Projekti
DSPC “Laipa” pārstāvji atgriezušies no vizītes Lietuva ciemos pie partneriem uz Lietuvu

Jaunām zināšanām, prasmēm un iespaidiem bagātāki trīs mūsu DSPC “Laipa” klienti ar pavadošajiem darbiniekiem atgriezušies no Lietuvas, kur no š.g. 17. līdz 18. maijam Nordplus programmas projekta Nr. NPAD-2022/10083 Radošums ar pievienoto vērtību (ENG: Value-added creativity) ietvaros tikās ar projekta partneriem, lai prezentētu paši un ņemtu dalību uzņemošā partnera (Jaunuoliu dienos centras) organizētajās projekta aktivitātēs

Par piedzīvoto Lietuvā stāsta G.Aizpure un klienti:

“Lietuvas kolēģi bija sagatavojuši ļoti intensīvu projekta programmu. Pirmajā dienā iepazināmies ar centra plašo nodarbību klāstu - keramikas nodarbības, deju-kustību nodarbības, pantomīmas meistarklase u.c. Kolēģi iepazīstināja ar Jaunuolių Dienos Centras darbību un izrādīja dažādās nodarbību telpas (foto studija, rokdarbu nodarbību telpas, datortelpu, ikdienā nepieciešamo patstāvīgās dzīves prasmju apgūšanas telpām (veļas gludināšana, ēst gatavošana), keramikas, teātra mākslas nodarbību, deju kustību nodarbību un sensorās telpas). Šeit jāmin, ka kolēģi strādā ar klientiem nelielās grupās – 5-6 cilvēki, kur katram klientam izstrādāta individuāla programma atbilstoši viņu spējām, jo centru apmeklē cilvēki ar dažāda smaguma pakāpes saslimšanām. Tāpat Lietuvas kolēģi iepazīstināja ar piktogrammām un QR koda vietnēm, ko var nolasīt jebkurš klients, kaut arī neprot lasīt, taču spēj lietot mobilo telefonu. Guvām ieskatu nodarbību gaitā un bijām patīkami pārsteigti par klientu motivācijas līmeni. Pēcāk sekoja keramikas nodarbība. Mūsu projekta dalībnieki veidoja zīmuļu turētājus, kuri pēc tam tika noglazēti un projekta aktivitāšu otrajā dienā tika saņemti jau gatavi. Dienas otrajā pusē Latvijas komanda novadīja savu radošo aktivitāti. Klientiem bija iespēja pielietot dizaina domāšanu, lai izdekorētu iepirkuma maisiņus. Kā materiālus izmantojām otrreiz lietojamas lietas – dažādus džinsa audumus un pogas. Partneru komandām uzdevums likās ļoti saistošs un radošs.

Kolēģi no Lietuvas centra piesaista ļoti daudz brīvprātīgos jauniešus, kuri labprāt iesaistās dažādu aktivitāšu organizēšanā, kā piemēram, kopā ar mūsu projekta klientiem izveidojām Baltijas valstu komandu un iestudējām deju ar dažādiem kustību elementiem un šo deju demonstrējām nākamajā dienā Jaunuolių Dienos Centras teātra dienu festivālā IRDYS VILČIAI PLAKA, ko rīko jau 25. gadu. Teātra dienu festivālā ierodas komandas no visas plašās Lietuvas un festivāls notika Panevežas muzikālajā teātrī. Pēc tam sekoja meistarklases nodarbība Pantomīmas teātrī, kur mums tika rādītas dažas kustības ar dažādiem priekšmetiem tā, lai ar kustības un priekšmeta palīdzību skatītājiem varētu nodot kādu ziņu. Tāpat bija uzjautrinoši darboties ar baltajām maskām, tas lika atbrīvoties vēl vairāk un līdz ar to kustēties brīvāk. Dienai noslēdzoties Lietuvas kolēģi bija parūpējušies par izbraukumu uz Krusta kalnu, kur apmeklējām vienu no slavenākajām svētvietām Lietuvā, savukārt pēc tam, netālajā kafejnīcā iepazinām un izgaršojām lietuviešu nacionālo virtuvi. Jāatzīst, ka bez zināmajiem cepelīniem Lietuvā ir vēl daudz dažādu gardu ēdienu.

Projekta dalībnieku, klientu vērtējums par dalību projektā:

I.Ūdre: “Deju kustību nodarbībā iemācījāmies deju, ko atrādijām teātra dienu festivālā uzstājoties īstā teātrī uz skatuves. Dejai bija vairāki posmi, kur vajadzēja pie dažādām mūzikām mainīt pozīcijas. Mūzikas kompozīcijā bija arī latviešu šūpuļdziesma. Pantomīmas teātrī patika maskas un tas, ka ar kustību palīdzību var nodot domu.”

K.Žukauska: “Rokdarbu nodarbībās bija interesanti redzēt viņu darbus saistībā ar pīšanu, izšūšanu un daudz dažādās nodarbību telpas, it īpaši foto studija un iesēja darboties ar virtuālajām brillēm. Patika, ka spēju pārvarēt uztraukumu, uzstājoties uz skatuves teātra dienu festivālā un ļoti novērtēju citu komandu uzstāšanās.”

A.Obulevičs: “Ļoti patīkami bija mācīties jaunas deju kustības, kuras tika iekļautas mūsu uzstāšanās teātra festivālā. Iestudētā deja bija ar mērķi parādīt Baltijas valstu vienotību un atbalstu Ukrainai. Ļoti atsaucīgi pārējo komandu dalībnieki, bija patīkami atkal runāt dažādās valodās.

Bez iepriekš minētā, mums darbiniekiem šī bija lieliska un neatsverama iespēja apgūt jaunas metodes darbā ar intelektuālās attīstības traucējumu grupu. Ar nepacietību gaidām nākamo tikšanos projektā, kura, starp citu, šoreiz notiks Igaunijā.

“Value-added creativity” ir Nordplus programmas projekts, kurš tiek īstenots no 2022. gada 1.novembra līdz 2025. gada 28.februārim. Projekta mērķis ir ar radošo aktivitāšu palīdzību palielināt personu ar intelektuālo invaliditāti iekšējos radošos resursus, mobilizēt viņus darbam un veicināt viņu personīgo attīstību, veicinot neatkarību un iekļaušanos sabiedrībā. Vairāk informācijas par projektu skatīt šeit