Projekti
Foto

Jaunām zināšanām, prasmēm un iespaidiem bagātāki, pieci Aizupes pamaskolas skolēni kopā ar diviem pavadošajiem pedagogiem atgriezušies no Turcijas, kur no š.g. 25. līdz 29. novembrim Erasmus+ programmas projekta Nr. 2023-1-EL01-KA210-SCH-000155630 “Protect Your Nature, Protect Your Future” ietvaros tikās ar projekta partneriem, lai piedalītos uzņemošās iestādes (Isparta Anadolu Lisesi) organizētajās mācību aktivitātēs.

Kopumā mobilitātē uz Turciju devās pedagogi un skolēni no 4 valstīm: Grieķijas (vadošais partneris), Vācijas, Turcijas un Latvijas. Aizupes pamatskolu pārstāvēja 6. un 8.klašu skolēni Dārta Popluga, Reino Zavinskis, Stefānija Suboča, Renārs Petzāls un Raitis Vecums – Veco, un pedagogi Agnese Zenfa, Vita Zakse. Mobilitāte sniedza dalībniekiem visaptverošu priekšstatu par klimata pārmaiņām un globālo sasilšanu, ļaujot viņiem apzināties personīgo un sociālo pasākumu steidzamību, kas nepieciešami šo problēmu risināšanai. Turklāt šīs pieredzes mērķis bija nodrošināt pedagogus ar novatoriskām mācību metodoloģijām, kas veicina klimata pratību un ilgtspējīgu praksi, dodot iespēju risināt vides problēmas savās kopienās, kā arī organizēt attiecīgu izglītības procesa saturu un kvalitāti.

Mobilitātes nedēļas laikā īstenotās aktivitātes:

1.diena: Skolēni no Latvijas, Turcijas un Grieķijas stāstīja par savu valsti, skolu, dažādām augu sugām, klimata īpatnībām, pārmaiņām dažādos gadalaikos, skolēni prezentēja savus iegūtos datus izmantojot teātra mākslas elementus. Dienas laikā dalībnieki tika iepazīstināts ar digitālajiem rīkiem par klimata pārmaiņu pētīšanas iespējām, savukārt pēcpusdienā aktivitātes turpinājās ar valriekstu koku stādīšanu ciematā pie Egirdir ezera.

2.diena sākās ar Prāta vētras darbnīcu par tēmu: “ Cīņa pret globālo sasilšanu”, kurā skolēni grupu darbos izstrādāja plakātus par vides problēmām un prezentēja tos. Šajā pašā dienā visu partnerskolu jaunieši un skolotāji apmeklēja reģionālo mežu direktorātu, kurā Ispartas vidusskolas jaunieši stāstīja par meža nozīmi, klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi uz mežu, piemēram, sausumu, ūdens trūkumu, ugunsgrēku palielināšanos. Tika skaidrots kā samazināt meža ugunsgrēkus, sniegti padomi kā jārīkojas. Tika stāstīts un arī skaitliski pieparādīts kā Turcijā ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību tiek noteiktas iespējamās teritorijas, kur ir visaugstākais ugunsgrēku izcelšanās risks, kā arī metodes kā šos tiskus novērst.

3.diena tika pavadīta apmeklējot senās Perges pilsētas drupas, kuras atrodas 18 kilometrus no Antālijas, 2 kilometrus no Aksu ciema. Saskaņā ar leģendu, pilsētu pēc Trojas kara dibināja zīlnieks Kalčass. Lai izvairītos no reidiem no jūras, pilsēta tika dibināta 11 kilometrus no krasta. Tāpat tika apmeklēts viens no 12 senākajiem ūdenskritumiem, Kursunlu ūdenskritums un tā parks.

Mobilitātes 4.dienā notika seminārs par to cik svarīgi īstenot aktivtātes pret globālo sasilšanu, iesaistīties tajās starptautiski, uz īstenot šo piesaistot vietējās pašvaldības. Semināru vadīja Halil Sarikaya. Pēc semināra tika apmeklēta Kimo tekstilrūpnīca, kas šuj apģērbus pēc Eiropas standartiem. Tā ir videi draudzīga, apkurei izmanto atjaunojamos enerģijas avotus – olīvu kauliņus. Šajā dienā tika apmeklēta arī privātā eko sākumskola – T.C.Isparta Valliligi Ozelucgen Cocuk Kulubu.

5.diena. Skolēniem notika aktivtāte ”SIX HAT THINKING TECHNIQUE”, kuras laikā skolēniem vajadzēja zīmēt cepures, prezentēt aprakstus par pozitīvajiem un negatīvajiem aspektiem pa tēmu: “ Klimata pārmaiņas un globālā sasilšana”. Pēc aktivitātes visu partnervalstu dalībnieki tikās ar Ispartas pilsētas mēru, kurš atbalsta Erasmus+ projektus, kuros tiek iesaistīti dažāda vecuma jaunieši. Projekta mobilitātes noslēgumā pie svinīga vakariņu galda notika sertifikātu saņemšana un atvadu ballīte jauniešiem.

Mobilitātē iegūtais: skolēni iepazinās ar Turcijas, Grieķijas kultūru, šo valstu vēsturi gadsimtu griezumā, piedalījās diskusijās par klimata pārmaiņām un to sekām, kā arī pētīja katras dalībvalsts klimata īpatnības un augu sugas savvaļā.

Informāciju sagatavoja Aizupes pamatskolas skolotāja V.Zakse

Projekts tiek īstenots no 2023.gada 1.janvāra līdz 2025. gada 31.augustam. Projekta kopējais finansējums 60 000,00 EUR, ko 100% apmērā finansē Eiropas Komisija. Aizupes pamatskolai projekta īstenošanai pieejamais finansējums sastāda 16 446,00 EUR.

Vairāk informācijas par projektu un tā aktivitātēm skatīt ŠEIT.

Foto