Sociālā joma Projekti
Notikusi pieredzes apmaiņas vizīte Tartu par veselīgas ēdināšanas nodrošināšanu un veselīga dzīvesveida veicināšanu bērniem un jauniešiem

Septembra sākumā notikušajā vizītē pie projekta partneriem Igaunijā Jelgavas novada pašvaldības pārstāvji iepazinās ar veselīgas un ekoloģiskas ēdināšanas nodrošināšanas iespējām Tartu skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs, kā arī ar veselīga un aktīva dzīvesveida popularizēšanu pilsētā. Pieredzes apmaiņas brauciens notika Baltijas jūras reģiona programmas projektā “Pašvaldību aktivitātes veselības veicināšanai visām iedzīvotāju grupām Baltijas jūras reģionā, atbalstot starpnozaru sadarbību veselības un labklājības attīstībai pašvaldībās/ Healthy Boost”, Nr. RO85.

Kā atzīst Tartu pašvaldības mēra vietnieks Mihkel Lees, Tartu mērķis ir kļūt par pilsētu ar labāko dzīves vidi Eiropā. Mērķa sasniegšanai pakārtoti neskaitāmi pasākumi un aktivitātes. Kā vienu no piemēriem var minēt pilsētai piederošo velosipēdu nomu, kur ir pieejami 750 velosipēdi, no tiem 500 ir elektroriteņi. Visā pilsētā pieejams plašs velo stāvvietu pārklājums, līdz ar to tos ir ērti iznomāt jebkurā vietā. Pirmā stunda – bezmaksas. Ir izbūvēts velo un gājēju celiņu tīkls, bērni rotaļu laukumi, āra sporta aktivitāšu laukumi un aprīkojums. Sadarbībā ar Tartu universitāti izveidota Kustību laboratorija, kas iesaka jaunus (un bieži arī ļoti vienkāršus) veidus, kā veicināt fizisko aktivitāti bērnos un jauniešos, piemēram, uz skolu un  mājās pārvietoties ar kājām vai velosipēdu, nevis vecāku auto. Skolās starpbrīžos tiek atvērtas sporta zāles, nodrošināts aprīkojums aktīvai laika pavadīšanai, atvērti skolu pagalmi, kur sadarbībā ar ainavu arhitektiem tiek ierīkotas dažādas aktivitāšu zonas. Arī skolu gaiteņi ir sadalīti klusajos un aktīvajos, lai skolēni var gan aktīvi darboties, gan mierīgi atpūsties. Tāpat mācību stundās tiek apvienota, piemēram, matemātika un sports, izvēloties noteiktas matemātiskas darbības pavadīt ar nelielu izkustēšanos. Arī veselīgi un ekoloģiski audzēti produkti ir veids, kā nodrošināt kvalitatīvu dzīves veidu jau no bērnības.
 
Igaunijā ēdināšanas iestādēm, tajā skaitā izglītības iestādēs, ir iespējams saņemt sertifikātus, kas apliecina iepirkto produktu ekoloģisku izcelsmi. Ir pieejami trīs sertifikātu veidi, kas apliecina, ka 20 – 50%, 50 – 80% vai 80 – 100% ir ekoloģiskas izcelsmes izejvielas. Lai piedalītos ēdināšanas iepirkumā izglītības iestādēs, tiek noteikts, ka vismaz 20% ir jābūt ekoloģiskas izcelsmes produktiem, lai saņemtu papildu punktus, šim apjomam jābūt vismaz 50% un vairāk. Procenti, lai pretendētu uz sertifikātu, tiek noteikti pēc iepirktā apjoma (kg) vai produktu vērtības (EUR). Šim sertifikātam nav pārbaudes izmaksas un tas ir bezmaksas. Paralēli darbojas alternatīva sistēma, kas ir ieviesta senāk, piemēram, nepieciešams uzrādīt, ka daži produkti ēdienreizē ir ekoloģiski. 2021.gada jūnijā Igaunijā bija 55 virtuves, kas bija deklarējušas ekoloģisko produktu izmantošanu, 36 no tām bija skolā un bērnudārzos. Plānots, ka līdz šī gada beigām Tartu jau 15 skolas piedāvās eko ēdināšanu, bērnudārzi tādi ir septiņi.
 
