12. jūnijā Tallinā, Igaunijā, norisinājās Erasmus+ programmas projekta Nr. 2022-1-FI01-KA220-SCH-000088680 “G-STEAM: Green STEAM ecosystems” noslēguma konference, kurā piedalījās arī pārstāvji no Jelgavas novada pašvaldības. Šis pasākums simboliski atzīmēja projekta noslēgumu un iezīmēja jaunu posmu ilgtspējīgas un uz nākotni orientētas izglītības attīstībā.
Projekta mērķis ir popularizēt STEAM pieejas izmantošanu mācību procesā, īpašu uzsvaru liekot uz “Zaļo STEAM” (uz nākotni orientēta STEAM izglītība, kas balstīta uz ilgtspējību un tīrām tehnoloģijām), kā arī izveidot vietējās STEAM ekosistēmas modeli, kurā ieinteresētās puses – izglītības iestādes, pašvaldības, augstskolas, privātie uzņēmumi, kā arī nevalstiskā sektora dalībnieki – uz savstarpējas vienošanās pamata varētu brīvprātīgi iesaistīties, veidojot abpusēji izdevīgu, ilgtermiņa sadarbību.
Konferences pirmajā daļā apmeklētāji tika iepazīstināti ar projektu, tā mērķiem, uzdevumiem un īstenotajām aktivitātēm. Projekta dalībvalstis – Somija, Igaunija, Lietuva un Latvija (Jelgavas novada pašvaldības Izglītības pārvalde, Jelgavas Valstspilsētas ģimnāzija) – prezentēja projekta rezultātus. Paneļdiskusiju laikā viena no būtiskākajām apspriestajām tēmām bija STEAM pieejas integrācija nacionālajās izglītības sistēmās. Dalībnieki dalījās pieredzē par izaicinājumiem un panākumiem, ko nesusi G-STEAM pieejas ieviešana, kā arī pārrunāja nākotnes iespējas šīs pieejas attīstībā. Tālāk pasākuma gaitā tika prezentēta projekta ietvaros izveidotā elektroniskā rokasgrāmata, kas kalpo kā ceļvedis vietējās STEAM ekosistēmas izveidei un ieviešanai, nodrošinot, ka uz nākotni orientēts un ilgtspējībā balstīts “zaļais STEAM” kļūst par neatņemamu izglītības vides sastāvdaļu, lai apmierinātu vietējās ekosistēmas un sabiedrības vajadzības.
Konferences otrajā daļā tika demonstrēti projektā iesaistīto izglītības iestāžu – tostarp Elejas vidusskolas, Vircavas pamatskolas, Šķibes pamatskolas un Ozolnieku pirmsskolas izglītības iestādes “Pūcīte” – izstrādātie STEAM aktivitāšu plāni, kas tika testēti un aprobēti visās novada izglītības iestādēs. Šie plāni parāda, kā vietējās skolas ir pielāgojušas un integrējušas STEAM pieeju ikdienas mācību procesā, nodrošinot skolēniem iespēju attīstīt prasmes, kas ir būtiskas nākotnes darba tirgum.
Pasākuma noslēgumā notika diskusija par nākamajiem soļiem, lai darbs pie “zaļā STEAM” ieviešanas neapstātos un tiktu turpināts. Dalībnieki dalījās pieredzē, ka STEAM pieeja būtiski uzlabo mācību sasniegumus, veicina skolēnu sadarbības prasmes un padara mācību procesu interesantāku un saistošāku. Tādējādi tika atzīts, ka darbs pie STEAM pieejas attīstības un ieviešanas būtu jāturpina gan vietējā, gan valsts līmenī.
Lai gan konference iezīmē projekta noslēgumu, darbs pie STEAM pieejas attīstības Jelgavas novadā turpināsies. Turpinot iesākto, Jelgavas novada pedagogu konference, kas notiks 2025. gada 26. augustā, tiks veltīta STEAM tēmai, un Izglītības pārvaldes speciālisti – mācību jomu koordinatori – kopā ar pedagogiem jau tagad plāno STEAM aktivitātes skolēniem un pirmsskolēniem 2025./2026. mācību gadam.
Projekts tiek īstenots no 2022.gada 1.oktobra līdz 2025.gada 30.septembrim. Projekta kopējais finansējums ir 400 000,00 EUR, ko 100% apmērā finansē Eiropas Komisija. Jelgavas novada Izglītības pārvaldes finansējuma daļa projekta īstenošanai: 59 800,00 EUR.
Projekta koordinators – Jelgavas novada pašvaldības Projektu nodaļas izglītības projektu vadītājs Agris Dobrovoļskis (agris.dobrovolskis@jelgavasnovads.lv, 63048487), projekta kontaktpersonas Izglītības pārvaldē – Vivita Eiklone (vivita.eiklone@jelgavasnovads.lv) un Rota Greiškalne (rota.greiskalne@jelgavasnovads.lv).