Foto

20. maijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests veica plānveida trauksmes sirēnu pārbaudi, lai pārliecinātos par agrīnās brīdināšanas sistēmas tehnisko gatavību, iespējamiem bojājumiem vai traucējumiem. Pārbaudē secināts, ka abas Jelgavas novadā izvietotās trauksmes sirēnas, kas atrodas Ozolniekos un Kalnciemā, šajā pārbaudes reizē nostrādāja bez traucējumiem.

Trauksmes sirēnu pārbaude raisījusi plašu iedzīvotāju neapmierinātību un diskusijas publiskajā telpā, jo daudzviet trauksmes sirēnu signāls nebija dzirdams vispār vai bija dzirdams vāji. Arī lietotnes “112 Latvija” lietotāji ir neapmierināti, jo paziņojumu par trauksmes sirēnu ieslēgšanu saņēma novēloti.

“Trauksmes sirēnu uzstādīšanu, apkopi un uzturēšanu nodrošina Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs. Valstī šobrīd ir izvietotas 164 trauksmes sirēnas, līdz ar to, saprotams, tās nav dzirdamas visā Latvijas teritorijā. Attīstot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, valstiski tika izvērtēti dažādi varianti, tostarp kartējot aprēķināts, ka trauksmes sirēnu dzirdamības nodrošināšanai lielākajā valsts teritorijā būtu nepieciešams izvietot vismaz divreiz vairāk trauksmes sirēnu, primāri pārklājumu nodrošinot  valstpilsētās un novadu centros, kā arī blīvāk apdzīvotajos ciematos, īpaši Pierīgas novados. Bet, apzinot dažādu agrīnās brīdināšanas veidu priekšrocības un ievērojamās izmaksas, pieņemts lēmums finansējumu ieguldīt šūnu apraides ieviešanā, nevis papildu trauksmes sirēnu uzstādīšanā. Ja trauksmes sirēnu pārbaudes laikā signālu nedzirdat, aicinām iedzīvotājus nesatraukties, jo ārkārtas situācijā tiks izmantoti arī citi apziņošanas veidi,” skaidro Jelgavas novada pašvaldības Darba aizsardzības un ugunsdrošības un civilās aizsardzības nodaļas vadītāja Daina Majoka.

Lai pilnveidotu un attīstītu esošo valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas būtu piemērota dažāda veida apdraudējuma situācijās, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs turpina iepirkuma procedūru, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājumu, ar kura palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji varētu saņemt agrīno brīdināšanu uz saviem mobilajiem telefoniem.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informē, ka bez traucējumiem un bojājumiem nostrādāja 119 no 155 pārbaudītajām trauksmes sirēnām. Jāpiebilst, ka arī lietotnes “112 Latvija” darbībā konstatētas problēmas, jo tās izstrādātājs nenodrošināja, ka visi lietotnes lietotāji vienlaicīgi un nekavējoši saņem paziņojumu par trauksmes sirēnu pārbaudi, kas ir viens no šīs lietotnes izveides mērķiem. Problēmas, kas konstatētas pārbaudē, ir apkopotas un informācija nodota atbildīgajiem to novēršanai.

Trauksmes sirēnu uzdevums ir brīdināt iedzīvotājus dabas vai tehnogēnās katastrofas vai tās draudu gadījumā. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, izdzirdot trauksmes sirēnu signālu, jāieslēdz televizori un radioaparāti (Latvijas sabiedriskie mediji – “Latvijas televīzijas” kanāli LTV1 un  LTV7, vai “Latvijas radio” apraides kanāli) vai citas ierīces, piemēram, mobilo telefonu aplikācijas vai radiouztvērēji, informācijas saņemšanai par trauksmes sirēnu ieslēgšanas iemeslu un turpmāko rīcību.

Saistītas tēmas

Iedzīvotājiem