Projekti
Foto

URBACT IV programmas projekta “Digi-Inclusion” darba grupas eksperti tikās Latvijas Biozinātņu un tehnoloģijas universitātes telpās, lai plānotu aktivitātes topošajam rīcības plānam par digitālās iekļaušanas jautājumiem sociālās atstumtības mazināšanai.

 

logo

 

10. oktobrī darba grupā piedalījās novada iedzīvotāji, pašvaldības speciālisti, nevalstiskās organizācijas un pašvaldības sadarbības partneru pārstāvji. Darbnīcas saturiskais mērķis paredzēja kopdarbu pie aktivitāšu plāna izstrādes, balstoties uz projektā izvirzītā mērķa un uzdevumu sasaisti. Vīzija ir skaidri definēta: Ikviens Jelgavas novada iedzīvotājs ir zinošs, aktīvs un ieinteresēts apgūt digitālos rīkus, pilnveidot digitālās prasmes un izmantot tās visās dzīves jomās.

Darbu grupu uzrunāja LBTU doktorante D.Kadile, kura prezentēja daļu no doktora disertācijas rezultātiem par tēmu “Digitālās prasmes kā nozīmīgs mazo un vidējo uzņēmumu sektora un sabiedrības attīstības faktors”.

“Creativity Lab” pārstāve un projekta darba grupas moderatore L.Stūrmane atkārtoja iepriekšējo 3 darbnīcu rezultātus  - identificētās problēmas, idejas īstenošanai un iesāktos darbus pie plānoto aktivitāšu tabulas, lai šajā reizē varētu jau detalizētāk noformulēt ieceres rīcībai tuvākajiem pāris gadiem - mazināt digitālo plaisu.

Darba grupa koncentrējās uz četrām tematiskajām jomām, kas vērstas uz digitālās plaisas mazināšanu. Tās ir – motivācija, piekļuve, lietojamība un pielietošana. Svarīgs akcents tika likts uz cilvēku motivāciju iesaistīties digitālajā pasaulē un izmantot digitālos rīkus, jo tieši motivācijas trūkums bieži vien kļūst par šķērsli arī pieejamības un lietojamības uzlabošanas centieniem. Vienlaikus tika pievērsta uzmanība tehnoloģiju pieejamībai, kas ietver interneta, datoru un mobilo ierīču nodrošināšanu, īpaši atbalstot tos, kuriem ir ierobežoti finansiālie resursi. Tāpat darba grupa strādāja pie jautājumiem, kas saistīti ar iedzīvotāju prasmju un zināšanu trūkumu, kas kavē viņu spēju efektīvi izmantot digitālās tehnoloģijas, pat ja tās ir pieejamas. Visbeidzot, tika pievērsta uzmanība zināšanu un izpratnes veicināšanai, lai cilvēki spētu pilnvērtīgi izmantot pieejamos digitālos rīkus un pakalpojumus. Šī tematika ir īpaši sarežģīta, jo tā saistīta ne vien ar prasmēm, bet arī ar cilvēku spēju saprast un adekvāti izmantot lietošanai pieejamo saturu.

Papildus šiem aspektiem darba grupa strādāja pie rīcības plāna tabulas izveides, kur tika iezīmētas konkrētas darbības un aktivitātes, identificēti iespējamie izaicinājumi un laika rāmis ieviešanai. Šāda pieeja ļauj skaidri strukturēt katru no plānotajām aktivitātēm un veicina mērķtiecīgu, pārdomātu paredzamo aktivitāšu ieviešanu, vienlaikus nodrošinot pārredzamību un efektivitāti.

Kopumā šis darba grupas kopdarbs ir būtisks solis, lai sasniegtu projekta galveno mērķi – veicināt Jelgavas novada iedzīvotāju digitālo kompetenču attīstību un nodrošināt pilnvērtīgu iesaisti digitālajā laikmetā.

Projekta turpinājumā jau 2025.gada sākumā darba grupa iniciēs pilotprojektu, kurā pašvaldības Mūžizglītības nodaļa izmēģinās “Mobilās klases” principu neformālajā izglītībā iedzīvotājiem. Tāpat tiks plānota speciālistu vizīte pie viena no starptautiskajiem projekta partneriem, lai apgūtu un censtos aprobēt labo praksi digitālās plaisas mazināšanai. Līdz gada beigām plānotas arī individuālas intervijas ar jomu pārstāvjiem un melnraksta versija rīcības plānam.

Projektā iesaistījušies 9 partneri, tā vadošais partneris – Mollet del Valles pašvaldība Spānijā un projekta partneri:  Jasi pašvaldība (Rumānija), Aleksandropolis pašvaldība (Grieķija), Torres Vedras pašvaldība (Portugāle), Zenica-Dobojas apgabals (Bosnija un Hercegovina), Lepidas reģionālā aģentūra (Emīlija-Romanja reģions, Itālija), Buloņsirmēras apgabals (Francija), Gdaņskas Uzņēmējdarbības Asociācija (Polija) un Jelgavas novada pašvaldība.

Projekta mērķis ir risināt sociālās atstumtības problēmas un veicināt digitālo iekļaušanu, ne tikai nodrošinot piekļuvi tehnoloģijām, bet arī ļaujot cilvēkiem attīstīt nepieciešamās prasmes, lai pilnībā izmantotu digitālās pasaules piedāvātās iespējas atbilstoši vietējiem apstākļiem iekļaušanu.

Projekts Nr. 20303 “Digitālā iekļaušana sociālās atstumtības mazināšanai (DIGI-INCLUSION)” tiek īstenots Eiropas Reģionālās attīstības fonda 2021-2027 Eiropas teritoriālās sadarbības programmas URBACT IV ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Savienība.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Jelgavas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.