Projekti
Foto

Jaunām zināšanām, prasmēm un iespaidiem bagātāki divi DSPC “Laipa” klienti ar pavadošajiem darbiniekiem atgriezušies no Igaunijas, kur no š.g. 9. līdz 12. septembrim Nordplus programmas projekta Nr. NPAD-2022/10083 “Radošums ar pievienoto vērtību” (ENG: Value-added creativity) ietvaros tikās ar projekta partneriem, lai prezentētu paši un ņemtu dalību partneru vadītajās radošajās aktivitātēs.

Projektā piedalās organizācijas no visām trim Baltijas valstīm, kur Latviju pārstāv Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “LAIPA”, Lietuvu - Jaunuoliu Dienos Centras no Paņevežas, savukārt Igauniju - kopiena Maarja Küla. Pati sanāksme (aktivitāšu dienas) notika no š.g. 10.-11.septembrim un tās laikā katrs no partneriem prezentēja vienu jaunu radošo aktivitāti, mācīja to partneriem, paši mācījās, kā arī piedalījās uzņemošās iestādes organizētajās aktivitātēs.

 Par mobilitāti stāsta paši komandējuma dalībnieki, “LAIPA” klienti un pavadošie darbinieki:

“Projekta aktivitātes tika īstenotas atbilstoši izstrādātajai un izsūtītajai darba kārtībai. Darba kārtība bija sagatavota ''ergonomiski'', klienti nenogura, aktīvi un ar prieku piedalījās aktivitātēs, sadarbojoties ar pārējiem dalībniekiem, gūstot pārliecību par savām spējām un izdošanos.

Uzreiz pēc ierašanās Maarja Küla centrā, pirmā projekta diena tika iesākta ar iesildīšanās apli, kur ar iekustēšanās vingrojumiem un bumbu, dalībnieki tika ierosināti sākt aktivitātes. Pēc tās kā pirmā radošā aktivitāte bija fotogrāfijas veidošanas tehnika, ko prezentēja Igaunijas grupa. Tajā izmantojot sauli, kā attīstošo elementu, krāsojošās garšvielas un augu lapas, uz fotopapīra tika atspoguļots auga nospiedums. Rezultāts tiks ieraudzīts nākamajā dienā, kas dalībniekiem lika rosināt iztēli par sagaidāmo. Kā otrā sekoja Lietuvas partnera aktivitāte: mūzikas pavadībā četriem cilvēkiem sinhroni veidot 1m garu pinumu, kas, visiem par prieku, nobeigumā pārtop par rokas sprādzi, ko apsiet ap roku. Aktivitāte prasīja koncentrēšanos un sadarbību pa pāriem. Tai sekoja kopēja aktivitāte ar skaņas digitalizāciju un balss izveidi iepriekš uzņemtam video, kur tiek demonstrētas šī paša projekta ietvaros izveidotās maskas. Arī abas Latvijas dalībnieces iesaistījās ar savām balsīm un dažādu instrumentu un priekšmetu radītām skaņām.

Otrā diena sākās ar Latvijas grupas sagatavoto aktivitāti, punktošanu uz finiera paliktņiem, krūzes turētājiem. Darbs prasīja iztēli un koncentrēšanos, kā arī koordinācijas spējas. Noslēgumā apmeklējām grupu dzīvokļus Tartu, kur klientiem un darbiniekiem bija iespēja novērtēt dzīves veidu un kvalitāti, kādā darbojas šis pakalpojums.

Kopumā jāsaka, ka mobilitātes dienas aizritēja pozitīvā gaisotnē un to laikā notika vērtīga  pieredzes apmaiņa ar Igaunijas un Lietuvas kolēģiem.

Guvām kārtējo apliecinājumu tam, ka ar šī projekta palīdzību klientiem bijusi vienreizēja iespēja apgūt jaunas prasmes un attīstīties dažādās jomās (radošums, saskarsme, pašizaugsme, mobilitātes veicināšana). Darbs ar šo mērķa grupu nav viegls un rezultāti nāk ilgtermiņā, bet tas jo vairāk  sniedz gandarījumu par katru  sasniegumu.”

Brauciens uz Igaunija bija noslēdzošā mobilitāte šajā projektā, kuras laikā notika jaunu zināšanu un prasmju apguve, kā arī radošo aktivitāšu prezentācijas. Projekta īstenošanas laikā līdz šim īstenoti 6 šādi braucieni un partneri savā starpā apmainījušies un pievienoto vērtību radījuši 18 radošām izpausmēm. Nākamais solis ir darbs pie gala materiāla, kurā tiks apkopots līdz šim paveiktais un tas tiks prezentēts noslēguma pasākumā 2025.gada janvārī Latvijā.

“Value-added creativity” ir Nordplus programmas projekts, kurš tiek īstenots no 2022. gada 1.novembra līdz 2025. gada 28.februārim. Projekta mērķis ir ar radošo aktivitāšu palīdzību palielināt personu ar intelektuālo invaliditāti iekšējos radošos resursus, mobilizēt viņus darbam un veicināt viņu personīgo attīstību, veicinot neatkarību un iekļaušanos sabiedrībā. Vairāk informācijas par projektu skatīt šeit.