Pieredzes apmaiņas vizītes dalībnieki apmeklēja arī divas pirmsskolas izglītības iestādes. Vienā no tām – Maarjamõisa (258 bērni) bija iespēja nogaršot pusdienu ēdienkarti – tika pasniegti griķi ar ekoloģiski audzētas liellopu maltās gaļas mērci un balto redīsu salātiem, kā arī jogurts ar ogām. Tartu pašvaldības izstrādātajos ēdināšanas principos noteikts, ka pirmsskolas izglītības iestādē brokastīs bērni pamatā ēd putru, vēlams pilngraudu, ar augļiem, ogām, sēkliņām vai ievārījumu, kas satur iespējami maz cukura. Pie brokastīm pasniedz 70 g dārzeņu, pie pusdienām – 80 g augļu vai ogu, pieejami rieksti un sēkliņas. Augļus un ogas bērni grupiņām bieži kopā ar audzinātājām samaļ smūtijos. Pusdienās līdz 3 reizēm nedēļā ir zupa, tiek nodrošināta gaļa, zivis, siltās iedevas. Salāti netiek maisīti, bet pasniegti atsevišķās sastāvdaļās un arī salātu aizdars tiek pasniegts atsevišķi. Netiek pasniegti kompoti, saldināti dzērieni.
Pirmsskolas izglītības iestādē Maarjamõisa iekārtotas dobes, kur paši bērni audzē dārzeņus un garšaugus, tāpat arī otrā apmeklētajā bērnudārzā Lotte (122 bērni) tiek iekoptas augstās dobes, veidots komposts. Īpaša uzmanība tiek pievērsta bērnu uzturam un kustībām. Katru gadu tiek izvēlēta kāda izpētāmā tēma par dabu, šogad tiek izzināta bioloģiskā daudzveidība. Teritorijā atrodas kukaiņu viesnīca, tiek šķiroti atkritumi. Šeit ir izveidots bērnu parlaments, kurā darbojas 2-3 bērni no vecākajām grupām. Šis parlaments lemj, kādus pasākumus un aktivitātes vajadzētu rīkot bērnudārzā, kam būtu nepieciešams pievērsts uzmanību. Sapulces protokols tiek uzzīmēts. Šajā bērnudārzā ēdinātājam piešķirts sertifikāts, kas apliecina, ka vairāk par 50% no produktiem ir ekoloģiskas izcelsmes.
 
Tāpat Tartu pašvaldība un tās izglītības iestādes aktīvi iesaistās PRIA programmā, kuras ietvaros tiek veicināta augļu un dārzeņu, piena un piena produktu iekļaušana uzturā un veselīga uztura paradumu veidošanos bērnos, kā arī tiek organizētas vizītes uz lauku saimniecībām, kas darbojas ekoloģiski vai pielieto permadārzkopības principus. Šajā programmā bērni mācās gatavot veselīgus ēdienus, un tiek nodrošinātas apmācības skolu un bērnudārzu pavāriem.
 
Vizītes ietvaros tika apmeklēts arī Tartu pievārtē izvietojies mazdārziņu rajons, ko apsaimnieko biedrība, kas zemi iznomā no pašvaldības. Iedzīvotājiem ir pieejami nomas dārziņi 25 – 100 m2 platībā, tajos audzēšanā nedrīkst izmantot pesticīdus. Kopā ir pieejami 6 ha zemes, kas ir pieprasīta, jo izveidojusies ara interesentu rinda. Arī šeit ierodas bērni no bērnudārziem un skolām, lai apkoptu savas dobes un iepazītos ar permadārzkopības principiem. 
 
Kā atzīst igauņu kolēģi, jautājums nav par cenu (kas, protams, tika uzdots, lai salīdzinātu Jelgavas novada un Tartu ēdināšanas izmaksas) vai finansējumu, bet par domāšanu un attieksmes maiņu. Daudzas no aktivitātēm, ko Tartu piedāvā bērniem un jauniešiem, neprasa lielus materiālus ieguldījumus, tikai citu pieeju jautājumu risināšanā. Un radošuma un iniciatīvas igauņiem, nudien, netrūkst!

Kopējais budžets: 2 534 507.85 EUR, Jelgavas novada pašvaldības projekta  daļa: 52 920.00 EUR, no tās programmas finansējums 85% - 44982.00 EUR; Jelgavas novada pašvaldības finansējums 15% - 7938.00 EUR.

Projekta ieviešanas laiks: 01.01.2019.-31.12.2021.


NOTIKUSI PIEREDZES APMAIŅAS VIZĪTE TARTU PAR VESELĪGAS ĒDINĀŠANAS NODROŠINĀŠANU UN VESELĪGA DZĪVESVEIDA VEICINĀŠANU BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM