2004. gada 22. novembrī Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrā notika projekta "Restartēsim mūžizglītības ekosistēmu" noslēguma konference. Šis projekts, kas tika īstenots ar Eiropas Savienības Erasmus+ programmas atbalstu, bija vērsts uz mūžizglītības ekosistēmas attīstību Jelgavas novadā. Pasākumā tika prezentētas projekta aktivitātes un sasniegtie rezultāti.
Konferenci atklāja Izglītības pārvaldes vadītāja K.Strūberga, uzsverot mūžizglītības nozīmi gan individuālā, gan sabiedrības līmenī, kas ir ciešā sasaistē ar personīgo attīstību – prasmju pilnveide, pašapziņas celšana, interešu attīstība; profesionālo attīstību – karjeras izaugsmi, konkurētspējas paaugstināšanu, inovācijām un radošumu darba vietā; sociālo un ekonomisko attīstību – sociālo iekļaušanu, jo mūžizglītība veicina sociālo iekļaušanu, nodrošinot izglītības iespējas visiem sabiedrības locekļiem, neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai sociālā stāvokļa; ekonomisko izaugsmi; sabiedrības labklājību, prasmju attīstību un pilsonisko līdzdalību. Mūžizglītība ir nepārtraukts process, kas sākas bērnībā un turpinās visu dzīvi, nodrošinot cilvēkiem iespēju nepārtraukti attīstīties un pielāgoties mainīgajai pasaulei.
Konferences dalībnieki – Jelgavas novada lēmējvara, Izglītības pārvaldes vadība, Labklājības pārvalde, Aktivitāšu centru vadītāji, Jauniešu iniciatīvu centru vadītāji, mūžizglītības koordinatori, Projektu nodaļas pārstāvji un aicinātie viesi, sadarbības partneri – Zemgales reģionālais kompetenču attīstības centrs, Dobeles PIUAC, Zemgales plānošanas reģions, Kurzemes plānošanas reģions.
Dienaskārtībā bija šādas prezentācijas:
- Mūžizglītība Jelgavas novadā: Izglītības pārvaldes Mūžizglītības nodaļas vadītāja sniedza pārskatu par mūžizglītības attīstību Jelgavas novada administratīvajā teritorijā.
- Projekta informācija: Projektu nodaļas starptautisko projektu vadītājs iepazīstināja ar projekta gaitu un rezultātiem.
- Darba vērošanas aktivitāte Rakveres pašvaldībā: Izglītības pārvaldes Jaunatnes nodaļas vadītājs dalījās pieredzē par darba vērošanas aktivitāti Igaunijā.
- Mūžizglītības ekosistēmas rokasgrāmata “Ar ko sākt?”: Projekta darba grupa prezentēja izstrādāto rokasgrāmatu, kas turpmāk kalpos kā ceļvedis mūžizglītības uzsākšanai. Tā ir izstrādāta kā atbalsta materiāls pašvaldības mūžizglītības koordinatoriem un sniedz informāciju, rīkus un padomus darbam, un to var universāli piemērot arī jaunatnes lietu koordinatoru un aktivitāšu centru darbā. Rokasgrāmata ir veidota, lai palīdzētu mūžizglītības koordinatoriem efektīvi plānot un īstenot mūžizglītības aktivitātes, veicinot iedzīvotāju iesaisti un prasmju pilnveidi.
- Mūžizglītības jaunais starts: Izglītības pārvaldes Mūžizglītības nodaļas vadītāja turpināja ar prezentāciju par nākotnes plāniem un iecerēm.
- No šķēršļiem līdz iespējām: Praktiskā metode pārmaiņu veicināšanai: Uzaicinātais vieslektors - pārmaiņu treneris D.Godiņš vadīja praktisko sesiju par pārmaiņu veicināšanas metodēm ikdienas darbā.
Projekta vīzija paredzēja attīstīt kvalitatīvu, ilgtspējīgu mūžizglītības ekosistēmu un spēcīgas mūžizglītības kultūras pamatus Jelgavas novada iedzīvotājiem. Lai pietuvotos vīzijas sasniegšanai, projekta darba grupa izvirzīja šādus izaicinājumus:
- Stiprināt mūžizglītības, jaunatnes lietu un labklājības jomu pārvaldību, nodrošinot iesaistīto pušu koordinētu sadarbību, novēršot mērķauditorijas un funkciju dublēšanos, panākot dažādu iestāžu īstenoto pasākumu sinerģiju.
- Paaugstināt pieaugušo izglītotāju, jaunatnes lietu koordinatoru un aktivitāšu centru vadītāju kapacitāti, sniedzot metodisko atbalstu, pieredzes apmaiņu un labas prakses pārnesi.
- Nodrošināt dažādām iedzīvotāju grupām mērķtiecīgu, kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanu un izglītojošās aktivitātes pēc principa “tuvāk mājām” un mazināt šķēršļus, kas traucē viņiem pilnveidoties un iegūt jaunas prasmes, kuras ir nepieciešamas mainīgajā.
Konferencē tika secināts, ka izveidotās “Mūžizglītības ekosistēmas” stiprās puses ietver izveidotu mūžizglītības nodaļu un koordinatoru tīklu, daudzveidīgas aktivitātes un augstu pieaugušo dalību mūžizglītībā. Vājās puses ietver atšķirības starp piedāvātajām zināšanām un darba tirgus prasībām, kā arī motivācijas trūkumu dažām mērķa grupām.
Konference izskaņā, brīvā gaisotnē pie tējas krūzes - dalībnieki varēja neformāli apspriest konferences tēmas un dalīties pieredzē.
Aktivitāti finansē Eiropas Savienības Erasmus+ programmas (Pamatdarbības Nr. 1) Pieaugušo izglītības sektora projekts Nr. 2023-1-LV01-KA122-ADU-000125873 “Restartēsim mūžizglītības ekosistēmu!”. Jelgavas novada Izglītības pārvaldei projekta īstenošanai pieejamais finansējums 26310 EUR. Projekta ieviešanas laiks 01.10.2023.-30.11.2024.
Publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Jelgavas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.