Šī gada 1. jūlijā spēkā stājas grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā un Veterinārmedicīnas likumā, kā arī jaunie dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi, kas nosaka virkni pienākumu un ierobežojumu mājas dzīvnieku turētājiem. Jaunie mājdzīvnieku turēšanas noteikumi paredz, ka suņus, kas dzimuši pēc 2023. gada 31. augusta, turpmāk būs aizliegts turēt piesietus; ne tikai suņi, bet arī kaķi un istabas seski būs jāapzīmē ar mikročipu un jāreģistrē; kā arī noteiktas stingrākas prasības mājas dzīvnieku pavairošanai un pārdošanai.
Ar ko no jūlija jārēķinās suņu un kaķu saimniekiem
Ministru kabineta noteikumos Nr. 411 “Mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi” noteiktas visas nepieciešamās un obligāti ievērojamās dzīvnieku labturības un aizsardzības prasības, kas jāievēro ikvienam mājas dzīvnieka īpašniekam vai turētājam, proti, prasības dzīvnieku turēšanas vietām, barošanai, dzirdināšanai, fiziskām nodarbībām un pārvadāšanai, prasības suņa turēšanai ārpus telpām, prasības, kas jāievēro, lai suns, kaķis vai mājas (istabas) sesks varētu uzturēties ārpus īpašnieka teritorijas, prasības dzīvnieku demonstrēšanai publiskā izstādē, kā arī īpašās prasības noteiktu sugu dzīvnieku turēšanai.
Noteikumi, piemēram, nosaka minimālo brīvas telpas platību, kādā drīkst turēt suni un kaķi. Noteikumi arī aizliedz suni un kaķi pastāvīgi turēt būrī vai sprostā, kā arī uz mājas balkona vai lodžijas. Savukārt sunim, ko tur telpās, voljērā vai citā ierobežotā teritorijā, ne retāk kā divas reizes diennaktī ir jānodrošina vismaz 30 minūšu ilga pastaiga vai skriešana.
Suni, kas dzimis pēc 2023. gada 31. augusta, nedrīkstēs turēt piesietu
1.jūlijā stājas spēkā aizliegums suni turēt piesietu, izņemot mājas dzīvnieku labturību un aizsardzību regulējošos normatīvajos aktos minētos gadījumos, proti, aizliegums suni turēt piesietu nebūs attiecināms uz suņiem, kuri dzimuši līdz 2023. gada 31. augustam un šobrīd jau tiek turēti pie ķedes, tāpat suni būs atļauts piesiet sacensībās, medībās, izstādēs vai citās vietās, kurās suns tiek izmantots darbam, pēc praktizējoša veterinārārsta norādījumiem atbilstoši suņa veselības stāvoklim, kā arī īslaicīgai suņa fiksēšanai, klātesot tā īpašniekam.
Reģistrēts čips arī kaķiem
Jau septiņus gadus obligāta ir suņu čipošana un reģistrēšana Lauksaimniecības datu centra bāzē. Grozījumi Veterinārmedicīnas likumā paredz, ka no 1. jūlija Lauksaimniecības datu centrā reģistrētai mikroshēmai obligāti jābūt arī kaķiem un istabas seskiem. Jāņem vērā, ka dzīvnieka apzīmēšanu ar mikroshēmu, implantējot to kakla vai pleca apvidus kreisajā pusē, un reģistrēšanu mājas dzīvnieku datubāzē drīkst veikt tikai praktizējošs veterinārārsts. Mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācija maksā 9 eiro. Ar grozījumiem likumā pausti centieni ierobežot klaiņojošo kaķu skaitu, Pārtikas un veterinārajam dienestam kontrolēt un ierobežot trakumsērgas izplatību, reaģēt uz cietsirdības gadījumiem pret dzīvniekiem. Izmaiņas palielina arī dzīvnieku īpašnieku atbildību par savu dzīvnieku, tostarp var atvieglot mīļdzīvnieka meklēšanu un atrašanu, ja tas būs pazudis. Ministru kabineta noteikumi, kuros paredzēts noteikt izņēmumus, vēl ir izstrādes procesā un nav apstiprināti, taču plānots, ka bez mikroshēmas ievadīšanas un reģistrēšanas arī turpmāk varēs dzīvot kaķi, kuri uzturas tikai pie saimnieka iekštelpās.
Tikai viens mazuļu metiens gadā un dzimšanas fakts jāreģistrē
Savukārt vēl kādas būtiskas izmaiņas, kas jāņem vērā ikvienam mājdzīvnieka īpašniekam, būs spēkā no nākamā gada 1. janvāra, proti, katrs mājas dzīvnieka - suņa, kaķa vai mājas seska - pavairošanas fakts turpmāk būs jāreģistrē Lauksaimniecības datu centra mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē. Šī prasība attieksies gan uz īpašnieku, kas tur tikai vienu dzīvnieku, gan uz dzīvnieku audzētavām un tās izpildi uzraudzīs un kontrolēs Pārtikas un veterinārais dienests. Tāpat jāņem vērā, ka, lai aizliegtu dzīvnieku nekontorlētu vairošanos, mājas dzīvniekam gada laikā nedrīkstēs būt vairāk par vienu mazuļu metienu. Šo prasību mēķis ir veicināt dzīvnieku labturību, izsekojamību, mazināt klaiņojošo, bezatbildīgi pamesto suņu un kaķu skaitu.
Likuma grozījumos paredzēts, ka Ministru kabinets līdz 2024. gada 31. decembrim izdos jaunus noteikumus par mājas dzīvnieku pavairošanu, kas noteiks prasības attiecībā uz telpām, aprīkojumu, inventāru, uz dzīvnieku apzīmēšanu un reģistrāciju, labturības prasības, veterinārmedicīnisko aprūpi, dzīvnieku atsavināšanas kārtību un citas.
Normatīvajos aktos par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību noteikto suņa, kaķa un mājas seska apzīmēšanas un reģistrācijas prasību izpildes uzraudzību un kontroli nodrošinās Jelgavas novada pašvaldības policija, Valsts policija, kā arī Pārtikas un veterinārais dienests.
Pēc Lauksaimniecības datu centra datiem uz 2024. gada 1. jūliju mājas dzīvnieku reģistrā kopumā Jelgavas novadā bija reģistrēti 5380 suņi, 450 kaķi un 6 seski, bet Latvijā - 219 997 suņi, 28 000 kaķi un 190 seski.