Kaimiņvalsts Lietuvas Pakrojas rajona pašvaldībā notikusi Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam atbalstītā projekta LLI-313 “Aizraujošs ceļojums muižu parkos četros gadalaikos” – “4SeasonsParks” uzraudzības un ieviešanas grupas speciālistu sanāksme.
Sadarbības partneri no Jelgavas novada pašvaldības, kas ir projekta vadošais partneris, kā arī Zemgales Plānošanas reģiona un Kokneses novada pašvaldības, bet no Lietuvas puses - Rokišķu Reģionālā muzeja un Pakrojas rajona pašvaldības pārstāvji sniedza pārskatu par paveikto projekta ieviešanas pirmajā posmā. Visi projekta īstenošanā iesaistītie partneri varēja būt gandarīti par izdarīto, jo kopš pavasara pirmajām dienām, piemēram, Elejas muižas parkā jaušams labiekārtošanas darbu labs sākums, Kokneses pils parkā nobeigumam tuvojas kādreiz populārā, bet Latvijas ainavā zudušā Pērses ūdenskrituma miniatūrā prototipa izbūve, Rokišķu muižas parkā uzlabota un papildināta mazā infrastruktūra, bet Pakrojas muižā pavisam drīz varēs likt lietā jauno pils apstādījumu rekonstrukcijas projektu.
Līdztekus tam, sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un vietējiem Tūrisma informācijas centriem, partneru teritorijā Latvijas un Lietuvas pusē sākotnēji pavisam identificēti 87 piļu un muižu parki, tostarp Zemgalē – 64, Šauļu un Paņevežas apgabalā – 23.Turpinās šo objektu apsekošana, dokumentācijas izpēte un apsaimniekotāja juridiskā statusa precizēšana. Savukārt tūristu apskatei atbilstīgākajiem parkiem izraudzītā sešu dažādu nozaru ekspertu komanda veiks padziļinātu izpēti, kā rezultātā taps universālas vadlīnijas visiem parku apsaimniekotājiem konkrēta attīstības plāna izstrādei. Vēl šinī gadā parku apsaimniekotājiem plānots organizēt septiņu dienu mācības par Eiropas Savienības un valsts politiku, reģionālā un vietējā līmeņa instrumentiem parku attīstībai un uzturēšanai, par starptautisko pieredzi seno parku saglabāšanā un kopšanā, bet sadarbībā ar tūrisma operatoriem un citām iesaistītajām pusēm aizsāksies darbs pie konkrētu tūrisma maršrutu izstrādes, kas paredzēti dažādām ceļotāju mērķa grupām.
Minētā partneru tikšanās notika šopavasar pēc renovācijas atvērtajā Pakrojas sinagogas ēkā, kas ir senākā šāda tipa koka būve Lietuvā. Notika arī Pakrojas 19. gadsimta vidū veidotā muižas ainaviskā parka, kura struktūra saglabājusies vēl līdz mūsdienām, apmeklējums.
Projekta ieviešana ilgs līdz 2020. gada februārim un tā kopējais finansējums ir 692 346,78 eiro, tostarp ERAF finansējums – 588 409,75 eiro.
Informāciju sagatavoja: Juris Kālis, ZPR
Foto autors: Juris Kālis