24. oktobrī Jelgavas novada pašvaldība tradicionāli svinīgā pasākumā godināja konkursa “Jelgavas novada Uzņēmēju gada balva” laureātus piecās nominācijās. Šis konkurss ir veids kā izcelt un teikt paldies tiem, kuri ir uzņēmušies iet šo ceļu un veikuši ieguldījumu ne vien savā, bet arī Jelgavas novada kopīgā attīstībā.

“Gada inovatīvākais uzņēmums” - SIA “Hameleons ART”

Katram uzņēmumam ir sava veiksmes atslēga – vienam tās ir inovatīvas idejas, citam gluži pretēji – pragmatisks darbs, vēl citam – spēja izmantot situāciju. Bet, iespējams, lai veiksmīgi strādātu un attīstītu uzņēmumu, ir noderīgi apvienot visas šīs prasmes. Uzņēmums SIA “Hameleons ART” visnotaļ ir pieskaitāms pie tiem uzņēmumiem, kas ar neatlaidīgu darbu izpelnījies atpazīstamību ne vien Jelgavas novada, bet Latvijas mērogā. Uzņēmums pirms 12 gadiem radās Cenu pagasta Jeraševu ģimenes mājās. Lieni un viņas vīru Igoru var dēvēt par “mazā dekora” dekoratoriem – Igors veido koka dekoru sagataves, bet Liene nodrošina interesentiem dažādas dekorēšanas tehnikas meistarklases. Ģimene dzimtas īpašumā izveidojusi radošo darbnīcu “Čipstes”, kurā Igors ierīkojis ražošanas un mēbeļu atjaunošanas vietu, savukārt Liene radījusi krāšņu meistarklašu darbnīcu.

Šobrīd ģimene piedāvā interesentiem iespēju pieteikties 11 dažādām meistarklasēm, kurās tiek nodrošināta iespēja dekupēt, izmantojot dekupāžas papīru, rīspapīru vai printētu attēlu, dekorēt virsmu ar silikona spiedogiem un tinti, kā arī veidot 3D elementus, izmantojot silikona moldus un pašcietējošo masu vai ģipsi. Tāpat tiek piedāvāta iespēja gatavot kulināros 3D dekorus, izmantojot silikona moldus un cepumu mīklu vai šokolādi. Piedāvājuma klāsts ir gana plašs un visnotaļ radošs.

Dekupāža ir SIA “Hameleons ART” galvenais stūrakmens. Tieši dekupāžas tehnikas zināšanas ļāva uzņēmumam sevi pieteikt pasaules līmenī - 2022. gada februārī SIA “Hameleons ART” kļuva par dekupāžas rīspapīra zīmola "Decoupage Queen" dizaina komandas pārstāvii. Līdztekus radošajām meistarklasēm, uzņēmums izveidojis arī interneta veikalu, kur piedāvā interesentiem gan pašu radītas koka dekoru sagataves, gan radošajām nodarbēm nepieciešamos materiālus -  silikona moldus, spiedogus, transfērus, dažādus trafaretus, dekupāžas papīru un citus produktus.

“Gada mazais uzņēmums” -  SIA “Bruze”

Nominācija ar kuru vietējai kopienai ir svarīgi lepoties, jo ikviens mazais uzņēmējs ir skrūvīte sarežģītā mehānismā, ko saucam par vietējās kopienas virzītājspēku. Tie ir darbīgie cilvēki, kuri rada īpašus produktus, paši sev darbavietu, nodarbina ģimenes locekļus un bieži biznesā iesaista arī savus kaimiņus un radus. Mazais uzņēmējs ir “cilvēks orķestris”, jo viņš ir idejas ģenerators, projektu rakstītājs, grāmatvedis, menedžeris, likumu pārzinātājs, krāvējs, pārdevējs, šoferis un sociālo tīklu administrators. Šogad šajā kategorijā titulu izpelnījies uzņēmums SIA “Bruze”, kas Svētes pagastā izveidojis vietu, kur garšīgi paēst un pārnakšņot omulīgos numuriņos.

“Svētes klubu” var nodēvēt par kultūrvietu pagasta centrā. Tā īpašnieki - pagasta iedzīvotāji Artis un Krista Brūzīši, iegādājoties seno ēku vien pirms pāris gadiem, pašu spēkiem renovējuši un ēkas pirmajā stāvā ierīkojuši kafejnīcu, savukārt otrajā stāvā - labiekārtoti seši numuriņi, nodrošinot nakšņošanas iespējas. Kā stāsta ēkas īpašnieks Artis, vedot bērnus uz dārziņu un skolu, šī ēka viņam un sievai vienmēr “iekritusi” acīs. Radusies vēlme to iegādāties, lai Svētē radītu vietu, kur cilvēkiem satikties. Zināms, ka vēsturiski ēkā bijis Svētes klubs, tamdēļ īpašnieki nosaukumam citu versiju nemaz nedomāja. “Svētes klubs” ir vieta dažādiem radošiem pasākumiem un svinībām.

“Gada lielais uzņēmums” - zemnieku saimniecība "Līgo"

“Gada lielais uzņēmums” ir prestižs un ievērības cienīgs apbalvojums uzņēmumam, kurš izceļas savā nozarē, demonstrējot izcilību, izaugsmi un pozitīvu ietekmi uz ekonomiku un sabiedrību kopumā. Šogad nominācijā tiek godināts uzņēmums, kas visnotaļ saimnieko ar vērienu – tā ir Jāņa Vintera zemnieku saimniecība "Līgo".

Zemnieku saimniecība “Līgo” Jelgavas novada Lielplatones pagastā reģistrēta 1992. gadā. Saimniecības pamatdarbība ir augkopība, hibrīdo gurķu sēklu audzēšana un biogāzes ražošana. Šobrīd apsaimnieko 2000 hektārus zemes un tajā pastāvīgi nodarbināti 49 darbinieki. 2010. gadā Jānis Vinters kopā ar brāli  Eināru atvēra biogāzes ražotni un uzsāka elektrības ražošanu no kukurūzas skābbarības. Jāmin, ka 95 % no saražotā siltuma tiek izmantoti, lai apsildītu siltumnīcas, kurās audzē gurķu sēklas. Ar gurķu sēklu audzēšanu saimniecība sāka nodarboties 2012. gadā, bet nu tā izaugusi par vienu no lielākajām gurķu sēklu audzētavām Eiropā - hibrīdo gurķu sēklas tiek audzētas divās apsildāmās siltumnīcās kopumā divu hektāru platībā.

Daudzi Jāni Vinteru aizvien atpazīst kā motosportistu, kurš vairākkārt piedalījies Dakāras rallijā, un arī viņš pats atzīst - motocikli joprojām ir viņa kaislība, kas nodota arī bērniem. Lai nodrošinātu pilnvērtīgu treniņu procesu arī ziemas sezonā, bija nepieciešams risinājums – un tāds tika radīts! Jau novembrī durvis vērs jaunākais un iespējams ambiciozākais Jāņa Vintera projekts “Speed Zone MX Arena” jeb lielākā iekštelpu mototrase Eiropā – 7500 kvadrātmetru platībā. Kopējais trases garums būs 800 metri. Motokrosa arēnu galvenokārt plānots izmantot treniņiem, taču interesentiem tiks piedāvāta arī mototehnikas un inventāra noma, kā arī - ar laiku plānots organizēt motokrosa sacensības jaunai motokrosa paaudzei.

“Gada jaunais uzņēmējs” - SIA “Karlsoni”

Uzsākot uzņēmējdarbību, izšķiroša nozīme ir gan idejai, gan domāšanas veidam un, protams, mērķtiecībai. Biznesa vidē apstākļi ne vienmēr ir perfekti, taču ir jāprot saskatīt un izmantot iespējas, kas nereti nozīmē papildus risku uzņemšanos. Šajā gadā titulu “Gada jaunais uzņēmējs” saņem ģimenes saimniecība “Karlsonu stādi” no Jaunsvirlaukas pagasta, kas noticēja savai idejai un ar azartu metās uzņēmuma izveidē.

Uzņēmums  nodarbojas ar dārzeņu, daudzgadīgo augu, garšaugu stādu audzēšanu. Darbos siltumnīcās iesaistās ne tikai Līga Karlsone ar vīru Vitautu, bet arī abi dēli – Marats un Everts, un pat ģimenes draugi. Uzņēmums ir ceļa sākumā un vēl gūst pieredzi jeb kā paši saka “punus”, kas attīsta un norūda. Šī darbības joma ir sezonāla, tādēļ būtiski ir pētīt gan cilvēku paradumus, gan vēlmes un vajadzības, lai piedāvājums sakristu ar pieprasījumu. Pieredzi gūst ne tikai Latvijā organizētos semināros un mācībās, bet reizi gadā cenšas doties ārā no sava “burbuļa” smelties iedvesmu arī ārpus Latvijas.

Savu produkciju realizē tirgos un tirdziņos, sekojot līdzi dažādām tirgus tendencēm ir izveidota mājas lapa, piegāde iespējama arī izmantojot pakomātus – šogad nosūtītas aptuveni 100 pakas. Bet kamēr stādi aug – Līga aktīvi izmanto sociālo tīklu potenciālu un veido saturu uzņēmuma kontos Facebook un Instagram, kur atklāj prakstiskus padomus par stādu audzēšanu, dalās ar receptēm, kā arī atrāda izaudzēto. Moderni, atraktīvi un radoši - tādi ir “Karlsonu stādi”!

“Gada ģimenes uzņēmums” - Nauris Pauliņš

Šajā nominācijā vairāki pretendenti uz laureāta statusu bija līdzīgi – ja reiz esi iedarbinājis savu aizraušanos, tad tajā iesaistās visa saime. Žūrijas komisija, uzklausot Zaļenieku pagasta Pauliņu ģimenes stāstu, šogad nominācijā “Gada ģimenes uzņēmums” izvēlējusies godināt ģimeni, kas aizsākusi biznesu biškopībā.

Pauliņu ģimene ar biškopību sāka nodarboties vien pirms diviem gadiem, kad pārcēlās no Glūdas pagasta uz Zaļenieku pagastu. Iegādājoties plašu lauku īpašumu, Nauris nolēmis beidzot pievērsties lietai, kas viņu vienmēr interesējusi – bitēm. Sākotnēji sievai – Mairitai šī ideja ne pārāk patikusi, bet nu ģimene apsaimnieko 32 bišu saimes.

Pateicoties Eiropas Savienības atbalstam, ģimene iegādājusies arī pamata inventāru medus realizācijai. Lai gan Nauris un Mairita ikdienā strādā algotu darbu, biškopība arvien vairāk aizņem viņu ikdienu. Vēl nesen saimniecībā bija vien 18 bišu saimes, bet būtisku pieaugumu nodrošināja Pauliņu ģimenes kaimiņš, kurš pārdeva savas bišu saimes. Nauris un Mairita smej, ka bišu saimes pieaugums ir vērtīgs, bet kaimiņu bites ir dusmīgākas (agresīvākas) un prasot īpašu piesardzību.  

Nauris ir galvenais biškopis, bet Mairita uzņēmusies menedžera lomu, rūpējoties par visa nepieciešamā sagādi, produkcijas realizēšanu, mārketingu. Pagaidām produkcija tiek realizēta tirdziņos un uz vietas saimniecībā, gadā saražojot ap 500 kilogramiem medus. Domājot par attīstību, ģimene vēlas tuvākajā nākotnē saimniecībā izveidot jaunu pakalpojumu - bišu namiņu ar gultām, kuras dod iespēju atrasties ļoti tuvu bitēm un ieelpot dziedinošo stropa gaisu. Tāpat Mairita iecerējusi piedāvāt radošās meistarklases, kurās interesentiem būtu iespēja veidot bišu vaska drāniņas un sveces.

Žūrijas komisijā bija arī biedrība Lauku partnerība “Lielupe”, kas ir ieinteresēta aiz katra topošā uzņēmuma saredzēt veiksmes stāstu, pamudinot uzņēmumus apgūt dažādus projektus. Šogad biedrība savu specbalvu izvēlējusies pasniegt azartiskajam un enerģijas pilnajam sešpadsmit gadus vecajam Emīlam Nilam Gaišprātim no Vilces pagasta, kurš ir sava uzņēmuma sākumpunktā, audzējot un tirgojot arbūzus. Savu pirmo arbūzu Emīls Nils iesēja, būdams vien vienpadsmit gadus jauns. Tagad viņam ir hektāru liels arbūzu lauks, kurā audzē desmit dažādu šķirņu arbūzus. Nu jau raža, kas  lielākoties nonākot Rīgas nakts tirgū, mērāma tonnās. Arbūzu biznesā Emīlam Nilam palīdz viņa tētis. Varētu domāt, ka tētis ir galvenais saimnieks, bet nē, tieši Emīls Nils ir azartiskākais arbūzu audzētājs, savukārt tētis - vairāk tehniskais izpildītājs. Gan tēvs, gan dēls atzīst, ka šīs ogas ir ne vien vitamīniem un minerālvielām bagātas, bet arī diezgan cimperlīgas. Darbs ar arbūziem sākas jau aprīlī, kad tiek iesētas sēklas. Vēlāk stādiņus izstāda uz lauka, tad jau sākas kopšanas un rezultātu gaidīšanas laiks. Jaunais arbūzu audzētājs stāsta, ka nākotnes plānos ir pievērsties arī arbūzu pārstrādei, ražojot, piemēram, arbūzu sīrupu un sukādes.

Otra biedrības Lauku partnerība “Lielupe” specbalva šogad piešķirta jaunam un perspektīvam uzņēmumam SIA “Starwood”, kas nodarbojas ar bērnu rotaļlietu izgatavošanu. Šis ir ģimenes uzņēmums, kura ražotne iekārtota līdzās ģimenes mājai Jaunsvirlaukas pagastā. Tur top bērnu rotaļu mājiņas, rāpšanās arkas, kas  izmantojamas arī kā šūpulīši, un koka dēlīši siera servēšanai, bet klāstu plānots papildināt arī ar citiem produktiem. Ražošanai nepieciešamais aprīkojums – automātiskā frēze, elektriskā slīpmašīna – iegādāts, piesaistot LEADER programmas finansējumu lauku kopienu ilgtspēju veicinošām vietējās attīstības iniciatīvām. Ražošanai tiek izmantoti tikai augstvērtīgi materiāli -  no Latvijas bērza koksnes ražots bērza saplāksnis, ozola kokmateriāli, bet idejas produktiem uzņēmums rod, uzklausot draugu ieteikumus un ņemot vērā savu personīgo pieredzi. Katra priekšmeta izgatavošanai pieiet individuāli, pārdomājot līdz sīkākajai detaļai, lai tas būtu gan skaists, gan ērti izmantojams. Uzņēmums vēl ir savas darbības sākumposmā – iekārto telpas, testē aprīkojumu un matriālus, meklē sadarbības partnerus, veido jaunu produktu sagataves, jo frēzes potenciāls ir patiešām liels! Kā arī gatavojas pirmajai aktīvās pārdošanas sezonai – Ziemassvētku laikam. Lai ielauztos ārvalstu tirgū, produkciju lielākoties iecerēts pārdot tiešsaistes tirdzniecības platformā "Etsy".

Savukārt finanšu institūcija “ALTUM” šogad savu specbalvu piešķīrusi Glūdas pagasta uzņēmumam SIA “ALFA VSI”, kas nodarbojas ar lidaparātu remontu un apkopi, taču plašāku ievērību uzņēmums guvis, iesaistoties domubiedru radītā, strauji plaukstošā pakalpojumu kompleksā “Nākotnes piedzīvojumu un izklaides parks” ar industriālā dizaina vērtību izpētes un saglabāšanas, kā arī veca ābeļdārza izmantošanas dominanti centrā. “Nākotnes parku” bijušajā kolhoza teritorijā, izveidojuši trīs draugi. Katrs vietas attīstībā ielicis savu sirdi un zināšanas – vienam aizraušanās ir helikopteri, otram ražošana (parku bagātina arī brokastu pārslu “Nordcrunch” un citu nomnieku ražotnes -  mājas tīrīšanas līdzekļu “Purenn” un pupu kraukšķu “Pupuchi” ražotnes, bet trešajam - senas, vērtīgas lietas, tāpēc parkā ir izveidota meistarotava “Laika mašīna”, kurā  iespējams apskatīt vintage priekšmetus un uzzināt to stāstus.