Projekti
Foto

2025. gada 20. februārī Jelgavas novada pašvaldības Lielajā zālē norisinājās URBACT IV programmas projekta DIGI-INCLUSION kārtējā ekspertu tikšanās, kas fokusējās uz topošā rīcības plānā paredzamajiem pasākumiem un darbībām mazināt digitālo plaisu novadā.

Tikšanās laikā tika prezentēts pilotprojekts “Mobilā digitālā klase”, kura mērķis ir novērst digitālo plaisu un sociālo atstumtību, nodrošinot piekļuvi tehnoloģijām un mācību iespējām personām ar garīga rakstura attīstības traucējumiem, senioriem un personām ar ierobežotām iespējām vai zināšanām un prasmēm. Projekta ietvaros tiek izstrādāts digitālās iekļaušanas darbības plāns (Jelgavas novada pašvaldības digitālās iekļaušanas plāns sociālās atstumtības mazināšanai 2025-2029), vienā no pilotprojektiem tiks  organizētas apmācības novada iedzīvotājiem un iegādāts aprīkojums mobilās klases izveidei. Pilotprojektu iecerēts īstenot sadarbojoties Izglītības pārvaldes Izglītības atbalsta nodaļai, Mūžizglītības nodaļai, DSPC “LAIPA” un novada aktivitāšu centriem.

Ekspertu tikšanās laikā tika apspriesti vairāki būtiski jautājumi, kas saistīti ar digitālās iekļaušanas veicināšanu Jelgavas novadā, apsprieda projekta mērķus, tostarp sociālās atstumtības mazināšanu un digitālo prasmju attīstīšanu. Tika uzsvērta nepieciešamība veicināt motivāciju, nodrošināt piekļuvi tehnoloģijām, padarīt digitālos rīkus pieejamus un ērti lietojamus, kā arī veicināt digitālo prasmju praktisku izmantošanu ikdienā.

Tikšanās laikā tika izcelti arī Eiropas digitālās desmitgades mērķi līdz 2030. gadam, kas ietver digitālo prasmju veicināšanu, droša un ātrdarbīga interneta pieejamību, inovatīvu uzņēmumu atbalstu un valsts pārvaldes modernizāciju.

Eksperti vienojās par nepieciešamību turpināt attīstīt digitālo infrastruktūru, veicināt digitālo prasmju apguvi, stiprināt drošību un veicināt digitālo līdzdalību. Pilotprojekta “Mobilā digitālā klase” rezultāti tiks rūpīgi izvērtēti periodā līdz vasarai, lai uzlabotu un paplašinātu digitālās iekļaušanas plānu sociālas atstumtības mazināšanai. Jāpiezīmē, ka darba grupai ir prezentēts plāna pirmais melnraksts aprakstot kontekstu, vajadzības, problēmas, kopīgo vīziju, nākotnes scenārijus, specifiskos mērķus, paredzamās darbības un rādītājus. Kam sekos darbs pie aktivitāšu plānošanas, pārvaldības, finansēšanas un resursu jautājumiem un uzraudzības.

Šī tikšanās bija nozīmīgs solis ceļā uz digitāli iekļaujošu sabiedrību, kurā ikvienam ir iespēja pilnvērtīgi izmantot digitālās tehnoloģijas un pārvarēt sociālās atstumtības šķēršļus.

Projektā iesaistījušies 9 partneri, tā vadošais partneris – Mollet del Valles pašvaldība Spānijā un projekta partneri:  Jasi pašvaldība (Rumānija), Aleksandropolis pašvaldība (Grieķija), Torres Vedras pašvaldība (Portugāle), Zenica-Dobojas apgabals (Bosnija un Hercegovina), Lepidas reģionālā aģentūra (Emīlija-Romanja reģions, Itālija), Buloņsirmēras apgabals (Francija), Gdaņskas Uzņēmējdarbības Asociācija (Polija) un Jelgavas novada pašvaldība.

Projekta mērķis ir risināt sociālās atstumtības problēmas un veicināt digitālo iekļaušanu, ne tikai nodrošinot piekļuvi tehnoloģijām, bet arī ļaujot cilvēkiem attīstīt nepieciešamās prasmes, lai pilnībā izmantotu digitālās pasaules piedāvātās iespējas atbilstoši vietējiem apstākļiem iekļaušanu.

Projekts Nr. 20303 “Digitālā iekļaušana sociālās atstumtības mazināšanai (DIGI-INCLUSION)” tiek īstenots Eiropas Reģionālās attīstības fonda 2021-2027 Eiropas teritoriālās sadarbības programmas URBACT IV ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Savienība.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Jelgavas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

logo