Kad par labi padarītu darbu tiek saņemta kāda atzinība vai vienkārši pateikts sirsnīgs paldies, tas “ceļ spārnos” un iedvesmo darīt darbu ar vēl lielāku sparu. Aizvadītajā nedēļas nogalē Jelgavas novada svētku ietvaros, domes priekšsēdētāja pieņemšanā, pateicības tika izteiktas Jelgavas novada uzņēmējiem.
Pašvaldība godināšanas pasākumā sumināja uzņēmējus deviņās dažādās nominācijās, kā arī izteica vairākas pateicības. Konkurss “Jelgavas novada Uzņēmēju gada balva” notika jau septīto reizi. Šis konkurss ir pašvaldības centieni līdzās lielajiem uzņēmumiem pamanīt un novērtēt mazos, līdzās mājražotājiem – augošos ražošanas uzņēmumus, līdzās patstāvīgajām un šķietami pašpietiekamajām zemnieku saimniecībām – arī tos, kas tikai sasparojušies spert soļus uzņēmējdarbības vidē.
No 1. marta līdz 6. aprīlim konkursam varēja atsaukties ikviens novada iedzīvotājs un pieteikt savu favorītu – pakalpojuma sniedzēju un uzņēmumu, kas izpelnījies simpātijas un atzinību.
Suminātie laureāti:
Nominācijas “Gada lauksaimnieks” laureāts - z/s Akācijas, Sesavas pagastā. Saimniecība darbojas jau no 1994.gada, audzējot rapsi, graudus un pupas. Kopumā saimniecībā tiek apsaimniekoti 700 hektāri zemes. Saimniecību konkursam izvirzīja saimnieka – Sergeja Vaļko – kolēģi, pieteikumā norādot, ka viņš ir kārtīgs saimnieks, kas gadu laikā novadā izveidojis stabilu un pamatīgu saimniecību. Tiek novērtēta arī saimnieka nemitīgā vēlme attīstīties, piemēram, pirms diviem gadiem uzņēmums uzbūvēja graudu kompleksu. Tagad pie “Akācijām” ir divi graudu kaltes un uzglabāšanas torņi.
Līdzās z/s “Akācijām” sumināta tika arī zemnieku saimniecība no Glūdas pagasta – “Ziemeļi”. Šo saimniecību Jelgavas novada pašvaldība šogad izvirzījusi kā “Gada lauksaimnieku” Zemgales plānošanas reģiona konkursam. Saimniecībā saimnieko Juris un Regīna Kaņepes. Pāra saimniecība ir attīstījusies praktiski no nulles, jo sākot saimniekošanu ar 3 hektāriem iegādāta īpašuma, kam nebija mantinieku, nu Ziemeļi pārvalda 1700 hektārus. Liela daļa zemju ir nomas zemes, taču citādi saimnieks neredzot patiesu atdevi un peļņu iepretim ieguldījumam. Uzņēmums audzē rapsi, ziemas kviešus, lucernu, auzas un vasaras kviešus. Ziemeļos strādā 11 mehanizatori, 5 speciālisti, saimnieki rūpējas par savu kolektīvu ar tēvišķu gādību, stingru stāju un cilvēcisku paļāvību, ka katrs īstens, uzticams un atbildīgs darbinieks ir kā daļa no viņu saimes. Zemnieku saimniecībai “Ziemeļi” piemīt vēriens, profesionāls zemniecisks un saimniecisks tvēriens un rūpīgi, visas Zemgales mērogā uz godaprātu balstīts darbs.
Nominācijā “Gada ražotājs” sveica “ML koks” jeb “Ziedkalnes stropi” īpašnieku Madaru Lasmani. Uzņēmums rūpējas par bišu stropu ražošanu. Madaru Lasmani atrod biškopji no Alūksnes, Ventspils, tāpat no Vācijas. Katrai valstij ir savi stropu noteiktie izmēri, Latvija savējiem seko vēl pēc 1939. gadā noteiktajiem standartiem un uzņēmums gatavo, kādu vien nepieciešams – ar taisnu, vienslīpju vai divslīpju jumtu, krāsotu vai nekrāsotu. Kopumā stropu mode ir cilvēku gaumes jautājums – gan toņu izvēle, gan dizains. Pašlaik uzņēmumā strādā četri darbinieki, lai gan uz vasaru būtu interese iesaistīt vēl palīgrokas. Savi stropi ir jāpārbauda, tāpēc uzņēmumam ir arī mācību drava. Pēc Madara domām biškopība piedzīvo renesansi, ekoloģiski domājošie cilvēki vēlas dravu zaļi domājošu apsvērumu dēļ, urbānie biškopji stropus dizainē uz māju jumtiem un attīsta inovatīvu un modernu biškopības virzienu. Savu uzņēmuma ilgtermiņa izdzīvošanu Madars gan saredz eksportā.
Nominācijā “Darbiniekam draudzīgākais darba devējs” laureāts ir ilgspēlētājs tirgū, savas jomas viens no profesionāļiem, viens no viesmīlības uzņēmumu vaļiem Jelgavas novadā, kuru konkursam pieteica paši darbinieki. Tā ir zemnieku saimniecības “Līči” kafejnīca “Zemnieku cienasts”, kuru vada Vita Šķiņķe. Jūnija sākumā kafejnīca atzīmēs 20 gadu pastāvēšanas jubileju. Uzņēmumā, kur kopumā kolektīvu veido 30 darbinieki, trim no viņiem darba stāžs šajā vietā ir tikpat, cik jubilejas gadskārta, savukārt vēl četri nostrādājuši jau 15 gadus. Saviem jaunajiem kolēģiem uzņēmums piedāvā dažādus bonusus, lai tikai sevis izskoloto un lietderīgo darbinieku noturētu. Vita atzīst, ka darbs kafejnīcā nav viegls – tās ir garas stundas, pārtikas aprites noteikumi uzliek ļoti daudz ierobežojumu un prasa pedantisku kārtībmīlestību, dažkārt viesu oma atstāj pēdas izturībai un gandarījumam. Viesu apkalpošana un banketu nodrošinājums balstās uz stipru komandu un labu saspēli. Kā darba devējam Zemnieku cienastam ir iestrādes gan ar veselības apdrošināšanas nodrošinājumu, gan pat pensijas uzkrājuma veidošanu darbiniekiem, gan kompensējošu un praktiski atvieglojošu piedāvājumu pārtikas produktu iegādei, kas tiek kafejnīcai piegādāti.
Nominācija “Gada mājražotājs” ietver sevī meistari, kas filigrāni rada apēdamu mākslu – dažādas formas smilšu mīklas cepumus ar gluži vai iztamborētu, krustdūrienos rūpīgi izzīmētu un mežģīņu rakstos izaustu glazūru. SIA “Sugar Art” jeb gada mājražotāja - Anita Strazda. Viņas dzīvesveidu, kļūstot par mājražotāju, noteica meitiņas piedzimšana un vēlme pavadīt ar mazo vairāk laika. Anita labu laiku strādāja Anglijā un tur noskatītā ideja brīvdabas tirdziņā neviļus likusi pašai eksperimentēt ar dažādu skaistu kārumu veidošanu. Tik labi zināmā smilšu mīkla viņas recepšu variācijā un pēcapstrādes rezultātā pārtop par krāšņiem un noēdamiem dekoriem – kāzām, jubilejām, gaumīgiem galdu klājumiem viesībās un bērnu iepriecinājumam. Viņa pati apgalvo, ka kārumam ir jābūt kā mazam mākslas darbam – īpašam - jo to nevajag ēst daudz un bieži. SIA “Sugar Art” produkcija atrodama Rīdzenes tirdziņā, Kalnciema kvartāla tirdziņā Rīgā un Anita darbojas arī biedrībā “Mikar”, kas vieno daudzu mājražotāju intereses. Viņa pati apgalvo, ka uzņēmējdarbībā vēl taustās, taču viņas apņēmība un patstāvīgā rosīšanās nevar nepalikt nenovērtēta.
Nominācija “Gada debija” – uzņēmumam SIA “Easy pack”. Uzņēmuma vadītājs Arnis Vējš ar savu uzņēmējdarbību pārnācis no Rīgas uz Kalnciema pagastu, izsolē iegādājies divus neapsildāmus padomju laika angārus, kas pildīti ar stiklavates kaudzēm, vienlaikus aizsācis teritorijas sakopšanu, angāra remontu un sava uzņēmuma ražošanas procesu. “Easy Pack” ražo kartona iepakojumu – gan kastes, kastītes, gan dizaina priekšmetus. “Iepakojums palīdz pārdot jebkuru produktu”, saka Arnis, piebilstot, ka viņa uzņēmējdarbības niša ir tieši tie produkti, ar ko lielie iepakojuma ražotāji nekrāmējas. “Easy pack” klientu lokā ir mēbeļu ražotājs “Avoti”, “Daiļrade koks”, “Cēsu alus”, “Brabantia” un arī kosmētikas ražotājs “Madara Cosmetics”, kam Easy pack nodrošina augstas kvalitātes dizaina iepakojumu. Pašlaik uzņēmumā strādā septiņi darbinieki, pagaidām vien tikai divi vietējie, bet Arnim mērķi ir lieli– augt līdz 30 darbiniekiem, apsaimniekot un savest kārtībā otru angāru, vecajā ugunsdzēsēju ēkā izveidot dizaina un ideju telpu.
Nomināciju “Gada atraktīvākais uzņēmums” pasniedza zemnieku saimniecībai “Blūdži”. Jelgavas novadā šī saimniecība jau ir labi zināms ģimenes uzņēmums, taču saimnieces Ināras Mālkalnas personība radījusi jaunu pievienoto vērtību un “Blūdži” šogad kāpinājuši atpazīstamību kā atvērtā saimniecība – tātad viesmīlīgi pieņem tūristu grupas, ved savā sētā, dārzā, mājā, dod degustēt gatavotos produktus, uz vietas tirgo un uz vietas rāda šovu tam, kā var latviski dzīvot laukos. “Blūdžos” nemaz nav tādu, kas uzņēmējdarbībā nebūtu iesaistīti – katram Ināras bērnam ir sava pienākumu sfēra un atbildība. Pērn caur “Blūdžu” saimniecību izceļojuši 2000 tūristu – gan skolēnu ekskursiju veidā no malu malām Latvijā, gan lietuviešu interesentu grupu veidā. Ināra piedalījusies TV raidījumā “Īstās latvju saimnieces”, pērn iekļuvusi konkursa “Skaistākā Latvijas sēta” finālā, no asociācijas Lauku ceļotājs saņemta zīme Latviskais mantojums, kas vēl vairāk paver iespējas uzņemt tūristu grupas. “Blūdžos” cep maizi, taisa un marinē sieru, audzē un konservē dārzeņus - viss juku jukām – darbs sajaucas ar sevis prezentēšanu, tirgošanos, sevis cildināšanu un visa novada citu uzņēmēju slavēšanu. Ināra rada pievienoto vērtību visiem mazajiem ražotājiem, mutīgi un pozitīvi tūristiem iesakot to, ko noteikti noprovēt, ja reiz esat Jelgavas novadā.
Nominācija “Gada pakalpojuma sniedzējs” – atpūtas kompleksam “Grantiņi”. Svētes pagasta tik zināmo Ērmiķu karjeru teritorijā atrodas Grantiņi - pilna spektra atpūtas komplekss ar restorānu, brīvdienu māju, atpūtas terasēm, sporta laukumu un lapenēm. Pareizi vērsta saimniekošana uzņēmumam dāvā izaugsmi – pērn jaunatvērtā brīvdienu māja ar numuriņiem, kam dizains un interjers pieskaņots nosaukumiem Džungļi, Piparmētras, Lavandas vai Pļava, visām nedēļas nogalēm rezervēta jau līdz gada beigām. Uzņēmums plāno šogad uzcelt vēl divas brīvdienu mājas un ja izdosies, arī pirtiņu. Pašlaik uzņēmuma restorāns spēj uzņemt kompānijas līdz 60 cilvēkiem, korporatīvie pasākumi raksturojami ar skaistu vidi un vienuviet nodrošinātām dažādām iespējām atpūsties – uzspēlēt volejbolu, iekurināt ugunskuru, izbraukt ar laiviņu, sauļoties uz terases, vai makšķerēt stores, ko uz vietas šefpavārs pagatavo. Tas ir ekskluzīvais Grantiņu piedāvājums, ko arvien vairāk vietas iepazinēji reklamē tālāk.
Nominācijā “Gada ģimenes uzņēmums” pretendenti uz laureāta statusu bija vairāki līdzīgie, jo saprotams, ka laukos – ja reiz esi iedarbinājis savu saimniecību, tad tajā strādā visa saime. Un tādējādi veidojas spēcīga komanda, kur darbojas Musketieru princips - viens par visiem un visi par vienu. Lauksaimniecības nozarē, ja tu esi mazais saimniekotājs, bieži vien visu izšķir nepadošanās un turēšanās kopā. Vircavas pagastā saimnieko brīnišķīga ģimene – zemnieku saimniecība “Uzkalniņi”. No reiz iegādātajām trīs govīm viņi pašlaik saimnieko ar 57. Lielāki saimnieki teiks – “Kas tad 100 hektāri par zemi – ar to nav ko iesākt”, taču Uzkalniņos saka: “Mums ar to pietiek, ja vien sadarbības partneri būs godīgi par preci, ko nododam”. Mārītei un Jānim ir trīs meitas, seši mazbērni – sākot no 12. klases līdz pusotrgadīgam – viņi visi raujas uz dzimtajām mājām, tur dzīvoties un darboties. Neviens nav smādējis darbu kūtī – darbs ar dzīvniekiem bērniem patīk, mazmeita jau sapņojot par savu zirgu stalli.
Nominācijā “Gada partneris” godināja Ilzi un Aldi Melgalvjus, kas rosās un saimnieko Berķenes muižā Vilces pagastā. Iegādājoties pussabrukušo mūri aizaugušās biežņas vidū, viņi kā daudzi uzņēmīgie cilvēki tika raksturoti vienkārši kā “trakie”. Trīspadsmit gadus viņi šajā ēkā ir lēnītiņām guldījuši visu, kas vien viņiem ir. Sākotnēji muižas ēku kompleksā bija plāns veidot senioru viedo mājvietu, taču šķietami sabiedrība līdz tam vēl nav nobriedusi un šai nišai pieprasījums neattīstījās. Soli pa solim atjaunotās muižas telpas – ar rūpīgi izplānoto dizainu, restaurētajām detaļām, ar profesionālajām konsultācijām no restaurācijas eksperta arhitekta Pētera Blūma puses - neviļus ievirzīja saimnieku domas pamainīt biznesa ideju un startēt finansiālam atbalstam kā SPA centram. Un nu, - skaistajā vietā līdzās muižai top baseins ar atpūtas zonu. Cilvēki, kas būs atbraukuši iegūt mieru un atpūtu muižas viesu nama telpās, varēs izbaudīt relaksāciju vēl pilnīgāk. Saimnieki pērn jau uzņēmuši apmēram 2000 viesu savā namā, dāvājuši stāstu par muižu, sarunas, mierīgu gaisotni, rīta kafiju un cilvēkmīlestības piepildītu laiku. Tūrisma jomā Jelgavas novadam Melgalvji ir lieliski jaunpienācēji!
Šajā pat nominācijā ir kāds uzņēmums, kam pašvaldība izteica atzinību. Vīndarīšana tagad ir modē, taču uzņēmums “Ābelītes” savu vīnu darina un popularizē pārdomāti. No pirmajiem vīniem 2014. gadā tagad sortiments izkristalizējies noturīgs - par labu ābolu, aveņu vīnam, upeņu aroniju karstvīnam. Produkcijas apjoms pērn dubultojies, taču kopumā uzņēmums tiecas pāriet savā specifikā uz stipro dzērienu ražošanu – vilina ābolu kalvadoss. Vīna tapšanai tiek izmantotas tikai vietējās ogas, nereti pats saimnieks iet mežā un lasa mellenes, lai būtu ko spiest un raudzēt. Ražotne ir atvērta tūristu grupām – stāsta un rāda vīna tapšanas procesu, ļauj degustēt un vērtēt. SIA “Bula” produkciju piedāvā gan tirdziņos, gan tirdzniecības ķēdē Spirit& Wine.
Pateicības un specbalvas pieteiktajiem uzņēmējiem piešķīra arī finanšu institūcija ALTUM:
Zemnieku saimniecība “Vārpas” Elejas pagastā, kas nodarbojas ar zaļumu un dārzeņu audzēšanu un pārstrādi, pārdod gan svaigus salātus, redīsus, rukolu, dilles, pētersīļus, lociņus, vēlāk gurķus, tomātus, zemenes, kāpostus, vēl vēlāk sālītus un marinētus gurķīšus, skābētus tomātus un kāpostus, pesto mērces, interesentus konservējumus. Uzņēmumā darbojas visa ģimene, bet stūres ratu pašlaik griež jaunie – Baiba un Zigmārs Rankevici.
Otra specbalva aizceļoja pie zemnieku saimniecības “Vilki” Svētes pagastā, kur kopā dzīvo četras dzimtas paaudzes. Vilku saimnieki vienmēr stādījuši augļkokus, bet senču iesākto turpina Lauma un Aldis Puriņi, kas saimniecībā izveidojuši dendrāriju – viņi gan audzē dēstus un stādus, gan par katru augu atklāj saistošu stāstu. Viss esot sācies ar Gingka biloba koku, kas raisījis vēlmi interesantos augus pavairot. Turklāt saimniecībā audzē un popularizē latviskos kokus – kļavas, liepas, kastaņus, vītolu un dižskābāržus.