Pašvaldības ziņas
Jelgavas novada pašvaldības ģerbonis

Pēdējo divu mēnešu laikā Jelgavas novada pašvaldībā rūpīgi pārskatīts šī gada budžeta izdevumu plāns un šīs dienas domes sēdē lēma par grozījumiem, kas ietver sevī būtisku izdevumu ekonomiju. Svarīgākais iemesls šādai budžeta ekonomijai ir nepieciešamība kompensēt pašvaldības prognozētos ieņēmumus SIA “Zemgales veselības centrs” kapitāldaļu atsavināšanas procesā, ņemot vērā, ka aprīlī dome lēma atcelt lēmumus, kas skāra kapitāla daļu pārdošanu. Līdz ar to šī gada pamatbudžetā plānotie ieņēmumi 2,56 miljonu eiro apmērā, kas tomēr netiks gūti, izdevumu kontekstā jāsabalansē, lai neskartu gan projektu līdzfinansējumu, investīciju projektus, gan nepieciešamo pedagogu atalgojuma kāpumu līdz ar gaidāmo mācību gadu.

Tiesa gan, apstiprinot budžeta grozījumus, gan taupības nolūkos, gan tiecoties panākt līdzekļu ekonomiju komunālās kapitālsabiedrības SIA “Jelgavas novada komunālais uzņēmums” finanšu situācijas stabilizācijai, deputātu vairākums nobalsoja par priekšlikumu uz laiku apturēt vērienīgas ceļu infrastruktūras sakārtošanas ieceres.

Ņemot vērā budžeta izpildi uz 2024.gada 31.maiju, jau īstenotās iepirkumu procedūras, saistības un noslēgtos līgumus, visu pašvaldības iestāžu un jomu vadītāji izvērtēja izdevumus pasākumiem, aktivitātēm un iegādēm, un, optimizējot resursus, panākts izdevumu samazinājums 1.9 miljonu eiro apmērā.

Nemainīgi kā prioritāte atstāta investīciju projektu realizēšana, lai veicinātu novada teritorijas izaugsmi un attīstību ilgtermiņā. Taču attiecībā uz investīciju projektiem deputāti ar balsojumu apturēja tālāku virzību ceļu infrastruktūras sakārtošanas projektiem 9.3 miljonu eiro apmērā. Proti  22 ceļu posmiem, kam  ir jau izstrādāta būvniecības ieceres dokumentācija un tika gaidīts deputātu lēmums to īstenošanai, pagaidām nebūs virzība.

Tiesa gan, šis lēmums neskars tos 16 ceļu posmus, kam 26.84 km  garumā šajā gadā jau plānoti būvdarbi. Tāpat pašvaldība turpina īstenot jau pērn iesākto Zaļenieku pagasta kultūras nama pārbūvi un teritorijas labiekārtošanu 2 208 657 eiro apmērā. Klāt nākusi arī ēkas Skolas ielā 4B, sakārtošana, lai jau šogad to varētu sākt apdzīvot  Ozolnieku Mūzikas skola, Jelgavas Novada Neklātienes vidusskola, Ozolnieku jauniešu iniciatīvu centrs. Kopumā pašvaldība projektu realizēšanai 2024.gadā plāno piesaistīt Valsts kases aizņēmumu 11 028 982 euro apmērā.

To projektu, kuru realizācija aizsākta iepriekšējos gados, bet aizņēmumu apmaksa turpināsies vēl vairākus gadus, īstenošanai pašvaldība uzņēmusies ilgtermiņa saistības 3,39 miljonu apmērā. Tādi ir, piemēram, ceļu un ielu infrastruktūras sakārtošanas, ēku energoefektivitātes paaugstināšanas un ūdenssaimniecības attīstības projekti. Kopumā plānotais pārejošo saistību apjoms šogad sasniedzis 17 520 207 eiro, salīdzinājumam, pērn tie bija 5 754 014 eiro, 2022. gadā - 8 608 234, 2021. gadā - 8 347 752 eiro, kas saistīts ar jauno Eiropas Savienības projektu uzsaukumu un finansējuma iespējām, kā arī uzņemtajām līgumsaistībām. Šo summu veido finansējums jau uzsāktajiem kapitālieguldījumu un infrastruktūras projektiem un apstiprinātajiem projektiem, par kuru realizēšanu lēmumi pieņemti iepriekšējos gados, tādēļ to īstenošana nav atliekama.

Taču, budžeta izdevumu ekonomijas nolūkos pašvaldības centrālās administrācijas - izdevumi samazināti par 12.99% jeb 87 837 eiro, veikts darbinieku atlīdzības fonda pārrēķins 597 949 eiro apmērā, izvērtējot neaizpildītās vakances, plānotos mācību komandējumus un pieredzes braucienus, ietaupījumu rodot vēl 49 021 eiro apmērā.

Ievērojamu budžeta līdzekļu ietaupījumu izdevies panākt izglītības, kultūras un sporta jomā, proti, kultūrai paredzētais finansējums samazināts par 24.41% jeb 100 357 eiro, sportam par 21.36% jeb 101 419, izglītībai – 20.14% jeb 437 084 eiro. Pārskatot finansējumu, kas sākotnēji bija paredzēts pasākumu un svētku organizēšanai, oficiālo delegāciju un vieskolektīvu  uzņemšanai, mācību līdzekļu un materiālu iegādei, sporta skolu audzēkņu un pieaugušo sportistu dalībai starptautiskās sacensībās un sporta nometnēs, finansējumu saimnieciskajiem izdevumiem, dažādu remonta darbu un iestāžu uzturēšanas pakalpojumiem, kopumā rasts ietaupījums 1 095 620 eiro apmērā. Kaut arī novada svētki un lielas svinības šogad izpaliks, izvērtējot vietējo kopienu aktivitāti katrā pagastā, šogad pašvaldība uzsvaru liek uz iedzīvotāju iecienītāko un apmeklētāko kultūras un sporta pasākumu organizēšanu. Nemainīgi notiks pagastu svētki ar plašu kultūras un sporta pasākumu programmu, tāpat jau tradicionāli atzīmēsim Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu novembrī un dažādus latviešu tradīciju svētkus, kas iedzīvotājiem būs pieejami bez maksas.

Lielākā ekonomija, optimizējot dažādus saimnieciska rakstura tēriņus, panākta īpašumu pārvaldības jomā – 43.44% jeb 480 168 eiro. Taču jāpiebilst, ka visi nepieciešamie un plānotie teritorijas un ēku uzturēšanas darbi, remontdarbi un būvdarbi noritēs pēc plāna.

“Pašreizējā finansiālā situācija – ar kredītlikmju kāpumu aizņēmumiem, pedagogu algu palielinājumu, izdevumu sadārdzinājumu likusi savilkt jostu ne vienai vien pašvaldībai. Vairākas budžeta līdzsvarošanu centušās panākt, samazinot algas, darba laiku un darbinieku skaitu. Citu pašvaldību pieredze mums savā ziņā nākusi par labu, jo izdevies aizpildīt vairākas sen esošas vakances. Uzskatu, ka būtiskākais darbā ir stabilitāte, proti, kvalificētu darbinieku piesaiste un noturēšana ir ļoti svarīga. Otra pozīcija, ko bija būtiski saglabāt ir atbalsts iedzīvotājiem. Tas ietver gan līdzfinansējumu skolēnu ēdināšanai, gan brīvprātīgās iniciatīvas pabalstus, gan atbalstu sociāli mazaizsargāto personu grupām, gan skolēnu nodarbinātību vasaras brīvlaikā, iedzīvotāju iniciatīvu konkursus un citu,” bilst Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte.

Pašvaldības ilgtermiņa saistību apmērs 2024. gadā aprēķināts 8.48% no plānotajiem pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumiem, bet līdz ar iepriekš minēto projektu realizēšanu – 2025. gadā tas plānots 10.03 %, ko tāpat var uzskatīt par samērīgu un zema riska līmeni pašvaldības naudas plūsmas un saistību ietvaram.