Atbalsts Projekts
Somijas brauciena bildes2023

Biedrības Lauku partnerība “Lielupe” pārstāvji kopā ar četrām Jelgavas novada uzņēmējām, no 17.-19.maijam viesojās pie sadarbības partneru organizācijas “Leader Kärki” Dienvidkarēlijā. Kopā ar uzņēmēju delegāciju no Igaunijas lauku partnerības “Ida-Harju Koostöökod” iepazinām uzņēmējdarbības pieredzi pierobežas reģiona lauku teritorijā un pilsētvidē.

Trīs dienu programmas laikā kopīgā uzņēmēju grupa no Igaunijas un Latvijas, apmeklēja gan pierobežā populāras tūristu piesaistes vietas, kempingus, dabas parkus, vietējās produkcijas tirdziņus un veikaliņus.

Individualitāte. Vēstures vērtības. Stāstu stāstīšana.

Kā pirmā apskates vieta bija savdabīgs statuju parks “Patsaspuisto”, ko izveidojis kāds vīrs vārdā Veijo. Piecdesmit gadu laikā, šis mākslinieks izveidojis 560 statujas, kas ir savdabīgs mākslinieka vēstījums apkārtējai pasaulei. Vairāk par šo neparasto parku uzzināsiet šeit www.patsaspuisto.net

 Vienaldzīgu neatstāja vietējo iedzīvotāju entuziasms un prasme stāstīt stāstus par savas teritorijas vēstures liecībām, šajā gadījumā par senu pareizticīgo ciematu, kas atradies vietā, kur šobrīd aug mežs. Un tikai pateicoties vietējo iedzīvotāju sadarbībai ar arheologiem, izdevies atrast senu vēstures liecību savā teritorijā. Tāpat nozīmīgs šķita cita ciematiņa iedzīvotāju entuziasms, izveidot nelielu kapellu, kas kalpo kā garīgs stiprinājums ikvienam ciematā.

Tieši šī prasme – stāstīt stāstu, bija viens no pirmajiem iedvesmas avotiem mūsu uzņēmējām, kas smēlās iedvesmu un novērtēja stāsta nozīmi arī pakalpojuma veidošanā. Šajā jomā, savās atziņās dalījās uzņēmēja Daiga: ” Ne vienmēr risinājums biznesa augšupejai ir cenas celšana vai milzu finanšu investīcijas. Ir jāstrādā radoši. Viens lipīgs stāsts arī var kalpot par klientu magnētu”.  

Vietējie produkti un sadarbība – spēcīgs stūrakmens uzņēmējdarbībā

Viens no spēcīgākajiem stūrakmeņiem ko redzējām lauku uzņēmējdarbības vidē ir vietējie produkti. Vietējais produkts visās tās izpausmēs, gan ēdināšanas pakalpojumos, akcentējot sezonas īpatnības, gan vietējos veikaliņos un tirdziņos tiek augstu godāts un īpaši izcelts. Patīkami pārsteidz vietējo produktu veikaliņi, kas atrodas ciematos un lielceļa malās. To darbība tiek dažādota piedāvājot arī vietējo produkciju baudīšanai uz vietas – kafejnīcā. Šeit labi sadarbojas vietējie uzņēmēji. Vietējā veikaliņa saimnieks  sadarbojas ar reģiona amatniekiem un mājražotājiem, organizējot tirdziņus sava veikala teritorijā, tādā veidā bagātinot savu piedāvājumu un dodot iespēju produkcijas realizācijai arī saviem kolēģiem. Šeit iespējams plašāk iepazīt vienu no piemēriem, kā vietējo produktu veikaliņš pozicionē savu piedāvājumu https://iloinenpassi.fi/

Satikām un izzinājām arī vietējās robežsardzes darba ikdienu Somijas – Krievijas pierobežā. Šeit noskaidrojām, ka būtiski ir samazinājies iebraucēju skaits šajā reģionā, jo tūrisma vajadzībām robeža šobrīd ir slēgta. Vairāki uzņēmēji atzina, ka piedzīvo krasu tūristu samazinājumu, kas sastāda krietni vairāk par 50%. Neskatoties uz to, nedzirdējām viņus sūkstamies par to. Uzņēmēji to pieņem kā faktu un turpina saimniekot, uzsākot jauno tūrisma sezonu.

Dabas ekskursijas un somu tradīcijas – būt kā vietējam

Kopā ar diviem atraktīviem dabas gidiem, iepazinām slavenu putnu vērotāju galamērķi ezera Siikalahti piekrasti. Gidu pavadībā ļāvāmies dabas kafejnīcas īpašo garšu baudījumam - uz ugunskura pagatavota kafija, tēja un tradicionālas somu smalkmaizītes. Šeit mūsu uzņēmējas iepazina labu piemēru, kā veidot atraktīvu tūrisma piedāvājumu savienojot dabas izziņu, mitoloģiju, ekskursiju un vietējo produktu baudīšanu brīvā dabā. Atraktīvie dabas gidi piedāvā būt kā pavadoņi, lai iepazītu arī  somu tradicionālo svētku svinēšanu un piedzīvot vietējos notikumus ciematos un lauku teritorijās. Kā trešais virziens tiek piedāvāts organizēt dažādus kultūras pasākumus un notikumus, korporatīvus pasākumus gan asociācijām, gan pašvaldībām. Šis ir ļoti labs piemērs kā veidot daudzveidīgu pakalpojumu piedāvājumu, iesaistot dabas tūrismu, vietējos produktus un ekskursijas. Šāda veida pakalpojumam Jelgavas novadā ir potenciāls attīstīties.

