Projekti

Jaunām zināšanām, prasmēm un iespaidiem bagātāki trīs mūsu DSPC “Laipa” klienti ar pavadošajiem darbiniekiem atgriezušies no Igaunijas, kur no š.g. 26. līdz 27. septembrim Nordplus programmas projekta Nr. NPAD-2022/10083 “Radošums ar pievienoto vērtību” (ENG: Value-added creativity) ietvaros tikās ar projekta partneriem, lai iesaistītos uzņemošā partnera (Maarja Küla) organizētajās projekta aktivitātēs.

Projektā piedalās organizācijas no visām trim Baltijas valstīm - Latviju pārstāv Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “LAIPA”, Lietuvu - Jaunuoliu Dienos Centras no Paņevežas, savukārt Igauniju - kopiena Maarja Küla. DSPC vadītāja G.Aizpure komentē:

“Aktivitāšu divas dienas noritēja Maarja Küla, kas ir kopiena Dienvidigaunijā. Tā atrodas skaistā meža ielokā, kurā dzīvo pieaugušie ar intelektuālās attīstības traucējumiem. Ikdiena viņiem ir saturīgi plānota un savu spēju robežās katram ir iespēja līdzdarboties. Ciematā dzīvojošie nav klienti, bet gan iedzīvotāji, kas paši organizē savu dzīvi. Lai viņi ar to labāk tiktu galā, ciematā strādā vai nu ģimenes locekļi vai tiek iesaistīti speciālisti, kas vajadzības gadījumā palīdz. Ciematā ir vairākas mājas, kurās dzīvo iedzīvotāji, kā arī ciematā ir dienas centrs, uz kuru no tuvējās apkārtnes ierodas pārējie kopienas dalībnieki. Vide šeit ir ļoti sakārtota un paredzēta dzīvošanai ar dažāda veida saslimšanām, un katram ciemata iedzīvotājam ir pielāgots ritenis, jo fiziskās aktivitātes ir svarīga dienas sastāvdaļa.

Igaunijas kolēģi no sirds bija pacentušies, lai aktivitāšu dienas maksimāli būtu piepildītas gan ar aktivitātēm, gan ar vietām, ko apskatīt. Izmēģinājām gan masku gatavošanu Papier-maché tehnikā (franču valodā papier-mâché), gan izmēģinājām akrojogu, kas ir vingrošana ar akrobātikas elementiem. Šis vingrošanas veids ļauj pārvarēt bailes, trenē paļaušanos uz otru vai komandu, pildot kādu no uzdevumiem. Tāpat apskatījām darbnīcas un mācību telpas, ieraudzījām, ar kādu apbrīnojamu rūpību jaunieši gatavo darbus. KATRAM ir atrasta iespēja būt nodarbinātam, piemēram - malka vispirms tiek atbrīvota no mizas, ko pēc tam izmanto kā mulču dobēs, pārējā koksne tiek krāmēta grēdās un žāvēta. Centra jauniešu gatavotie darbi tiešām ir fantastiski gan dizainiski, gan precizitātē. Nodarbībās pie meistara vienlaikus darbojas ne vairāk kā 5 cilvēki un katram ir piemeklēts darbs, piemēram, lai austu paklājus. Paklāji ir pieejami visās 47 pilsētās Igaunijā.

SA Maarja Küla teritorijā ir dārzniecības amatskolas filiāle, kurā mācās arī šī ciemata iedzīvotāji un kopā ar mācībspēkiem ir izveidots ārstniecības un garšvielu labirints, kas veido 600 m eju uz vienu pusi.

Aktivitātes noritēja arī tuvējās pilsētas Pelva bibliotēkā, kur rādījām iepriekšējā dienā kopīgi veidoto performanci.

Lai gan brauciena laikā bija jāpiedzīvo daudz kā jauna - dzīvošana viesnīcā, komunicēšana svešā valodā un kur nu vēl visas aktivitātes, tomēr projekta dalībnieku no DSPC “LAIPA” atziņas par braucienu kopumā ir labas.

Aigars Grunte atzīst, ka “patika klausīties, kā citi runā dažādās valodās, kaut sākumā tas radīja apjukumu. Atzinīgi novērtēja, ka varēja dalīties mazās grupās, jo tā bija vieglāk iegaumēt dalībnieku vārdus.” Aigars jutās lepns, ka varēja angliski pateikt, kā viņu sauc un jutās apmierināts ar savu pogu darbu, ko izveidoja bez šablona.

Daudzrunīgāka ir Klinta Kirilko un viņas vērtējums par braucienu:

“Mīcīju avīzes, lai veidotu kaķa masku. Akrojogas nodarbībā treneris rādīja dažādus vingrinājumus, kurus mēs mēģinājām atkārtot. Treniņa laikā man izdevās izpildīt sarežģītus vingrinājumus. Man patika paklāju aušanas darbnīca. Ievēroju vairākas atpūtas vietas, kas ierīkotas iedzīvotājiem. Relaksācijas labirintā varējām iepazīties ar dažādiem garšaugiem, pasmaržot tos. Pirmo reizi krāsoju paštaisītu masku. Mēs rādījām performanci izstādes apmeklētājiem bibliotēkā. Manu uzstāšanos novērtēja ar aplausiem.”

Kaspara Barisa atzinums par braucienu ir sekojošs: “akrojogas vingrinājumus pildīt nebija viegli, nejutos pārliecināts par savām spējām. Manas bailes mazinājās, kad sapratu, ka darbinieki mani atbalsta. Tālāk sekoja improvizācijas teātra nodarbība ar maskām. Pirms kopējās pusdienu pusdienu maltītes, visi sadevās rokās un skaļi noskaitīja labas apetītes skaitāmpantu, kas manī radīja piederības sajūtu. Mums izrādīja ciematu, kur mani ieinteresēja tūristu vilciena stacija. Rādot performanci Pelvas bibliotēku man bija iespēja uzstāties publikas priekšā. Jutos gandarīts par paveikto! Atvadu vakariņu laikā, saņemot sertifikātu, pateicos visu triju Baltijas valstu dalībniekiem angļu valodā.”

Projekta pirmā kārta jeb pirmais mobilitāšu cikls ir noslēdzies. Līdz šim kopumā īstenotas 3 mobilitātes, kuru laikā, aktīvi darbojoties un apmācot kolēģus, kopumā strādāts pie 9 radošajām aktivitātēm. Nu projekta dalībnieku uzdevums ir apgūto aprobēt jeb veidot pievienoto vērtību un gatavoties nākamajai kārtai, kas sāksies nākamgad.

“Value-added creativity” ir Nordplus programmas projekts, kurš tiek īstenots no 2022. gada 1.novembra līdz 2025. gada 28.februārim. Projekta mērķis ir ar radošo aktivitāšu palīdzību palielināt personu ar intelektuālo invaliditāti iekšējos radošos resursus, mobilizēt viņus darbam un veicināt viņu personīgo attīstību, veicinot neatkarību un iekļaušanos sabiedrībā. Vairāk informācijas par projektu skatīt šeit.