Lai pārņemtu zināšanas un apgūtu prasmes Zemgales rakstaino zeķu adīšanā un izšūšanā, no 2023. gada 11. septembra līdz 2023. gada 4. decembrim Valsts kultūrkapitāla fonda projekta ietvaros Vilces pagasta Amatu mājā tika organizētas 12 praktiskās nodarbības 72 akadēmisko stundu apjomā. Praktiskajās nodarbībās piedalījās TLMS “Vilcenes” 11 rokdarbnieces, un vieslektores Aijas Mālkalnas vadībā nodarbību laikā rokdarbnieces iepazinās ar Zemgales rakstaino zeķu veidiem, iemācījās saprast adījumu, rakstu tehniskos zīmējumus un izzīmēt sev vēlamo rakstu uz rūtiņu papīra. Iemācījās aprēķināt pēc saviem mēriem nepieciešamo valdziņu skaitu, uzadīja un izšuva Zemgales rakstainās zeķes.
Kā katru gadu, Vilces pagasta rokdarbnieču darbus apmeklētājiem un interesentiem būs iespējams apskatīt Vilces Tautas nama telpās ierīkotajā izstādē "Adiet, meitas, ko adiet, vilkam zeķes noadiet" laika posmā no Ziemassvētkiem līdz pat Meteņiem.
Vilces pagasta rokdarbnieces savu darbību uzsāka 2014. gadā pēc savas iniciatīvas kā interesentu grupa Sarmītes Vīpules vadībā un bez noteiktām telpām. Taču pēc Vilces pagasta pārvaldes pārvietošanas uz Vilces muižu 2019. gadā pašvaldība atbrīvotās telpas iedalīja studijai, un tajās tika ierīkota Amatu māja.
Tautas lietišķās mākslas studijas "Vilcenes" rokdarbnieces jau vairāku gadu garumā īsteno ideju "Katrai savu tautastērpu". Lai nokomplektētu katra savu Zemgales tautas tērpu, projektu ietvaros jau darinājušas un apguvušas prasmes lakatu aušanā uz rāmja un Zemgales krekla izšūšanā un sašūšanā.
Ārpus projektu aktivitātēm rokdarbnieces auž lakatus, linu šalles un dvieļus, lupatudeķus, segas, brunčus, tamborē un ada, piedalās izstādēs un dažādos izglītojošos semināros u.c. aktivitātēs.
Nodarbības rokdarbniecēm Zemgales rakstaino zeķu adīšanā un izšūšanā notika Valsts kultūrkapitāla fonda 2. kultūras projektu konkursa tradicionālās kultūras nozarē projekta Nr. 2023-2-TRK034 “Zemgales rakstaino zeķu adīšanas prasmju saglabāšana Jelgavas novadā” ietvaros. Projekta kopējais finansējums ir 1290 EUR, ka ir Valsts Kulturkapitāla fonda 100% atbalsts.
Foto: Sarmīte Vīpule, Vigita Pumpure