Vairāk ar šo piedāvājumu iespējams iepazīties mūsu atraktīvo gidu mājas lapā www.creativekaiku.fi/en

Iepazīstam arī vietējās muižas Neitsytniemi šarmu. Jāatzīmē, ka šajā reģionā nav daudz muižu, kā esam raduši savā novadā. Vēsturiski šeit pierobežā dzīve bijusi daudz pieticīgāka nekā valsts centrālajā daļā, tāpēc mūsdienās šī muiža tiek īpaši novērtēta kā vēstures mantojums. Šobrīd šeit saimnieko uzņēmēji, kas 2019.gadā muižu nopirka no Imatras pilsētas pašvaldības, kur netālu muiža arī atrodas. Vairāk par muižu un tās piedāvājumu iespējams iepazīties šajā interneta vietnē https://www.neitsytniemenkartano.fi/

Gulēšana uz ūdens

Apmeklējot uzņēmumu “Water-SkiZoo”, kas piedāvā dažāda veida izklaides uz ezera Saiemaa, izbaudījām vēl nebijušu aktivitāti, gulēt uz ūdens un relaksēties, īpašos ūdens necaurlaidīgos tērpos, kas notur cilvēku uz ūdens. Vairāk par šo inovatīvo ideju iespējams uzzināt uzņēmuma mājas lapā http://www.waterskizoo.com/eng/

Oāze pilsētas vidū

Makšķerēšanas parks, kā skaista oāze pilsētas Imatra vidū pārsteidza ar savu darbības veidu un sadarbību ar citiem uzņēmējiem. Šeit saimnieko jau trešajā paaudzē. Uz skaistas pussalas izvietojas vesels parks, kurā tiek piedāvātas mājiņas atpūtai, piestātnes un uzlādes vietas kemperiem, sauna, makšķerēšanas iespējas, atrakcijas uz ūdens. Tās tiek piedāvātas sadarbojoties ar citiem uzņēmējiem. Saimniekam turpat parka teritorijā ir neliela zivju audzētava. Šeit audzē lašus un piedāvā dažādi pagatavotus kafejnīcā. Vairāk iepazīt šo jauko vietu iespējams šajā interneta vietnē  www.vuoksenkalastuspuisto.fi

Labprāt dalījāmies ar spilgtākajiem iespaidiem no šī pieredzes brauciena. Lai tie noder ikvienam kas ieinteresēts šādu pakalpojumu veidošanā Jelgavas novadā. Mūsu novada uzņēmējas katra ieguva savas atziņas un iedvesmu jaunām pārmaiņām.

Brīvdienu mājas “Jasmīnu nams” saimniecei Daigai, svarīga atziņa bija iemācīties veidot stāstu par savu piedāvājumu, kā arī padomāt par sadarbību ar vietējo produktu ražotājiem. Uzņēmējai Sarmītei, dabīgās kosmētikas zīmola “MAIL MEL” veidotājai svarīgi bija saprast Somijas vidējā iedzīvotāja vērtības un dzīves galvenos uzdevumus, lai veiksmīgāk piedāvātu savu produkciju eksportam. Priecājamies, ka tas izdevās un iegūtās atziņas noderēs savu produktu virzībai turpmāk. Sarmītei ir vēl dažas brīnišķīgas idejas, ko rosināt un ieviest savā vietējā kopienā Ozolniekos. Tās ir saistītas ar Mežaparka pilnveidošanu, vietējo produktu un vēstures objektu popularizēšanu, kā arī vietējās sabiedrības iesaisti sociālās palīdzības sniegšanā.  Savukārt  saimniecības “Mūsu avenes” saimnieces Intas  atslēgas vārdi šim braucienam bija šādi: izglīto, rada sajūtas un iedvesmo. Kā atzina Inta, tad pašas dārgākās dāvanas ir bez maksas: labsirdība, uzmanība, atbalsts un mīlestība. Un ietītām tām jābūt tikai vienā materiālā – patiesumā. Tieši šādu dāvanu Inta atvēra un piedzīvoja apmeklējot Somijas uzņēmumus Dienvidkarēlijā.

Šie vārdi, lai ir kā ceļamaize ikvienam no mums, kas rada, ražo un piedāvā. Lai saņēmējs to visu sajūt, kā dārgāko dāvanu.  

Tik pieliekam klāt no savas puses to, ka turpināsim sadarbību ar Somijas lauku partnerībām, jo esam līdzīgi, saprotamies un spējam iedvesmoties viens no otra.

logo

Informāciju sagatavoja: Lauku partnerība “Lielupe”