņēma sertifikātus par aktīvo piedalīšanos aktivitātēs nedēļas garumā. Mobilitātes nedēļa noslēdzās ar balli un sestdienas agrā rītā Erasmus projekta dalībnieki devās mājup.”
Projekta mobilitātes laikā ar aktivitāšu palīdzību tika īstenoti sekojoši uzdevumi:
- Palielināta izpratni par vides problēmām, to nozīmi un nevēlamajām sekām un mudināt veidot ilgtspējīgu attieksmi un videi draudzīgu dzīvesveidu (videi draudzīga klase, skola utt.);
- Veidota izpratni par cilvēku un tā mijiedarbību ar citām dzīvajām radībām vienotā ekosistēmā;
- Mācīti noteikumi, kā dzīvot harmonijā ar vidi un kā to pielāgot mūsu dzīvei;
- 3R principa apguve (Reduce, Reuse, and Recycle) un tā ieviešana ikdienas dzīvē;
- Nodrošināta ilgtspējīga un atjaunojamo dabas resursu pratība.
Projekts tiek īstenots no 2023.gada 1.janvāra līdz 2025. gada 31.augustam. Projekta kopējais finansējums 60 000,00 EUR, ko 100% apmērā finansē Eiropas Komisija. Aizupes pamatskolai projekta īstenošanai pieejamais finansējums sastāda 16 446,00 EUR.
Projekta koordinators – Jelgavas novada pašvaldības Projektu nodaļas izglītības projektu vadītājs Agris Dobrovoļskis (agris.dobrovolskis@jelgavasnovads.lv, 63048487), projekta kontaktpersona Aizupes pamatskolā – angļu valodas pedagogs Vita Zakse.
Vairāk informācijas par projektu un tā aktivitātēm skatīt ŠEIT.